Kandaki alkol miktarını gösteren birime ne denir?

Trafik polislerinin yol kontrollerinde kullandığı alkol ölçüm cihazı, kandaki alkol seviyesini promil cinsinden ölçer. Sonuçlara içilen bira, şarap, şampanya, kokteyl ve diğer alkoller dahildir ve kandaki alkol birimi ile sürüş kabiliyetiniz ölçülür.

Vücudun alkolü parçalama süresi

Alkol alımınız sonucu promil ölçümünüzün ne kadar zaman içinde normal değerlere ineceği, cinsiyet, vücut ağırlığı, alkol türü, alkol içeriği, tüketilen bardak sayısı veya şişe sayısı gibi detaylara bağlıdır. Tıbbi araştırmalar, vücudumuzun alkolü sabit bir oranda parçaladığını kanıtladı. Ve ergenlerin karaciğeri yetişkinlerinkinden daha az verimli olduğu için, gençlerin alkolü parçalamaları daha uzun sürer. Karaciğer, alkolü parçalama işinin yüzde 90 ila 98’ini yapar. Sadece küçük bir kısmını deri, böbrekler ve akciğerler yoluyla atarız.

Alkollü olarak araç kullanmak, karayolu trafiğinde en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Küçük miktarlarda alkolün bile sürüş yeteneği üzerinde ölümcül bir etkisi vardır. Bu nedenle alkol kullanıyorsanız araba kullanmamalısınız.

Soğuk bir bira, lezzetli bir şarap ve küçük bir bardak köpüklü şarap veya şampanya ile çok geçmeden promil seviyenizi yükseltirsiniz. Alkol tekrar ne kadar zamanda parçalanır? Ne zaman tekrar araba kullanabilirsiniz veya başka bir kişinin hayatını tehlikeye atmadan veya ehliyetinizi kaybetmeden araba kullanabilirsiniz? Bir kokteyl, tekila, votka veya viskiden sonra tekrar ayılmanız ne kadar sürer?

promil etkileri

Alkol sürüşünüzü nasıl etkiler?

Pek çok insan bir kadeh şarap veya iki şişe biradan sonra yine de araba kullanabileceklerini düşünüyor. Ancak bu izlenim aldatıcıdır. Çünkü vücutta alkol anestezik gibi davranır. 0,2 promil gibi küçük bir değerden daha kötülerini görebilir ve daha az yönlendirebilirsiniz. Yaklaşık 0.5 promil ile tepki verme yeteneği azalır, hızlar yanlış değerlendirilir ve risk alma istekliliği artar. Yaklaşık 0.8 promil alkol ile reaksiyon hızınız daha yavaştır. Yorgunluk ve konsantrasyon sorunları ortaya çıkar. Risk çok artar!

0,1 promil alkolün etkileri

Küçük miktarlarda alkolün bile engelleyici bir etkisi vardır. Daha dışa dönük oluruz, ruh halimiz gevşer. Farkında olmadığımız şey, mesafeleri zaten yanlış değerlendirdiğimizdir.

0,3 promil alkolün etkileri

Bu seviyede, genellikle görsel performansta hafif bir azalma olur. Uyanıklığımız ve duyarlılığımız azalır, kritik becerimiz azalır ve risk alma istekliliğimiz artar.

0,5 promil alkolün etkileri

Daha kötü görüyoruz, bu değerle görsel performansımızın yaklaşık %15’ini kaybederiz. İşitme de bozulur ve artık hızları doğru tahmin edemeyiz. Geçerken yanlışlıkla birine çarpabiliriz. Öfkelenmemiz alışılmadık bir durum değildir çünkü ayık bir durumdan daha sinirliyizdir.

0,8 promil alkolün etkileri

Artık konsantre olamayız. Görüş alanımız yaklaşık dörtte bir oranında sınırlanır. Bu değer ile tepki süremiz yaklaşık yüzde 30 ila 50 oranında uzar ve dengesizliklerle mücadele etmemiz gerekir. Aynı zamanda, çok coşkulu hale geliriz, sınırlandırılmaz ve kendimizi aşırı tahmin ederiz, bu da tehlikeli bir kombinasyondur. Çevremiz için sarhoşluk göz ardı edilemez.

1 promil alkolün etkileri

Sarhoşluk aşamasında görme keskinliği ve özellikle uzaysal görme daha da kötüleşir. Kafamız karışır ve net konuşma, tepki, denge ve yönelim bozukluklarımız olur. Kanınızda o kadar çok alkol varsa, eleştirme yeteneğinizi yitirmişsinizdir. Bunlar alkol zehirlenmesi için açık uyarı sinyalleridir.

2 promil alkolün etkileri

Bu seviyeden kişinin tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Sersemletme aşamasına ulaşan hiç kimse hemen hemen hiç tepki vermez ve koordine olmadan hareket eder. Vücut kusarak en azından midede bulunan alkolden kurtulmaya çalışır. Aynı zamanda kas gevşemesi meydana gelebilir.

arac kullanimi alkol

Nasıl daha hızlı ayılırsın?

Tıbbi araştırmalar, vücudumuzun alkolü sabit bir oranda parçaladığını kanıtladı. Arkadaşlarınız kişisel gizli tarifleri üzerine yemin etseler bile, bunların hiçbiri yardımcı olmaz. Ergenlerin karaciğeri yetişkinlerinkinden daha az etkilidir. Bu nedenle gençlerin alkolü parçalamaları daha uzun sürüyor.

Alkol ve sürüş

Alkol, karayolu trafiğinde en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Her yıl binlerce insan bundan ölüyor. Küçük miktarlarda alkolün bile sürüş yeteneği üzerinde ölümcül bir etkisi vardır. Bu nedenle, araba, motosiklet veya bisikletle seyahat ederken alkol içmeyin!

Alkol nasıl parçalanır?

Alkol hücrelerimize zehir gibi etki eder. Deri, böbrekler ve akciğerler yoluyla alkolün sadece küçük bir kısmını dışarı atarız. Bu yüzden sarhoşlar genellikle içki gibi kokarlar. Karaciğerimiz işin yüzde 90 ila 98’ini yapıyor. Karaciğer, hücrelerimizi ölmekten korumak için alkolü parçalar.

Alkol vücutta ne kadar çabuk bozulur?

Bu genel anlamda cevaplanamaz. Akşam herhangi bir zamanda kanınızda ne kadar alkol bulunduğu, yalnızca o ana kadar kaç alkollü içecek içtiğinize bağlı değildir. Aynı zamanda daha önce bir şey yemiş olup olmadığınıza da bağlıdır. Yaşınız, kilonuz ve bedeniniz de önemli bir rol oynar.