Nvidia kimin, Nvidia kurucusu kimdir?

16 yaşında Oregon State Üniversitesi’nde eğitimine başladıktan ve 1984 yılında elektrik mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Jen-Hsun Huang’ın ilk işi AMD için mikroişlemciler tasarlamaktı. AMD şu anda Nvidia’nın biraz gerisinde kalmış bir rakibidir.

1993 yılında Nvidia’yı kurmadan önce Huang, Stanford’da elektrik mühendisliği yüksek lisansı kazandı ve LSI Corporation’da Coreware Direktörü olarak görev yaptı (2014’te Avago / Broadcom tarafından satın alındı). Huang, OSU’daki Kelley Mühendislik Merkezi’nin Jen-Hsun ve Lori Huang atriyumunda gerçekleşen Oregon State Üniversitesi öğrencilerine yaptığı 2013 konuşmasında hayatını anlatmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Jen-Hsun Huang kimdir?

Jen-Hsun Huang, dünya lideri grafik kartı şirketi NVIDIA’nın kurucusu, başkanı ve icra kurulu başkanıdır. 1993’teki kuruluşundan bu yana, NVIDIA, alanında elde ettiği liderlik ile sayısız ödül aldı. Huang’ın başarısı, büyük olasılıklara rağmen kazanılmıştır ve kararlılık ve ısrarın ilham verici bir örneğidir. Tayvan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne giden genç bir göçmen olarak, yanlışlıkla ağabeyinin yanına Kentucky kırsalındaki bir reform okuluna yerleştirildi.

Daha sonra okulu hakkında konuşan Huang, “Orada okula gitmeyi sevdim ve Amerika’yı ilk öğrendiğim yer burası. İlk başta pek İngilizce konuşmuyordum ama sonunda öğrendim, çok çalıştım ve bazen gözlerini açık tutmak ve sert davranmaktan daha fazlasını yapmaya istekli olmak gerektiğini öğrendim.” dedi.

O ve erkek kardeşi Oregon’daki ailelerine ile yeniden buluştuklarında, ulusal düzeyde küçük masa tenisi şampiyonu oldu ve liseyi Beaverton’da tamamladı. Oregon Eyalet Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencisi olarak, elektrik mühendisliğindeki laboratuvar ortağı Lori Mills ile beş yıl sonra evlendiler. 1984 yılında OSU’dan fen bilimleri lisansını aldıktan sonra, 1992’de Stanford’dan elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı.

NVIDIA şirketini kurdu

LSI Logic ve Advanced Micro Devices’daki ilk işlerden sonra Huang, Chris Malachowsky ve Curtis Priem ile birlikte NVIDIA’yı kurdu. Şirketin bilinen en iyi yeniliği, başlangıçta bilgisayar oyunlarında kullanılan ve olağanüstü sürükleyici dünyaların yaratılmasına olanak tanıyan grafik işleme birimi veya GPU’dur.

NVIDIA’nın işlemcileri bugün akıllı telefonlardan süper bilgisayarlara kadar geniş bir ürün yelpazesine güç veriyor. Mobil işlemcileri telefonlarda, tabletlerde ve oto bilgi-eğlence sistemlerinde kullanılıyor. Profesyoneller, filmlerde 3B grafikler ve görsel efektler oluşturmak ve golf sopalarından jumbo jetlere kadar her şeyi tasarlamak için GPU’ları kullanır. Araştırmacılar, yüksek performanslı bilgi işlemle bilimin sınırlarını ilerletmek için GPU’ları kullanıyor.

Şirket, verilmiş veya beklemede olan 5.000’den fazla ABD patentine sahiptir, dünya çapında 8.000 kişiyi istihdam etmektedir ve 4 milyar doları aşan gelire sahiptir.