2024 yılı kira sözleşmesi zam oranı belli oldu

2024 yılında da kira kontratının yenilemesi durumunda kiracıların ödeyeceği kiralara yüzde 25 oranında zam yapılacak. Kira kontratlarına yüzde 25 zam sınırı, 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldı.

Kira artışlarını sınırlamak için yapılan düzenlemeye göre, 1 Ocak 2024 ile 1 Temmuz 2024 arasında yenilenen kira sözleşmelerinde %25’ten fazla kira artışı yapılamayacak. Buna göre ocak ayından itibaren dolacak kira sözleşmelerine en fazla yüzde 25 oranında zam yapılabilecek.

Kiralara ne kadar zam yapılabilir?

Yasaya göre yürürlükteki bir kira sözleşmesinin sona ermesiyle kiraya yapılacak zammın oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Ev sahiplerinin bu oranın üzerinde zam yapmaları yasaktır. Aksi halde kiracılara dava açma hakkı doğuyor. TÜİK, Aralık 2023’te 12 aylık TÜFE ortalamasını yüzde 64,77 olarak açıkladı.

Geçen yıl meydana gelen yüksek enflasyon faciasından sonra kira zamlarını sınırlamak için bir düzenleme yapıldı ve kira zam oranları yüzde 25 ile sınırlandı. Buna göre ev sahibi, kiracısına en fazla yüzde 25 oranında zam yapma hakkına sahip. Bu oranın üstündeki zammı ev sahibi kabul etmezse dava açabilir. Bu oranın üstündeki zamlar tarafların iradesine bağlıdır.

Kiraya nasıl zam yapılır?

Türkiye’de kiralara her yıl enflasyon oranında zam yapılabiliyor. Bu zamların en yüksek oranı, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri dikkate alınarak belirleniyor. Böylece hakkından fazla zam yapmak isteyen ev sahipleri ile hakkından daha düşük zammı zorlayan kiracılar için bir dayanak ve limit noktası belirleniyor. Kiralara yapılacak zam konusunda her iki tarafın anlaşmazlığa düşmesi durumunda, mahkemeler optimum zam oranı olarak TÜİK’in açıkladığı verileri dikkate alıyor.

TÜİK fiyat endeksinin açıklanması ile beraber belirlenen enflasyon artış oranı hem ev sahipleri hem de kiracılar için önemlidir. Bu veriler dikkate alınarak kiralara gelecek zam miktarı belli olur. Kiraya zam yapmak isteyen ev sahipleri, TÜİK verilerinin açıklanmasıyla beraber kiracısı ile görüşerek zam oranı konusunda mutabakata varmalıdır.

Ev sahibi, TÜİK’in belirlediği zam oranının üstünde zam yapamaz. Daha düşük oranlı zam ise ev sahibinin kararına kalır. Kiracı daha düşük bir zam oranını zorlayamaz. Belirlenen zam oranı dışındaki bir zam oranı için her iki tarafın da anlaşması gerekiyor. Daha yüksek bir zam oranı durumunda kiracı, ev sahibini dava edebilir. Ayrıca daha düşük bir zam oranında direnen kiracının kiralanan konut veya iş yerini bırakması yönünde bir yargı kararı çıkabilir.