Şarap uyku kaçırır mı?

Şarap, uyku kalitemizi etkiler ve düzgün bir şekilde dinlenmemize izin vermez.

Sadece bir kadeh şarabın uyku sağlığımız için korkunç bir sonucu olabilir. Alkolün özellikleri nedeniyle uyku kalitemizi hemen etkilediği biliniyor. Öyle ki, sadece bir veya iki kadeh şarabın uyku üzerinde etkisi olabilir, bu yüzden içeceksek, uyumadan hemen önce yapmamakta fayda var.

Şarap gibi alkollü içecekler uykumuzun kalitesini neden etkiler? Şarap içiyorsanız, gece boyunca birkaç kez uyanmanız mümkündür. İçersek daha erken uykuya dalacak olsak da, kalitesi daha kötü olacak, bu da düzgün bir şekilde dinlenmemize ve bölünmüş bir gece uykusu çekmemize neden olacaktır.

İçki içmek, sadece bir bardak bile olsa, REM uykusunu engeller. Bu uyku zamanında, rüya görmemize ve hafızanın pekiştirilmesine izin veren aktivite gerçekleşir. Daha hafif bir uykuya duyduğumuzda, beynimizin aktivitesinin en düşük olduğu zamandır. İçtikten sonra uyanırsanız ve tamamen dinlenmiş hissetmiyorsanız, REM evreniz iyi gelişmemiş olabilir.

Alkolün sadece uykunuzun kalitesini kötüleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda “kas gevşetici görevi gördüğü” biliniyor, bu nedenle boğaz üzerindeki etkisi horlamamızı daha olası hale getiriyor. Horladığımızda uyku kalitemiz de düşer, bu da gecenin ortasında uyanma şansımızın daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Öte yandan, alkol idrar söktürücü görevi görür, bu da tuvalete daha sık gitmemizi sağlar ve bu da uykuda kalmayı zorlaştırır. Son olarak, alkolün bizi susuz bıraktığını ve bunun da su içmek için uykumuzu bölmemize neden olacağını unutmamalıyız.

Alkol başlangıçta yatıştırıcı bir etkiye sahip olsa da, daha sonra uyku kalitesini kötüleştiren bir geri tepme etkisine sahiptir. Uykumuzu iyileştirmek için bazı ipuçları vardır. Her şeyden önce, düzenli uyku programlarına sahip olmamız gerekir, çünkü yapmazsak sosyal jet lag yaşama riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Her gün aynı saatte yatmalı ve her gece aynı saatlerde uyumalıyız.

Uyumadan önce bizi rahatlatan, işle ilgili hiçbir şey içermeyen aktiviteler yapmak da önemlidir. Aynı şekilde, bu faaliyetlerin yatak odasının dışında yapılması gerekir. Yatak, psikolojik olarak uyku ile ilişkilendirdiğimiz bir şey olarak kalmalıdır.

Son olarak, kahve tüketiminizi sınırlayın. İkincisi, her gün güneşlenin. Günün son kahvesi öğle yemeğinden sonraki kahve olmalı ve en iyi güneşin öğlen güneşi olduğunu bilmelisiniz, çünkü bu iç saatimiz için çok güçlü bir uyarıcı.