Kırmızı şarabın faydaları

Kırmızı şarap tatmak ve şarap kültürü hakkında daha fazla bilgi edinme arzusu, bazılarımızın küçük zevklerinden ve tutkularından biridir ancak şarap, damaklarımız için hoş bir deneyimden çok daha fazlasını temsil edebilir.

Bu içecek, yüksek kaliteli kırmızı şaraplarda bulunabilen tat ve aroma çeşitliliğinin yanı sıra, bölgelerden en iyi şarapları elde etmek için gereken üretim süreçleri nedeniyle pek çok kişinin favorilerinden biri haline geldi.

Ancak kırmızı şarap üreten bölgeleri bilmenin ötesinde, bu içeceğin sağlığımız üzerindeki etkilerini bilmek de önemlidir. Bu nedenle aşağıda kırmızı şarap içmenin faydalarını ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olan özelliklerini açıklayacağız.

Şarap hakkında daha ilginç gerçekleri öğrenmek ister misiniz? O halde kırmızı şarabın özelliklerini ve bir kadehin akşam yemeklerinde eşlikçiden daha fazlası olabileceğini öğreneceğiniz bu yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

1. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Şarabın sahip olduğu çeşitli özellikler, sağlığa farklı düzeylerde fayda sağlamanın yanı sıra vücudun belirli bölümlerinin işleyişini de geliştirebilir ve sahip olduğu temel etkilerden biri kolesterolün azaltılmasıdır.

Peki bunu nasıl başarıyor? Şarap, bundan sorumlu olan ve daha sonra tartışacağımız diğer faydalardan sorumlu olan polifenoller olarak da bilinen antioksidanlar bakımından zengin olmasıyla karakterize edilen bir içecektir.

Polifenoller arasında düşük yoğunluklu lipoproteinlerin yani “kötü kolesterol” birikiminin önlenmesinden sorumlu olan resveratrol adı verilen bir bileşen bulunmaktadır. Bu aynı zamanda kan pıhtılarının oluşumunu da önler, dolaşımı iyileştirir ve kardiyovasküler sorunları azaltır.

2. Artrit riskini azaltır

İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ılımlı şarap tüketiminin romatoid artritten muzdarip olma olasılığını önemli ölçüde azaltabildiğini kanıtladı.

Bunun nedeni, bu çalışmaların, bu tür rahatsızlıklara sahip kişilerin, genellikle alkol içmeyen hastalara kıyasla daha az iltihaplanma ve eklemlerinde ciddi hasar olduğunu ortaya çıkarmasıdır.

Benzer şekilde, haftada 5 ila 10 bardak arasında düzenli olarak kırmızı şarap içmek, bu hastalıktan muzdarip hastaların semptomlarını hafifletmek için işe yarayabilir.

3. Kanser riskini azaltır

Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde yayınlanan “Kırmızı şarabın insan kanser hücrelerinin fenotiplerindeki etkileri” başlıklı bir araştırmaya göre, kırmızı şarap tüketimi kanserin, özellikle de akciğer, kolon ve meme kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Bu fayda, antioksidanların kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemesi ve hatta kadınlarda menopoz aşamalarında rahim kanseri ve meme kanserine neden olabilecek östrojen düzeylerini azaltması nedeniyle elde edilir.

4. Kalp hastalıklarını önler

Amerikan Kalp Derneği (AHA), kırmızı şarabın dolaşım üzerindeki etkilerinin yanı sıra, bu içecekte bulunan resveratrolün, pıhtıları önlemenin yanı sıra, kalpteki kan damarlarının astarının güçlendirilmesine ve korunmasına olanak tanıdığını da belirtmektedir. Başlangıçta bahsettiğimiz gibi kanda.

Kırmızı şarap, kanın iyi durumda kalmasına yardımcı olan ve dolayısıyla uzun vadede kalp sorunlarına neden olabilecek yüksek tansiyon sorunlarını da önleyen yüksek düzeyde E vitamini ve polifenol içerir.

5. Ruh sağlığını iyileştirir

Elinizde bir kadeh kırmızı şarapla sessiz bir toplantının rahatlatıcı bir plan olduğu her zaman söylenir ve gerçekte bu yanlış bir ifade değildir, çünkü şarap stres düzeylerini etkili bir şekilde azaltır.

Sağlık açısından bu fayda kırmızı şaraptan elde edilir çünkü tüketildiğinde vücutta endorfin salgılanır. Bu maddenin depresyon ve anksiyete gibi farklı akıl hastalıklarının belirtileriyle mücadele ettiği biliniyor.

Aynı şekilde bazı tüketicilere rahatlatıcı etki veren bir içecek olduğundan uyku bozukluğu yaşayan veya uykusuzluk çeken kişiler için de iyi bir alternatif olabilir.

6. Yaşlanmayı yavaşlatır

Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, ılımlı şarap tüketiminin yaşlanmanın etkilerini azaltabileceği ihtimalinden bahsediyor. Bunun nedeni, resveratrolün, zamanla hasarı önlemek için mitokondrinin işleyişini hızlandıran bir enzim olan sitruin SIRT1’in aktivitesini arttırdığına dair kanıtların bulunmasıdır.

Bu etkiler vücudu yaşlanmanın neden olduğu cilt, görme, eklemlerdeki bozulmalar gibi çeşitli hastalıklardan korur. Benzer şekilde, kırmızı şarap tüketimi, yaşlılık demansı veya Alzheimer gibi daha dejeneratif beyin hastalıkları gibi yaşa bağlı bilişsel sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

7. Sindirimi iyileştirir

Bahsedeceğimiz son fayda bağırsak sağlığıyla ilgilidir. Çünkü kırmızı şarap, içerdiği polifenoller nedeniyle sindirimi iyileştirmede de olumlu etkileri olan bir içecektir.

Kırmızı şarap, sağlıklı bir bakteri ve bağırsak florasının korunmasına yardımcı olduğu ve tüketilen gıdalardaki besin maddelerinin uygun şekilde emilmesini sağladığı için prebiyotik olarak kullanılabilir.

Görüldüğü gibi kırmızı şarap tüketimi, tadımının ötesine geçiyor, çünkü bir kadeh şarabın tadını çıkarmak bile pek çok hastalığı önlemenize ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmanıza yardımcı olabiliyor.

Bu içeceğin etkilerinin düzenli ama her zaman sorumlu tüketimle elde edildiğini belirtmekte fayda var.