Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesi için daha fazla trafik elde etmek amacıyla, organik arama sonuçları içindeki görünürlüğü artırmak için pazarlama sürecidir.

Google, Bing ve Yahoo gibi her büyük arama motoru, bir arama kullanıcısına ait soruyu en iyi şekilde yanıtlayan web siteleri listesi sunar. Bu listeler arama sonuçları olarak adlandırılır. Bu arama sonuçlarında ücretli girişleri bulacaksınız, ancak sonuçların büyük bir kısmı organik listeler olarak adlandırılanlardan oluşur. Organik sonuçlar, arama motorlarının analizleri aracılığıyla, kullanıcının sorgusuyla en alakalı olduğunu düşündükleri ücretsiz listelerdir.

Organik listelerde en üst sıralarda yer almak, SEO’nun neden bu kadar önemli olduğunun köküdür ve bu nedenle SEO nedir sorusu merak edilmektedir. Organik SEO sonuçları, şu anda ücretli reklamlara kıyasla çok daha fazla trafik payı alıyor. Dolayısıyla, işletmeniz organik listelemelerde bulunmuyorsa, tüketici pazarının büyük bir yüzdesini kaçırıyorsunuz demektir.

Sonuçların en üstünde yer almak, arama motoru optimizasyonunun gerçekleştiği yerdir. İşletmeniz için gelir elde edebilecek anahtar kelimeler için gerçekten rekabet etmek üzere alakalı ve optimize edilmiş bir web sitesi oluşturmaya giden çok sayıda strateji ve teknik vardır.

SEO’ya nasıl başlanır?

Temel SEO’ya başlamak zor değil, sadece zaman ve bol sabır gerekir. Web sayfaları genellikle rekabetçi anahtar kelimeler için bir gecede sıralanmaz. Web siteniz için sağlam bir optimizasyon temeli oluşturmaya ve bunun üzerine inşa edilmeye zaman ayırmaya istekliyseniz, başarıya ulaşacak ve organik trafiğinizi artıracaksınız. Kestirmeden giden işletmeler kısa vadeli sonuçlar elde edebilir, ancak neredeyse her zaman uzun vadede başarısız olurlar ve onların iyileşmesi çok zordur.

Peki, web sitenizi optimize etmek için ne yapıyorsunuz? Önce arama motorlarının SEO’yu oluşturan çeşitli tekniklerin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Gezinmeyi kolaylaştırmak için, ilginizi çeken bölüme atlayabilmeniz için aşağıdaki bölümlerin her birini birbirine bağladık.

Google web sitelerini nasıl sıralar?

 • On-Page SEO (HTML, İçerik, vb.)
 • Off-Page SEO (Link Oluşturma, Sosyal, vb)
 • SEO Başarı Metrikleri
 • Kazanan SEO Stratejisi Oluşturmak
 • Sonuçlar Ne Kadar Sürede Alınır?
 • Black Hat vs White Hat
 • Arama Motoru Optimizasyonu Geleceği
 • SEO Araçları ve Kaynakları

Arama motorları, web sayfalarını, PDF’leri, görüntü dosyalarını vb. Taramak ve kataloglamak için web tarayıcıları veya örümcekler olarak da bilinen otomatik robotları kullanır. Buradan, her bir web sayfası ve dosya, bir dosyanın endekse dahil edilmek üzere yeterli bir değer sunup sunmadığını belirleyen algoritmalar olarak adlandırılan programlar tarafından değerlendirilir.

Bir dosya endekse eklenecek kadar değerli sayılırsa, dosya veya web sayfası sadece algoritmaların belirlediği ve sonuçta kullanıcının sorgusunun amacını karşıladığı arama sonuçlarında görüntülenir. Bu, arama motorlarının başarısının sırrıdır. Bir kullanıcının sorgularına daha iyi cevap verdiklerinde, kullanıcının gelecekte bunları kullanması daha olasıdır. Kullanıcılarının sayısından da anlaşılacağı gibi, Google’ın sürekli olarak geliştirmekte oldukları son derece karmaşık algoritmaları nedeniyle daha alakalı sonuçlar verdiği kabul edilmektedir. Rekabet avantajlarını sürdürmek için, Google’ın her yıl algoritmalarına 500-600 güncelleme yaptığı düşünülüyor.

Kullanıcı amacı, arama motorlarının web sayfalarını nasıl sıraladığı ile ilgili daha büyük bir rol oynamaktadır. Örneğin, bir kullanıcı “SEO şirketleri” için arama yapıyorsa, kullanıcı bir SEO şirketinin nasıl kurulacağı ile ilgili makaleler mi arıyor, yoksa hizmeti sunan SEO şirketlerinin bir listesini mi arıyor? Bu durumda, ikincisi daha olasıdır. Kullanıcının bir SEO işine başlamak için küçük bir şansı olsa da, Google (kullanıcı alışkanlıkları konusundaki geniş verileriyle), büyük çoğunluğun şirketlerin listesini görmeyi beklediğini biliyor. Tüm bunlar Google’ın algoritmasına dahil edilmiştir.

seo-nedir

Arama Motoru Sıralaması Faktörleri

Daha önce belirtildiği gibi, bu algoritmalar oldukça karmaşıktır, dolayısıyla bu programların alaka düzeyini belirlemek için göze aldığı birçok faktör vardır. Buna ek olarak, Google ve diğer arama motorları, işletmelerin sistemle oynaması ve sonuçları manipüle etmelerini önlemek için çok çalışıyor.

Peki kaç tane faktör var? Google’dan Matt Cutts, 10 Mayıs 2006’da, Google’ın göz önüne aldığı 200’den fazla arama sıralaması sinyali olduğunu açıkladı.

Daha sonra, 2010 yılında, Matt Cutts, 200’den fazla arama sıralama faktörünün her birinin 50’ye kadar varyasyona sahip olduğunu belirtti. Bu, gerçek sayıyı 1000’in üzerinde benzersiz sinyale getirecektir. Çok fazla sinyal olmasına rağmen, her biri eşit ağırlıkta değildir.

Ulusal düzeyde rekabetçi anahtar kelimeler için sıralanmak isteyen web siteleri için, en çok önem taşıyan sinyaller sayfa içi, sayfa dışı ve cezayla ilgili faktörlerle ilgilidir. Sayfa Optimizasyonu içeriğe bağlıdır ve bir web sitesinin rekabetçi arama ifadeleri için sıralama yapma şansına sahip olması için, içeriğin çok alakalı olması ve arama kullanıcısının sorgusunu yanıtlaması gerekir. Sayfa dışı faktörler, web sitesinin bağlantı popülerliğiyle ve güvenilir harici kaynakların içeriğinizi nasıl bulduğuna bağlıdır. Ceza ile ilgili faktörler konusunda, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ediyorsanız, hiç şansınız olmaz.

Yerel pazarlarda sıralanmak isteyen web siteleri için, Google Benim İşletmem, yerel girişler ve yorumların eklenmesi dışında, faktörler çok benzerdir. Google Benim İşletmem ve alıntıları, işletmenin ve hizmet alanının gerçek konumunu doğrulamaya yardımcı olur. Yorumlar, bu yerel işletmenin popülerliğini belirlemeye yardımcı olur.

On-Page SEO nedir?

On-Page SEO, web sitesine işaret eden bağlantılar ve diğer harici sinyaller ile ilgili olan Off-Page SEO’ya karşılık olarak web sitesinin HTML kodunun ve içeriğinin optimizasyonudur.

On-Page SEO’nun arkasındaki genel hedef, arama motorlarının içeriğinizi bulabildiğinden ve web sayfalarında yer alan içeriğin alakalı anahtar kelimelerle optimize edilerek sunulduğundan emin olmaktır. Bununla birlikte doğru yolda ilerlemelisiniz. Her sayfanın kendine özgü bir teması olmalı. Bir web sayfasına zorlama optimizasyon yapamazsınız. Anahtar kelimeler, ürününüzün veya hizmetinizin temasıyla eşleşmiyorsa, yalnızca söz konusu belirli anahtar kelime grubu için farklı bir sayfa oluşturmanız yeterlidir.

İçeriği uygun bir şekilde oluştururken başlığı, açıklamayı ve başlık etiketlerini optimize ederseniz, son kullanıcı, bulmayı beklediği içeriği bulacağından web sitenizde daha iyi bir deneyime sahip olur. Başlık etiketindeki ve açıklamasındaki içeriği yanlış olarak bildirirseniz, ziyaretçilerin beklediklerini bulmadıklarında hızlı bir şekilde ayrılacağı için web sitenizde daha yüksek hemen çıkma oranlarına yol açar.

Bu, On-Page SEO’ya üst seviyeden genel bakıştır. HTML kodlaması, anahtar kelime araştırması ve içerik optimizasyonu dahil olmak üzere kapsam altına alınabilecek sayfa optimizasyonuyla ilgili birkaç önemli konu var. Bunlar, arama motorlarında üst sıralarda şansa sahip olabilmek için ele alınması gereken temel öğelerdir.

kod-penceresi

Web Sitesi Denetimi

Sitenizin sıralanmasında zorluk yaşıyorsanız, işe SEO denetimi ile başlamak isteyebilirsiniz. Web sitenizin eksikliklerini belirlemek için 360 derecelik bir analize ihtiyacınız vardır, böylece bunları düzeltebilir ve sitenizi daha sağlam bir temele oturtabilirsiniz. Bir denetim, web sitenizi hedeflenen anahtar kelimelerinizin sıralamasından geri tutabilen, hem sayfanın hem de sayfanın aksaklıklarını veya eksikliklerini tespit etmeye yardımcı olabilir.

Temel teknik sorunları oldukça kolay bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacak SEO tarama araçları vardır ve bu sayede denetim sürecinin o kısmı çok daha verimli hale gelir. Bir denetim tipik olarak teknik analizle sınırlı kalmaz. Bir web sitesinin içeriği ve bağlantı profili, bir web sitesinin sıralama becerisinde önemli bir rol oynar. Kaliteli içeriğe veya güvenilir bağlantılara sahip değilseniz, son derece rekabetçi arama ifadeleri için sıralanmak zor olacaktır.

HTTPS Güvenliği

Google, arama kullanıcılarına daha güvenli ve daha güvenilir bir web deneyimi sunmak için web sitelerini güvenli hale gelmeleri için zorluyor. Google’ın arama motoru için güvenli deneyimler çok önemlidir. Arama yapan kullanıcılar, görüntülenen sonuçların güvenliğine inanırsa, ileride Google’ın arama motorunu kullanmaya devam etme olasılıkları artar.

Google, web yöneticilerini sitelerini güvenli hale getirmek için teşvik etmek amacıyla iyi bir nedene sahip olsa da, web yöneticilerinin de bu derece çok teşvikleri vardır. Kullanıcılar İnternet’ten alışveriş yaparken, potansiyel müşteriler, güvenli olmayan bir siteyle bir satın alma işlemini tamamlama konusunda kendilerinden pek emin olmayacaklardır.

Web yöneticilerini web sitelerini güvenli bir şekilde kullanmaya teşvik etmek için Google, SSL’i arama sıralama faktörü olarak entegre etmiştir. SSL sertifikası olan web siteleri, olmayanlara göre biraz daha avantajlı olacak. Bu büyük bir faktör değil, ancak diğer tüm faktörler eşit ise, güvenli site kazanacaktır.

Mobil Dostu Tasarım

Tüm arama sorgularının %60’ından fazlası artık bir mobil cihazdan geliyor. Google, mümkün olan en iyi arama deneyimini oluşturmak için çalışıyor; Bu nedenle, mobil kullanılabilirliklerini geliştiren web sitelerini tercih etmesi gerekir.

Daha iyi bir mobil deneyim sağlamak çeşitli yollarla yapılabilir. En yaygın yöntem, web yöneticilerinin, görüntülemekte olduğunuz tarayıcının boyutuna göre ayarlanacak duyarlı tasarımlar oluşturmalarıdır. Bazı siteler ise web sayfasının, kullanıcının bir mobil tarayıcı kullandığını algıladığında görüntülenen, web sitesinin mobil özel bir sürümüne sahiptir.

Mobil sayfaların yüklenme hızı da önemlidir. Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) adlı bir projeyi destekliyor ve 2016’da AMP listelerini mobil arama sonuçlarına entegre etti.

Aramaların çoğunluğunun artık mobil tabanlı olduğunu göz önünde bulundurarak, Google mobil bir ilk endeks oluşturuyor. Bu, Google’ın birincil web sayfası dizinine dönüştü ve 2017’nin sonunda yavaş yavaş kullanıma sundu. Sitenizin mobil uyumlu olmadığı konusunda endişelenmeniz gerekiyor mu? Evet, kesinlikle. İyi bir mobil deneyim sağlayan web siteleri, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma konusunda daha büyük bir yeteneğe sahiptir. Ancak bu sadece Google değil. Bing de bu yönde ilerliyor.

Web Sitesi Sayfası Hızı

Sayfa hızı, bir web sayfasının yüklenmesi için gereken süredir. Google’ın mobil ilk endeksi ile sayfa hızı, sıralama faktörü olarak daha büyük bir rol oynamaktadır.

Bir kez daha, bu da kullanıcı deneyimi ile ilgilidir. Bir web sitesinin ziyaretçileri sayfaların yüklenmesini beklemek istemez. Web sayfanızın yüklenme süresi ne kadar uzarsa, ziyaretçinin ayrılma riski de o kadar artar ve rakibinizin sitesini ziyaret etme ihtimali de bir o kadar yüksek olur. Google bir araştırma yaptı ve 1s’lik bir web sayfası yükleme süresi ile 5s’lik bir zaman arasındaki farkı ile, ziyaretçinin hemen çıkma oranının % 90 oranında artacağı ihtimalini ortaya koyduğunu tespit etti.

Ziyaretçilerin web sitenizden çıkma oranına dikkat etmelisiniz, çünkü bu aynı zamanda bir sıralama faktörüdür. Google, bu metrikleri önemser çünkü arama sonuçlarını görüntüleyen kullanıcıları mutlu etmesi gerekir.

Sayfa hızını artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu öğelerden bazıları şunlardır:

 • Dosya sıkıştırmayı etkinleştirme
 • CSS, Javascript ve HTML’yi küçültme
 • Sayfa yönlendirmelerini azaltma
 • Oluşturmayı engelleyen JavaScript’i kaldırma
 • Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanma
 • Sunucu yanıt süresinin iyileştirilmesi
 • CDN’leri Kullanma (İçerik Dağıtım Ağları)
 • Resim dosyası boyutlarını optimize etme

Web Sitesi Taranabilirliği

Arama motoru robotları web sitenizi ziyaret eder ve her sayfanın kopyalarını endekslerine göre değerlendirir. İçeriği değerli buluyorlarsa, arama yapan kullanıcıların bulabilmesi için dizine eklenirler. Bu yüzden arama motorlarının web sitenizdeki sayfaları kolayca bulabilmelerini sağlamak önemlidir. İçeriğinizi bulamıyorlarsa, insanların bulması için dizinlerine dahil edilemez.

Arama robotlarının web sitenizi taramasını engelleyebilecek teknik sorunlar olabilir, ancak çoğu web sitesi bu sorunları yaşamayacaktır. Bu sorunlardan biri, bazı web sitelerinin JavaScript ve Flash kullanmasıdır, bu da bazen arama motorlarından bağlantıları gizleyebilir. Bir robot bir web sitesini tararken, bir web sayfasındaki bağlantıları ziyaret ederek tarar. Bağlantıyı görmezlerse, taramayı başaramazlar, yani, dizine ekleme sayfasını dikkate almayacaklarını bilmezler. Yaygın olarak görülen bir diğer sorun da, bir web sayfasına “noindex” etiketinin yanlışlıkla eklenmesi veya bir web sitesinin tüm klasörlerinin robots.txt dosyasında taranmasının engellenmesidir.

İçeriğinizin görülmesine yardımcı olmanın bir yolu, bir sitemap.xml dosyası oluşturmaktır. Bu dosya, bir web sitesinin çeşitli URL’lerini listeler ve bu da arama motoru robotlarının web sitenizin içeriğini bulmasını kolaylaştırır. Site haritası dosyaları, binlerce sayfalık web siteleri için özellikle yararlıdır, çünkü bazı içeriklerin bağlantıları web sitenizin derinliklerine gömülebilir ve arama motorlarının hemen bulması zorlaşabilir. Genel kural olarak, yeni sayfa eklendiğinde bu dosyayı güncellemeniz gerekir.