Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi nerede, nasıl gidilir?

Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Kartal’ın Karlıktepe Mahallesi’nde bulunan kilise ile ilgili bilmek isteyeceğiniz her türlü bilgi burada yer almaktadır. 2013 yılından itibaren bakım nedeniyle kapanan kilise, 8 Ağustos 2015’te Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın katılımıyla yeniden ibadete açıldı.

Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’nin geçmişi oldukça uzun bir tarihe dayanır. Kilisenin tarihçesinde 16. yüzyılı sonlarına doğru bir Ermeni nüfusu oluşmaya başlayan Kartal’da bir şapel bulunmaktaydı. Bir elyazmasına göre kilise 1776’da inşa edilmişti. 1857’de Patrik Hagop III. zamanında Simon, Hagop ve Hacı Krikor Noradungyan tarafından kargir olarak yapılır.

Bu semtte Halihazırda küçük bir Ermeni nüfusu bulunmaktadır. Kilise önemli günlerde, büyük oruç ve yaz döneminde faaliyet gösterir, özellikle de Ağustos ayındaki Meryem Ana Yortusu’nda. Kilise 1985’te iç ve dış yenilenmeye tabi tutulmuştur.

Kilise’nin son onarımı 1998 yılında gerçekleştirilerek Patriklik Kaymakamı Başepiskopos Mesrob tarafından takdis edilerek ibadete açılmıştır.

Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’ne nasıl gidilir?

Adres: Karlıktepe Mahallesi, Soğanlık Caddesi No:6, 34870 Kartal / İstanbul. Telefon numarası: +90 216 306 81 12.

Egemenlik Bulvarı’ndaki Kartal Meydan otobüs durağına 200 metre uzaklıktadır. Marmaray Kartal İstasyonuna 250 metre uzaklıktadır. Ayrıca 50 metre mesafedeki Soğanlık Caddesi ve Saka Sokak minibüs yollarından da ulaşılabilir. Kartal – Kadıköy ve Kadıköy – Pendik minibüsleri ile ulaşılabilir.

Maltepe veya Pendik tarafından geliyorsanız Marmaray ile Kartal’da inerek veya Üsküdar Caddesi ya da sahil yolundan İETT otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz.

Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’ne ulaşım

1. Kartal’dan ulaşım: Hürriyet Mahallesi’nden C93 Hürriyet Mah. minibüsü veya KM32 İETT otobüsü ile, Uğur Mumcu’dan C80 Uğur Mumcu minibüsü veya 132S İETT otobüsü ile, Soğanlık’tan C86 Soğanlık minibüsü veya 134GK İETT otobüsü ile, Orhantepe ve Atalar’dan Kartal – Kadıköy ve Pendik – Kadıköy minibüsü veya 16A / 17 / 133N / 16 İETT otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaray ile Kartal’da inerek gidebilirsiniz.

2. Maltepe’den ulaşım: Kartal – Kadıköy ve Pendik – Kadıköy minibüsü veya 16A / 17 / 16 İETT otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaray ile Kartal’da inerek gidebilirsiniz.

3. Pendik’ten ulaşım: Pendik – Kadıköy minibüsü veya 16A / 17 / KM34 / 16 İETT otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaray ile Kartal’da inerek gidebilirsiniz.

4. Tuzla’dan ulaşım: Marmaray ile Kartal’da inerek ulaşabilirsiniz.

5. Kadıköy’den ulaşım: 16D İETT otobüsü veya Kartal – Kadıköy ve Pendik – Kadıköy minibüsü ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca metro ile Kartal’a gidip metrodan KM31 / KM32 ile aktarma yapabilirsiniz. Marmaray ile Kartal’da inerek ulaşabilirsiniz.