Kartal Soğanlık Merkez Cami nerede, nasıl gidilir?

Kartal Soğanlık Merkez Cami hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Kartal Soğanlık’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan Kartal Soğanlık Merkez Cami için inşaat çalışmaları tamamlandı. Bir süre önce yapımı durma noktasına gelen inşaat çalışmaları, İBB Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu’nun finansman sorununu çözmesiyle yeniden başladı ve kısa sürede tamamlandı.

2012 yılında depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle yıkılan Soğanlık Yeni Mahalle Merkez Cami yerine yapılması planlanan camide inşaat çalışmaları tamamlandı. Cami inşaatıyla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Soğanlık Merkez Cami’nin yakında hizmete açılacağı müjdesini vermişti. İmamoğlu’nun talimatı ile hız kazanan inşaat kısa sürede tamamlandı ve cami açılışı yapıldı.

Kartal Soğanlık Merkez Cami’ne nasıl gidilir?

Adres: Soğanlık Yeni, Atatürk Cd. No:65, 34880 Kartal / İstanbul.

Millet Caddesi üzerinde “Ülkü Bora” okul durağına 50 metre uzaklıktadır. Duraktan 16U, 17S, 134UK, 134YK, KM35 İETT otobüsleri geçer. Caddeden ayrıca Uğur Mumcu – Kadıköy ve Kartal – Yakacık minibüsleri geçer.

Atatürk Caddesi üzerinden geçen Uğur Mumcu – Kadıköy, Kartal – Yenidoğan ve Kartal – Yakacık minibüsleri ile ulaşılabilir.

kartal soganlik merkez cami 3
Fotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

2012’de yıkılan cami inşaatı ilk olarak 2018’de başlamış, ancak İBB’nin finansman sorunları nedeniyle kısa sürede durmuştu. İBB Başkanı olarak Ekrem İmamoğlu seçilince inşaatı yeniden başlattı ve cami sonunda tamamlandı. Camide ilk cuma namazı bugün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in katılımıyla kılındı.

Dernek Başkanı Ali Öcal, camideki ilk cuma namazını kılan İmamoğlu’nu, “Bizi mutlu ettiniz bu camiyi yapmakla söz verdiğiniz gibi. Karadenizlinin delikanlı sözünü yerine getiriyorsunuz” sözleriyle karşıladı. Öcal’a teşekkür eden İmamoğlu’nun yanıtı, “Onur duydum” oldu.

Soğanlık Yeni Mahalle Merkez Cami yerine inşa edilen yeni Soğanlık Merkez Cami, ibadete açıldı. 6 bin 610 metrekarelik alana sahip Soğanlık Merkez Cami’nde 6 bin 240 kişi aynı anda namaz kılabilecek. Kaba inşaatı bu yılın başlarında tamamlanan camide ince işlerin de bitirilmesi ile cami ibadete açıldı.

kartal soganlik merkez cami 2
Fotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Cami Dernek Başkanı Ali Öcal 17 Mart 2021’de yaptığı açıklamada, “İnşaatımız yarımcı, kaba inşaat halindeydi. Bu camimizin inşaatı yapılacak mı, yapılmayacak mı endişesi içindeydik. Sayın Ekrem İmamoğlu Kartal’a geldi (4 Aralık 2019). Kendisine ulaştım. Bu konuda başkanımıza güveniyoruz. Kendisi çok ilgi gösterdi. O gün bugün bu inşaat hızla devam ediyor. Biz de bunun için cemaat olarak çok mutluyuz. Bu camiye cemaatimiz girerse, o günden bu yana İmamoğlu’nun ve İBB’nin burada katkısı olan herkesin çok büyük sevap kazanacaklar.” dedi.

İmamoğlu ise, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i işaret ederek, “Konuştuk, biliyorum. Arkadaşlarımız görevlendirildi. Sizinle hızlı hareket edeceğiz orada.” diyerek inşaatın hızla devam edeceğini söyledi. Kartal Soğanlık Merkez Cami adresi, çalışma saatleri ve telefon numarası gibi bilmek isteyebileceğiniz tüm bilgiler.