VR Ready, VR desteği nedir?

Yeni bir oyun dizüstü bilgisayarı veya oyun bilgisayarı satın alırken karar verilmesi gereken çok sayıda seçeneğe başka bir tane daha eklendi: sanal gerçeklik. Bu makalede VR Ready anlamına gelen VR desteği nedir diye soruyoruz ve kapsamlı bir bakış atıyoruz.

Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik başlıkları, kullanıcıyı 360 derecelik oyunlar ve videolar aracılığıyla gerçekten şaşırtan etkileyici deneyimler yaratmak için tasarlanmıştır. Ancak beklediğiniz pürüzsüz, büyüleyici deneyimi elde etmek için oldukça iyi bir donanıma ihtiyacınız var.

VR-ready bilgisayarlar, sanal gerçeklik başlıklarıyla kullanılmak üzere özel olarak üretilmiş bilgisayarlardır. Bu hobiden daha fazlasını elde etmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan sistem ve donanımı almanın en doğrudan yolu VR-ready bir dizüstü bilgisayar olabilir. Ancak, bu tür bilgisayarlar bir yatırımdır ve VR ile ilgilenen herkes için gerekli değildir.

VR Ready – VR desteği hakkında bilinmesi gerekenler

VR’ye hazır bir sistem düşünürken, göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey var.

Maliyet: Oyun oynamayı seviyorsanız, sanal gerçeklik deneyimiyle ilişkili fiyatlar sizi korkutmayabilir. Ancak, VR hafif bir hobiyse, maliyetler bütçeniz için çok yüksek olabilir. VR’yi çalıştırmak için gereken bilgisayarlar 6 bin TL’den başlar ve yukarı çıkar. Bu arada HTC Vive ve Oculus Rift başlıklar da 6 bin ila 10 bin TL arasında fiyatlara sahiptir.

Sonsuz Seçimler: İhtiyaçlarınız için en iyi VR özellikli bilgisayarı belirleyecek birçok seçenek var. Örneğin, oyun dizüstü bilgisayarınızın hangi boyutta olmasını istiyorsunuz? Şimdi satın almalı mı yoksa yeni nesil bileşenleri mi beklemelisiniz?

Ekonomik veya Üst Düzey: Gereken minimum özellikler, en iyi olmasa da size iyi bir sanal gerçeklik deneyimi sağlayacaktır. VR yazılımının göz başına saniyede en az 90 kare çalıştırması gerekir ve bu ekonomik VR için hazır sistemlerde tutarlı bir şekilde sağlanamaz. Bütçenizi asla abartmamalısınız, ancak daha yüksek bir sistemle giderseniz ortaya çıkan grafik performansını kesinlikle fark edeceksiniz.