PSN kullanıcı adını değiştirme

2006 yılında Sony PlayStation Network’ü (PSN) başlattı. İnsanlar giriş yaptı ve herkes çevrimiçi kimlikleri olarak bir PSN adı seçti. Ancak, Sony PSN adınızı değiştirmenize izin vermediği için, birçok kişi bunun kalıcı olacağını fark etmedi.

Ekim 2018’de Sony, sonunda PSN adınızı değiştirmenize izin vereceğini açıkladı. Seçenek başlangıçta PlayStation Önizleme Programının bir parçası olarak beta sürümünde başlatıldı, ancak şimdi herkes PSN adını bir PS4 veya web üzerinde değiştirebilir.

PSN Adı Nasıl Değiştirilir?

PS4’ünüzdeki PSN adınızı değiştirmek için:

  1. Ayarlara girin.
  2. Hesap Yönetimi> Hesap Bilgileri> Profil> Çevrimiçi Kimlik’i seçin.
  3. Yeni bir PSN adı (veya önerilerden birini) girin.
  4. Değişikliği tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Bir web tarayıcısında PSN adınızı değiştirmek için:

  1. PlayStation Network hesabınızda oturum açın ve PSN Profili’ni seçin.
  2. Çevrimiçi Kimliğinizin yanındaki Düzenle düğmesini seçin.
  3. Yeni bir PSN adı girin.
  4. Değişikliği tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

PSN adınızı değiştirmek eskisini kaybettiğiniz anlamına gelmez. PlayStation Desteği ile iletişim kurarak eski bir PSN adına geri dönebilirsiniz. Arkadaşlarınızın değişikliği fark etmelerine yardımcı olmak için eski PSN adınızı 30 gün boyunca yeni PSN adınızın yanında da görüntüleyebilirsiniz.

Ne yazık ki, PSN adınızı değiştirmek bazı risklerle birlikte gelir. 1 Nisan 2018’den sonra piyasaya sürülen oyunlar bu özelliği desteklerken, eski oyunlar desteklemiyor. Ve bazıları kritik sorunlara neden olabilir. Sony, PSN adınızı değiştirmeden önce bu test edilmiş oyun listesinin kontrol edilmesini önerir.

Yeni PSN Adınızı Akıllıca Seçtiğinizden Emin Olun

PSN adınızı bir kez ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz, ancak bundan sonraki tüm ad değişiklikleri size maliyeti olacaktır. PlayStation Plus aboneleri 4,99 dolar, diğerleri ise 9,99 dolar ödeyecek. Bu nedenle PSN adınızın ilk kez doğru şekilde değiştirilmesini sağlamak iyi bir fikir olacaktır.

Xbox sahipleri gamertags’larını bir süredir değiştirebildikleri için bu çok gecikmiş bir özellik. Yine de, gençken korkunç PSN isimleri seçen tüm PS4 sahiplerine baştan başlamak için bir şans veriyor.