Google Analytics alternatifleri

Google Analytics, muhtemelen bugüne kadar mevcut olan en güçlü web sitesi analiz aracıdır ve kullanımı ücretsizdir. Başlamak çok kolaydır ve sadece kaç ziyaretçi aldığınızı görmek isteseniz bile bu muhtemelen en iyi alternatiftir. Google Arama Konsolu ve Google Etiket Yöneticisi gibi diğer hizmetlerle entegre edildiğinde, izleme ve veri madenciliği açısından neredeyse sonsuz olasılıklara sahip süper güçlü bir araç elde edersiniz.

Ancak bazı web yöneticileri, Google Analytics’e alternatifler bulmak isteyebilir. Büyük web sitesi ağlarıyla çalışan bazı SEO’lar, bunların hepsinin Google Analytics veya bu konuda başka herhangi bir Google ürünü veya hizmetiyle bağlantılı olmasını istemeyebilir. Google ile çok fazla veri paylaşacağınız için başka nedenler de olabilir. Fikriniz ne olursa olsun, Google Analytics’e bu harika alternatifler listesini oluşturduk. Google Analytics’in ziyaretçi sayısını izlemekten çok daha fazlası olduğunu biliyoruz, ancak bu makalede, listemize kalifiye olmak için asgari şart bu. Ayrıca kullanımı ücretsiz olmalı veya en azından ücretsiz bir seçeneğe sahip olmalıdır.

Matomo

matomo

Matomo, güçlü bir web analiz aracıdır. Açık kaynak kodludur ve 2007’de yeniden piyasaya sürülmüştür. Matomo eskiden Piwik ve Piwik PRO olarak biliniyordu, ancak yeni adını 2018’de aldı. Matomo, web analiz aracı pazarının yaklaşık %1,7’sini elinde tutuyor.

Matomo’yu Google Analytics gibi devlere karşı öne çıkaran özelliklerden biri, depolayabileceğiniz devasa miktardaki veridir. Google Analytics belirli bir noktaya ulaştığında, verilerinizi alt örneklemeye başlar. Şu anda Google Analytics kullanıyorsanız, eski verilerinizi Matomo’ya da aktarabilirsiniz.

Daha güçlü web analiz araçlarına bakarken, kendi sunucunuzda barındırabileceğiniz tek araç Matomo’dur. Bu, bazı durumlarda çok önemli olan kendi verileriniz üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu, Matomo’yu çok benzersiz kılar. Matomo, aylık bir ücret karşılığında bir bulut hizmeti olarak da mevcuttur. Ancak tamamen ücretsiz olarak kendi sunucunuza kurabilirsiniz.

Yandex Metrica

yandex metrica

Yandex’i bilmeyenler için Rusya’nın en büyük arama motorudur. Şirketin kendisi Google’dan o kadar da farklı değil. Kendi reklam platformlarına, e-posta hizmetlerine, haritalarına ve elbette kendi web analizi hizmetlerine sahipler. Yandex Metrica, Google Analytics’in halka açılmasından üç yıl sonra, 2008 yılında kuruldu. Bugün Yandex Metrica, trafik analizi pazarının %9,5’i ile en çok kullanılan üçüncü trafik analiz aracıdır.

Yandex Metrica aslında çok güçlü bir araçtır ve hatta bazı noktalarda Google Analytics’i yener. Örneğin, yerleşik ısı haritaları ve oturum kayıtları vardır. Bunun da ötesinde, Google Analytics’te bulabileceğiniz çoğu özelliği bulabilirsiniz. İzleyicinizin kimliği, genel bir kullanıcı düzeyinde ayarlanan basit bir artımlı kimliktir. Bu, herhangi birinin sitenizden ikisinin aynı Yandex Metrica hesabına bağlı olduğunu görmesinin tam anlamıyla imkansız olduğu anlamına gelir.

Clicky

clicky

Clicky Web Analytics veya sadece Clicky, 2006 yılında Matomo’dan hemen önce kurulmuş bir web analiz aracıdır. Clicky, web analizi pazarının yaklaşık %0,5’ine sahiptir. Ücretsiz bir hesapla, ziyaretçi sayısı, sitede geçirilen ortalama süre, popüler içerik, hemen çıkma oranı, trafik kaynakları, kullanıcıların ülkesi ve daha fazlası gibi en temel özelliklere sahip olacaksınız. Premium hesapla, ısı haritaları, bölünmüş test ve çeşitli gelişmiş raporlar dahil olmak üzere çok daha fazla özellik elde edersiniz.

Statcounter

statcounter

Muhtemelen hala piyasada olan en eski trafik analiz araçlarından biri. Aodhán Cullen adlı İrlandalı bir adam tarafından 1999’da 16 yaşındayken kuruldu. Aodhán Cullen hala şirketini yönetiyor. Statcounter, internetteki tüm web sitelerinin yaklaşık %0,9’u tarafından kullanılmaktadır ve web analizi pazarının %1,3’ünü elinde bulundurmaktadır. Statcounter, Google Analytics, Yandex Metrica veya Matomo ile karşılaştırıldığında çok gelişmiş özellikler sunmuyor. Ancak, web sitenize aldığınız trafiği izlemek için yeterli işlevsellik sunar.

Open Web Analytics

open web analytics

Open Web Analytics, PHP ve MySQL üzerine kurulmuş açık kaynaklı bir web analiz aracıdır ve 2006 yılında kurulmuştur. Yazılım açık kaynaklı olduğu için ayrıca kullanımı tamamen ücretsizdir. Open Web Analytics, tüm web sitelerinin %0,1’inden daha azı tarafından kullanılmaktadır ve yaklaşık %0,1’lik bir pazar payına sahiptir.

Open Web Analytics, örneğin StatCounter’dan daha gelişmiş özellikler sunar. Ancak Matomo’dan farklı olarak, herhangi bir bulut veya barındırılan hizmet sunmazlar. Open Web Analytics’i kullanmak için, kendi barındırmanızı kurmanız ve yazılımı kendiniz yapılandırmanız gerekir ki bu kesinlikle bir dezavantaj olarak görülebilir.

Hangi web analiz aracını kullanmalısınız?

Birden fazla kullanmanız gerekiyorsa, bir PBN oluşturuyorsanız veya verilerinizi Google ile paylaşmak istemiyorsanız, bu beş web analizi yazılımının tümü Google Analytics’e iyi alternatiflerdir. Verilerinizi, seçtiğiniz kişi dışında kimseyle paylaşmak istemiyorsanız, yukarıda bahsedilen kendi kendine barındırılan web analizi çözümleri kesinlikle doğru yoldur.

Bununla birlikte, Google Analytics, web analizinin kralıdır. 2005 yılında satın aldıkları ve yeni Google Analytics markası altında sundukları Urchin üzerine kurulmuştur. Bugüne kadar, dünyadaki tüm web sitelerinin %65,3’ü bir tür web analiz yazılımı kullanıyor ve %55,6’sı Google Analytics kullanıyor. Pazar payları açısından, web analiz araçları pazarının %85,2’sine sahipler. %9,5 ile ikinci sırada yer alan Yandex Metrica ile karşılaştırıldığında, Google Analytics’in uzun süredir zirvede kalmaya devam ettiğini görüyoruz.

Pazar payı verilerinin, bir web sitesinin kullandığı web analiz araçlarına dayandığını ve bir web sitesinin aynı anda bir, iki veya daha fazla araç kullanabileceğini unutmayın. Bu, her araca bir pay verecektir. Ayrıca, bu araçların çoğu kendi başlarına gerçekten güçlü olsa da, genellikle çok nişli şeyleri çok daha iyi yapabilen bir araç vardır ve web analizinize sıralama takibi eklemeyi unutmayın!