Windows sürüm kontrol etme

Hangi Windows sürümüne sahip olduğunuzu kontrol etmek için yapmanız gereken çok basit. Windows sürüm kontrolü için takip etmeniz gereken adımlar bu rehberde anlaşılır şekilde açıklanmıştır.

Windows 11 ve Windows 10 işletim sistemleri sıklıkla güncellemeler aldığı için, yazılım yüklerken veya destek alırken Windows sürümünüzü kontrol etmeniz gerekebilir. Bunu nasıl yapacağınızı ve en son Windows 11 ve Windows 10 güncellemesinin hangisi olduğunu öğreneceğiz.

Windows Sürümleri, Edisyonları ve Yapıları ne anlama gelir?

Windows 11 ve Windows 10 sürümünüzü nasıl kontrol edeceğinize geçmeden önce, karıştırılması kolay olan birkaç benzer terim tanımlamalıyız. Bunlar sürüm, edisyon ve yapı.

  • Windows sürümleri, büyük bir Windows sürümüne işaret eder. Genellikle, bunları Windows XP veya Windows 7 gibi kullandığımız Windows işletim sisteminin “kolay adı” na atıfta bulunmak için kullanırız. Ancak, bir sürüm numarası bundan biraz daha belirgindir. Örneğin, Windows 7 olarak bildiğimiz şey aslında Windows 6.1 idi. Windows 10’da, Microsoft her yıl yaklaşık iki kez yeni bir sürüm yayımlar.
  • Windows yapılar, bilgisayarınızda tam olarak hangi derlenmiş Windows sürümünün bulunduğunu gösteren daha belirli bir sayıdır. Normalde bunu bilmenize gerek yoktur, ancak bilgisayarınızda hangi işletim sisteminin bulunduğunun en doğru ifadesidir.
  • Windows edisyonları biraz farklıdır. Bunlar, Microsoft’un farklı pazarlar için yayınladığı işletim sisteminin türüdür. Örnekler arasında Windows 11 Home ve farklı özellik setleri sunan Windows 11 Pro bulunmaktadır.

Biraz alakalı olan bir diğer önemli ayrım, 64 bit mi yoksa 32 bit işletim sistemi mi çalıştırdığınızdır. 64-bit işletim sistemleri günümüzde standart olmakla birlikte, hala 32-bit bir Windows sürümünü çalıştırabilirsiniz.

Windows Sürümünü Kontrol Etme

Artık bu Windows terimlerinin ne anlama geldiğini bildiğinize göre, bilgisayarınızdaki Windows sürümünü nasıl kontrol edeceğinize bir göz atalım.

Windows Sürümünü Ayarlar İle Kontrol Etme

windows-surumu-ayarlardan-kontrol-etmek

Windows 11 ve Windows 10’da, geçerli Windows sürümünüzü görmenin en kolay yolu Ayarlar uygulamasıdır. Ayarlar uygulamasını açın (Win + I bunu yapmak için klavye kısayolu) ve Sistem kategorisine girin. Sol kenar çubuğundan, alttaki Hakkında sekmesini seçin.

Bu ekran size bilgisayarınız hakkında pek çok bilgi verir. Windows özellikleri başlığı altında, yukarıda tartıştığımız üç veri parçasının tümünü bulacaksınız. Ayrıca, son Windows 10 güncellemesini yüklediğinizde de görüntülenir.

Windows 10’da, Sürüm numarası planlanan sürümün YYMM biçiminde bir tarihtir. Bu, örneğin, sürüm 1809’ın 2018’de Eylül’de piyasaya sürülmesinin planlandığı anlamına geliyor. Windows 10’a yönelik her özellik güncellemesinde, genellikle gerçekten ay ve tarih olan ilgili bir “kolay ad” var. Örnek olarak, sürüm 1809, Ekim 2018 Güncellemesi olarak bilinir.

Winver Kullanarak Windows Sürümünü Öğrenme

windows-10-winver-ile-surum-kontrol

Ayarlar menüsüne dalmak istemiyorsanız, Windows 10 sürüm numaranızı kontrol etmenin süper hızlı bir yolu vardır. Bu, Windows’un eski sürümlerinde de çalışır.

Bu winver komutunu çalıştırmayı içerir. Bunu Komut Satırı’ndan yapabilirken, en hızlı yol Çalıştır iletişim kutusunu kullanmaktır. Açmak için Windows’ta herhangi bir yerden Win + R tuşlarına basın, ardından winver yazın ve Enter tuşuna basın.

Windows Hakkında adlı yeni bir pencere açacaksınız. Bu sürümünüzü ve işletim sistemi yapı numaranızı gösterir. Ayarlar paneli kadar ayrıntılı değil, ancak ihtiyacınız olduğunda Windows 10 yapınızı iki kez kontrol etmenin çok hızlı bir yolu.

En Son Windows Sürümü Nedir?

Artık kendi Windows sürümünüzü nasıl kontrol edebileceğinizi bildiğinize göre, Windows 11’in ve Windows 10’un en son sürümünün ve sürümünün ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Windows’un En Son Sürümü

Windows 11 ve Windows 10’un geçerli sürümünü kontrol etmenin en basit yolu, Microsoft’un Windows 11’i İndirin ve Windows 10’u İndirin sayfasını ziyaret etmektir.

Sayfanın üst kısmında, şimdi Windows [Version] gibi bir şey belirten metni göreceksiniz. Windows Güncelleme Asistanını indirmek için Şimdi güncelle düğmesine tıklayın. Bu aracı kullanmak, Windows’un geçerli sürümünü indirip yükseltmenize yardımcı olur.

Microsoft, bu sayfayı en son Windows güncellemesini indirmek isteyenler için kullanıma sunsa da, en yenisini yine Windows Update aracılığıyla alacaksınız. Microsoft yavaş yavaş yeni sürümleri dağıtır, böylece herkes bir kerede elde edemez. Gerçekten de, yeni Windows sürümlerinde sıkça hatalar olduğu için biraz beklemek en iyisidir.

Windows’un En Son Yapısı Nedir?

Bu arada, geçerli Windows 11 ve Windows 10 sürümünü bulmak için Microsoft’un Windows sürüm bilgileri sayfasında bir göz atın. Bu, her bir Windows sürümü için tam sürüm geçmişini ayrıntı gösterir ve her birinin sürüm ve yapı numaralarının yanı sıra kullanılabilir olduklarını gösterir. Böylece Windows son sürüm numarası kontrol etme işlemini de yapabilirsiniz.

Bu sayfadakilerden daha yüksek bir Windows sürümü veya sürümü çalıştırmanın mümkün olduğunu unutmayın. Bir Windows Insider iseniz, herkese açık olarak yayınlanmadan önce en son Windows 10 sürümlerini test edersiniz. Bunlar muhtemelen dengesizdir, ancak vaktinden önce yeni özellikleri denemenize izin verin.

Sonraki Windows 11 Sürümünün Çıkış Tarihi Nedir?

Windows 11’in en üst seviyesine geçmek istiyorsanız, en son sürümleri yukarıda belirtildiği gibi almak için Windows 11 Insider Programına katılmanız gerekir.

Ancak bir sonraki Windows 10 sürümünün ne zaman biteceğini merak ediyorsanız, ne yazık ki tam olarak ne zaman Microsoft’un kullanıma sunacağını gösteren resmi bir sayfa yoktur. En iyisi, Wikipedia’daki Windows 10 sürüm geçmişi sayfasını ziyaret etmektir. Aynı yazının Windows 11 için olan versiyonu da vardır: Wikipedia’da Windows 11 sürüm geçmişi

Bunlar, şimdiye kadar her Windows 11 ve Windows 10 sürümünün bir özeti ve ayrıca Windows’un bir sonraki zamanlanmış sürümü hakkında bazı bilgiler içermektedir. Genel olarak, Microsoft bu güncelleştirmeleri Mart ve Eylül aylarında yayınlamaya çalışır, ancak bu her zaman gerçekleşmez. Bir sürüm, Mayıs 2019 Güncelleme gibi bir isim aldığında, o ayın sonuna kadar düşmesini bekleyebilirsiniz.