Tarihteki ilk bilgisayar virüsü hangisidir?

Tarihteki ilk bilgisayar virüsünün hangisi olduğunu merak ediyor musunuz? Bu makalede sizinle ilk bilgisayar virüsünün adının ne olduğunu ve hikayesini paylaşacağız. Aslında ilk bilgisayar virüsü kötü bir amaçla yapılmamıştı, işte bilgisayar tarihinin ilk virüsü hakkında bildiklerimiz.

İlk bilgisayar virüsü

İlk bilgisayar virüsü (Creeper) zararsız bir deney olarak ARPANET’te serbest bırakılırken, vahşi doğada salınan ilk bilgisayar virüsünün de kötü niyetli bir amacı yoktu.

“Brain (beyin)” olarak adlandırılan program, 1986 yılında Pakistan’daki Farooq Alvi kardeşler tarafından yazdıkları tıbbi yazılımı kopyalamayı caydırma yöntemi olarak oluşturuldu. IBM bilgisayarları hedef aldı ve bir disketin önyükleme kesimini virüsün bir kopyasıyla değiştirdi ve gerçek önyükleme kesimini kötü olarak işaretledi.

Enfekte önyükleme bölümleri “Zindana Hoş Geldiniz (c) 1986 Basie & Amends (pvt) Ltd VIRUS_SHOE KAYDI V9.0 Bugün artık bizimle birlikte olmayan milyonlarca virüsün dinamik anılarına adanmış – Teşekkürler GOODNESS !! er..VIRUS: Bu program bu mesajlardan sonra programı takip ediyor …. $ # @% $ @ !! ”

Kötü amaçlı olması amaçlanmadığı için kardeşler, Brain’i kaldırmak için iletişim bilgilerini ekledi ve kısa süre içinde telefon hatlarını dünyanın dört bir yanından ilgili bilgisayar kullanıcıları tarafından kilitlendi. Bugün Farooq kardeşler Pakistanlı bir internet servis sağlayıcı şirketini (ISS) yönetiyor.