Aya Yorgi Kilisesi nerede, nasıl gidilir?

Aya Yorgi Kilisesi hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Kilisesi, her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Özellikle tutulan dileklerin kabul olduğu inancı nedeniyle Aya Yorgi Kilisesine çok sayıda insan gelerek dilek tutuyor, dilek ağacına bez asıyor. Kiliseye tırmanışta kullanılan adı gibi Azap Yokuşu da oldukça ilgi görüyor. Vatandaşların sadece dilek ağacına değil, Azap Yokuşu boyunca otlara ve yol kenarına da bağladığı dilek bezleri ile iş, aş, eğitim, para diliyor.

Büyükada’ya ulaşmak için vatandaşlar genelde Kartal – Adalar vapurunu veya Bostancı – Adalar vapurunu kullanıyor.

Aya Yorgi Kilisesi’ne ulaşım

Aya Yorgi Kilisesi’ne gitmek için takip etmeniz gereken yollar:

Öncelikle vapurla veya başka bir deniz ulaşım aracıyla Büyükada’ya gitmeniz gerekiyor. Anadolu Yakası’nda Kartal, Kadıköy ve Bostancı’dan vapura binebilirsiniz. Avrupa Yakası’ndan Beşiktaş ve Kabataş’tan vapura binebilirsiniz. Vapurdan Büyükada vapur iskelesinde inmeniz gerekiyor.

İskelede indikten sonra dilerseniz 45 dakikalık yolu yürüyerek gidebilirsiniz veya BA-2 nolu İETT otobüsüne binebilirsiniz. Otobüs sizi Azap Yokuşu başlangıç noktasındaki meydanda bırakacak. Buradan itibaren yokuşu çıkmanız gerekiyor. Azap Yokuşunu 15 dakikada çıkabilirsiniz.