Huawei P40 Pro’da Google var mı?

Huawei, dünyadaki en iyi telefon üreticilerinden biri. Ancak şirketin ABD şirketleriyle etkili bir şekilde iş yapması yasaklandığı sürece, telefonları Çin dışındakilerin işine yaramayacak. Ne yazık ki, bu durum şirketin bir sonraki akıllı telefonu olan P40 Pro için de geçerli. Huawei CEO’su Richard Yu’nun yaptığı açıklamaya göre, telefonda Google hizmetleri yer almayacak.

Huawei’nin son amiral gemisi Mate 30 Pro da aynı kaderi paylaştı. Çin’deki kullanıcılar için bu önemli değil. Ancak Çin dışındaki çoğu kullanıcı için bu, telefonun Gmail, Haritalar veya hatta bir Play Store ile birlikte gelmeyecek olması onu oldukça korkunç bir kullanıcı deneyimi sunar hale getirir. Huawei P40’ın donanımı, şirketin amiral gemisi telefonlarının son birkaç nesli kadar harika, ancak sınırlamalar var. Bu fiyat civarındaki diğer birçok telefonun sunduğu P40’ı seçerek kablosuz şarj veya yüksek yenileme hızı ekranı elde edemezsiniz. En büyük kısıtlama, en popüler Android uygulamalarına ve hizmetlerinden bazılarına erişiminiz olmadığı için bu cihazı engelleyen Google Mobil Hizmetlerinin olmaması olmaya devam ediyor.

P40 Pro muhtemelen donanım açısından çok iyi bir cihaz olacak. Yu, “hiç görülmemiş” bir tasarıma, daha uzun pil ömrüne, daha hızlı performansa ve daha iyi fotoğraf kalitesine sahip olduğunu söylüyor. Selefi olan Huawei P30 Pro (Google hizmetlerini sunan son Huawei amiral gemisi telefon), o zaman inanılmaz derecede çok yönlü ve güçlü bir kamerayla satın alabileceğiniz en iyi akıllı telefonlardan biriydi. Yu ayrıca, P40 Pro’nun Android 10’un yanı sıra şirketin EMUI kullanıcı arayüzüne sahip olduğunu söyledi.

Huawei P40 inceleme

Huawei P40, kamera, pil ömrü ve modern bir akıllı telefondan isteyeceğiniz diğer çeşitli üst düzey özellikler söz konusu olduğunda çarpıcı bir deneyim yaşatmak için bazı harika donanımların bir araya getirildiği üst düzey bir telefon. Her yeni Huawei telefonunda olduğu gibi, P40 da Google tarafından engelleniyor. ABD’deki Huawei yasağı, Çinli şirketin Google Mobile Services uygulamalarını kullanımını kısıtladı, bu nedenle artık çok daha sınırlı bir deneyimle kaldınız. Bunun nedeni çoğunlukla Google Play Store işlevselliğinin olmamasıdır ve şirketin alternatif uygulama mağazası olan Huawei AppGallery bir dizi uygulama sunarken, Huawei’nin birçok geliştiricinin yıllardır akın ettiği Google deviyle rekabet etmesi zor.

P40, kendisi ile birlikte duyurulan Huawei P40 Pro veya Huawei P40 Pro Plus kadar üst düzey değil, ancak yazılım sorunlarının üstesinden gelebilirseniz, yine de etkileyici bir donanım parçası. Huawei’nin buradaki arka kamera teknolojisi gerçekten mükemmel, özellikle bu cihazın P40 Pro ile karşılaştırıldığında daha düşük fiyatı düşünüldüğünde ve telefon, şirket tarafından geliştirilen üst düzey bir yonga seti kullandığı için güçlü bir performans sunuyor.

Uyumlu bir plandaysanız 5G bağlantısı kurabilir ve ileri teknoloji bir telefondan arayacağınız birçok özelliği içerir. Dolayısıyla göze çarpan sorun, Huawie P40’ı Türkiye ve Avrupa gibi pazarlarda önerilmesi zor bir ürün yapan yazılımdaki kısıtlamadır.

Huawei P40, Mart 2020’de tanıtıldı ve ardından Nisan ayında dünyanın çeşitli ülkelerinde piyasaya sürüldü. Telefon şu anda Türkiye’de, Avrupa’nın diğer bölgelerinde, Avustralya’da ve Orta Doğu’da mevcuttur. Huawei akıllı telefonlar şu anda ABD’li operatörler veya oradaki büyük perakendeciler aracılığıyla satışı mevcut değil, ancak bunları satın almak hala mümkün. Bu genellikle daha yüksek bir maliyet veya doğrulanmamış çevrimiçi perakendecilere güvenmek anlamına gelir ve yazılım ABD ağları için optimize edilmemiş olabilir.

Telefon, önceden takılmış bir ekran koruyucusu, ekranın sol üst köşesinde ağır bir çift kamera kesiti ve yanlarda, üstte ve altta parlatılmış, kavisli metal içerir. Ağabeyi kadar göze çarpmasa bile birinci sınıf hissettiren güzel görünümlü bir telefon. Telefonun arka yüzü seramik efektli camdan yapılmıştır. Avucunuzda rahat hissediyor ve telefona seramik tasarımı tercih etmeyen diğer ileri teknoloji telefonlara kıyasla benzersiz bir his veriyor.

148,9 x 71,1 x 8,5 mm’de Huawei P40, 151,7 mm boyunda olan Galaxy S20’den daha kısa bir dokunuş. Bununla birlikte, o devasa 50 MP sensörü barındıran belirgin bir kamera çıkıntısı sayesinde daha kalın. Ayrıca, Huawei Mate 30 Pro ile aynı yakınlaştırmayı sağlayan 3x yakınlaştırmalı telefoto modülü de vardır. Bu kamera çıkıntısı, cihazı bir masanın üzerine uzanmış olarak kullanmayı planlıyorsanız kesinlikle sorun yaratacaktır, ancak bu, son zamanlarda diğer birçok modern akıllı telefonda gördüğümüze benzer bir tarzdır.

Güç düğmesi ve ses tuşları telefonun sağ tarafındayken, alt kısımda USB Type-C bağlantı noktası ve aşağı doğru ateşleyen tek hoparlör bulunuyor. İkili nanoSIM tepsisi de burada bulunur ve Huawei’nin tescilli Nano Bellek kartlarıyla depolamayı genişletmek için de kullanılabilir. Bu cihazın beklediğiniz IP derecelendirmesine sahip olmadığını da unutmamak gerekir. IP53 toza ve suya dayanıklıdır, yani bu cihazı suya daldırmanız önerilmez, çünkü bu direnç seviyesi çoğunlukla sadece sıçramaya karşı koruma için tasarlanmıştır.

Genel olarak, Huawei P40’ın elde kullanımı iki kardeş cihazından daha kolaydır, ancak bu cihazlardan herhangi biri kadar kaliteli bir his veya görünmüyor. Bununla birlikte, diğer birçok ileri teknoloji telefondan çok daha iyi görünüyor.