Toz gıda boyası uygulama teknikleri

Bugün toz boyalarla gıdanın nasıl boyanacağını açıklayacağız. Birçoğunuz bunları doğrudan bir fırça ile uyguluyorsunuz. Bugün, elde etmek istediğiniz sonuçlara göre hangisini kullanacağınıza karar verebilmeniz için bunları uygulamanın en iyi iki yolunu açıklayacağız.

Kuru teknik

Adından da anlaşılacağı gibi, bu teknikte boyalar saf hallerinde, doğrudan kuru bir fırça yardımıyla uygulanır. Bir şekle -örneğin bir çiçek, yaprak veya fondan parçasına- gölge veya parlaklık vermek istediğimizde çok kullanışlı bir yöntemdir, çünkü elde ettiğimiz etki çok gerçekçidir ve çok ilginç nüanslar yaratabiliriz.

Piyasadaki toz boyaların çoğu güçlü tonlarda gelir, bu nedenle onları biraz beyaz toz gıda boyası veya elenmiş pudra şekeri ile durulamanızı tavsiye ederiz. Bunu yapmak için, renklendirmeyi bir kavanoza ekleyin ve istediğiniz gölgeyi elde edene kadar azaltın. Ayrıntıları özetlemek için bu tekniği çok kullanıyoruz.

Islak teknik

Bu teknik, toz boyaların alkollü bir çözelti içinde seyreltilmesinden oluşur. Alkolün görevi boyayı buharlaştırmak ve kurutmaktır. Renklerin yoğunlaşmasını istiyorsak faydalıdır çünkü onları çok daha koyu ve parlak hale getiririz.

Tek yapmanız gereken, gıda boyası ile bir kaseye birkaç damla berrak alkollü içecek dökmek ve topak oluşturmadan karıştırmak. Daha sonra fırça ile uygulanır. Metalik boyalarla boyamak veya genellikle “pul” halinde gelen parıltılı boyalar kullanmak için çok kullanıyoruz çünkü vuruş daha hassastır ve fondana daha iyi yapışır. Ek olarak, bu şekilde etrafta lekelenmeyi de önleriz.