Alkolmetre nasıl çalışır?

Kandaki alkol miktarını nefesteki havadan tespit edebilen cihaza Alkolmetre denir. Alkolmetre’de ölçü birimi promildir. Cihazla en iyi sonucu alabilmek için diyafram nefesi gerekir.

Alkolmetre nasıl çalışır?

Üflenen nefesteki alkol miktarı ile kandaki alkol miktarının tahmini hesaplamasıyla sonuç ortaya çıkar. Alkol tespiti özellikle trafik kontrollerinde yapılır ve amacı ölümlü ya da yaralanmalı olan kazaların önüne geçebilmektir. Suçlunun tespit edilmesi konusunda önemli olan bu cihaz bir çok alanda kullanılır.

Trafikte belirlenmiş olan bir alkol miktarı vardır. Bu oranın üzerinde alkol almış olmak ise cezayı gerektirir. Alkolmetre sayesinde durumun tespiti yapılarak fazla alkol alınması halinde cezai yaptırım uygulanır. Testin sonucu çok kısa süre içerisinde çıkar.

Alkolmetre çalışma prensibi

Kandaki alkol miktarını belirleyen ölçü birimi promil demiştik. Alkolmetre nefesteki oranla vücuttaki oranı hesaplar ve yakın bir promil değerini ortaya çıkarır. Bunun için ele kolonya dökmek ya da ağzı alkollü ıslak mendille silmek bile promil miktarında değişikliğe neden olabilir.

Alkolmetre parçaları:

  • Işık kaynağı
  • Potasyum dikromat solüsyonu
  • Filtre
  • Fotoselli detektör
  • Ölçüm birimi ve gösterge

Alkolmetre’nin çalışma mantığı iki şekildedir. Bunlardan birincisi nefes üflendiği zaman çıkan alkol, asetik aside dönüştürülür. Etanol ve asitik asit oksitlenerek turuncu kromun yeşil kroma dönüşmesine neden olur. Yaşanan bu renk değişimi ise ölçüm sonucunu ortaya çıkarır.

İkinci yöntemde ise alkolmetreye üflendiğinde cihazın elektrik devrelerinden geçen elektrik akımı alkol miktarına göre değişim gösterir. Bu sayede promil miktarı ortaya çıkar. Özellikle trafik kontrollerinde uygulanan yöntem budur.

Oksijen ölçer nedir?

Sulu bir çözelti içerisindeki çözülmüş olan oksijen miktarını belirleyen cihaza oksijen ölçer denir. Ölçüm cihazlarında çözülmüş olan oksijen DO olarak geçer. Denizde yaşayan canlıların DO’ya ihtiyaçları vardır. Aksi takdirde yaşamları riske girer.

İhtiyaçtan fazla olan çözülmüş oksijen ise canlılara zarar verebilir. Bunun için DO seviyesinin zaman zaman kontrol edilmesi gerekir. Oksijen ölçer ise bu ölçümün yapılabilmesi için kullanılır.