Ekran kartı satın alma ve kurma rehberi

Grafik kartı veya ekran kartı veya GPU, oyuncular için tartışmasız en önemli bileşendir. Sonuçta, kare hızınızı arttıran en önemli parçadır. Basit bir GPU yükseltmesi, sisteminize yeni bir soluk getirebilir ve sisteminizin en iyi oyun kurulumu üzerine oturacak kadar iyi görünmesini sağlayabilir. Neyse ki, en iyi oyun bilgisayarını oluştururken yapabileceğiniz en basit ve en güvenli şeylerden biri olduğundan, günümüzde bir grafik kartının nasıl takılacağını öğrenmek için teknoloji uzmanı olmanıza gerek yok.

Yeni bir yapı oluşturmaya başlamadığınız sürece, ilk adım ne zaman yükseltme yapacağınızı bilmektir. Yeni grafik kartları ucuz değildir; özellikle de mevcut stok sorunlarının ortasında ve oyunda donma olması her zaman GPU’nun hatası değildir.

Bunu anlamanın en iyi yolu, MSI Afterburner’ı başlatmak ve GPU ve CPU yüklerine bir göz atmaktır. İşlemciniz, GPU’nuz %80’in altındayken %90 ila 100’lük yüksek değerlere ulaşırsa, yanlış parça için kaygılanmak yerine bir CPU yükseltmesi yapmak daha iyidir. Hatta bir BIOS güncellemesinden veya en iyi oyun RAM’ine yatırım yapmaktan faydalanabilirsiniz; bugünlerde önerdiğimiz minimum RAM miktarı 16 GB’dır.

Nvidia veya AMD’nin en son ve en iyisinin ihtiyacınız olan şey olduğundan eminseniz, sizin için en iyi grafik kartını seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Mevcut grafik kartınızın modelini bilmek işin yarısıdır. Bunu Win + R tuşlarına basarak ve çalıştırma alanına “dxdiag” yazarak öğrenebilirsiniz. Pencere açıldığında, grafik kartınızın adını bulmak ve piyasadaki diğerleriyle karşılaştırmak için ekran sekmesine gidin.

Yapmak istediğiniz tek şey hızlı bir şekilde fps’yi artırmak olduğunda, yol boyunca herhangi bir engelle karşılaşmak istemezsiniz, biz burada devreye gireriz. Durum tespiti yaptıysanız, bir sonraki adıma o zaman atlamaktan çekinmeyin.

ekran karti kilavuz

1. UYUMLULUK KONTROLÜ

Öncelikle PCI Express yuvası hakkında konuşalım. Birincil grafik kartınızı x16 yuvasına takmanız önemlidir; bu, genellikle CPU’nuza en yakın olanıdır, ancak belirli anakartlarda birden fazla olabilir. Şu anda dört farklı tür vardır ancak geriye dönük uyumluluk, GPU’nuzu sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir. 3.0 PCIe yuvasında bir PCIe 4.0 grafik kartı kullanmanın biraz performanstan ödün verdiğini belirtmekte fayda var, bu yüzden bu sizin için önemliyse dikkatli olun.

Gerçek uyumluluk sorunları, gözünüzün önünde bulunan grafik kartının boyutundan ve güç kaynağınızın bunu kaldırıp kaldırmayacağından kaynaklanır. Nvidia’nın RTX 3080’lerini ve 3090’larının sizin durumunuza uymaması veya sisteminizin geri kalanıyla çalışmayı reddetmesi utanç verici olurdu. Örneğin RTX 3090, muazzam boyutu ve 750W tavsiyesi nedeniyle “BFGPU” takma adını kazanarak özellikle güçlüdür.

Bilgisayarınızı kapatın ve elinizde bir mezura ile yan paneli çıkarın. Üst PCIe yuvasından kasanızın önüne kadar bilgisayarınızın içini yatay olarak ölçmek isteyeceksiniz. Bazen bir sabit sürücü kafesi yolunuzu kapatır ve daha fazla alan oluşturmak için kullanılmıyorsa kaldırabilirsiniz. Bunu çıkaramazsanız, kafese çarpmadan önce ölçümü durdurun.

Grafik kartı, bilgisayarınızın genel güç çekimine muhtemelen en fazla watt’ı ekleyeceğinden, güç kaynağınızın size neler sunabileceğine de bir göz atabilirsiniz. Bu genellikle güç kaynağınızın adındaki numara ile belirtilecektir, ancak hatırlamazsanız kimse sizi suçlamayacaktır. Bunun yerine yan taraftaki çıkartmaya bakmak daha kolaydır. Uyumluluk zorunlu olmasa da, en iyi oyun CPU’larından birini aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz, böylece yeni güç merkezi grafik kartınız bir alt CPU tarafından darboğazla karşılaşmaz.

Artık güç kaynağınızın hem ölçüm hem de watt değerine sahip olduğunuza göre, bunları istediğiniz grafik kartının uzunluğu ve üst çekme sınırı ile karşılaştırabilirsiniz. Çok büyükse veya çok fazla güç harcıyorsa, başka bir grafik kartı seçebilir veya en iyi PC kasasına ve PSU’ya yükseltebilirsiniz.

2. GRAFİK SÜRÜCÜLERİNİZİ SİLİN

Bu adım yeni kurulumlar için geçerli değildir ve aynı üreticiye yükseltme yapanlar için çok önemli değildir (temiz bir sayfa her zaman güzel olsa da), ancak AMD’den Nvidia’ya veya tam tersi bir geçiş yapıyorsanız, bilgisayarınızı mevcut grafik kartının sürücülerinden temizlemelisiniz.

Ne yazık ki bu, bir programı kaldırmak gibi değildir çünkü standart bir sürücü kaldırma izleri bırakabilir ve Windows yapılandırma dosyaları ve işletim sistemi kayıt defteri genellikle rakip yazılımlara müdahale edebilir.

Korkunç bir yer olabilecek işletim sistemi kayıt defterine girmek yerine, işlemi otomatikleştirmek için Display Driver Uninstaller’ı kullanmanızı öneririz. Bu, sizi saatlerce başınızı çizmekten kurtaracak, AMD, Nvidia ve hatta isterseniz Intel sürücülerinin tamamen kaldırılmasını sağlayacak basit bir programdır.

DDU’yu kurun, açın ve ekrandaki talimatları izleyin. Önce sizden sisteminizi Güvenli Modda yeniden başlatmanızı isteyecek ve ardından yeniden başlatma bittiğinde size birkaç seçenek sunacaktır. Kurtulmak istediğiniz mevcut sürücüleri seçin ve hazır olduğunuzda “temizle ve kapat” düğmesine basın. Hepsi bu kadar!

3. GRAFİK KARTINIZI TAKIN

Tornavidayı hazırladınız mı? Güzel, çünkü şimdi eğlenceli kısma geçiyoruz. Grafik kartını takmak aslında her zamankinden daha güvenli, ancak hiçbir bileşeninize zarar vermemek için alınacak birkaç önlem var. Sonuçta her şey elektrikle ilgili.

Öncelikle, bilgisayarınızı güç kaynağından kapatın ve kasanın arkasından çıkan her şeyi çıkarın. Ardından, etrafta dolaşan kalan gücü boşaltmak için güç düğmesine basın. PC’nizin ahşap gibi iletken olmayan bir yüzeye yerleştirildiğinden ve halı üzerinde olmadığından emin olun (eğer öyleyseniz, lastik tabanlar giyin). Herhangi bir statik elektriklenmeye neden olmadığınızdan kesinlikle emin olmak istiyorsanız, kılıfınıza tutturulmuş anti-statik bir bilek kayışı bile kullanabilirsiniz.

Yan paneli açın. Yükseltme yapıyorsanız, yenisini takmadan önce eski grafik kartını çıkarmanız gerekir. Tutma dirseğini sökün ve gevşek vidayı kaybetmeyeceğiniz bir yerde bıraktığınızdan emin olun; bunları tekrar bulmak oldukça zordur. Hala bir tokayla sabitlendiğinden, çekmeniz veya yana çevirmeniz gerekeceği için grafik kartını çekip çıkarmayın. Her ihtimale karşı bileşeni dikkatlice çıkarın ve yedek olarak yakın bir yerde tutun. Bu arada duyulabilir bir klik sesi duyarsanız paniğe kapılmamalı; bu sadece klik kendini yeniden güvence altına almaktır. Braketi tekrar vidalayın ki hareket etmemesini sağlayın ve neredeyse bitirdiniz.

ekran karti pc kurma

Grafik kartınızın onu güçlendirmek için biraz güce ihtiyacı olacak. Bazı alt uç kartlar, anakartın PCIe yuvasını doğrudan besleyebilir, ancak GPU’ların çoğu, daha önemli bir güç kaynağına takılmayı gerektirir. Bu, altı pimli, sekiz pimli veya 12 pimli bir konektör aracılığıyla olabilir, ancak güç kaynağınızdakiler eşleşmediğinde size yardımcı olacak dönüştürücüler de vardır. Bir kez daha, fişe takmak çok fazla baskı gerektirmemelidir. Yalnızca tek bir şekilde sığacaktır, ancak yine de doğru yönelimle mücadele ediyorsanız, kabloları biraz daha iyi yönetmeniz gerekebilir. Aksi takdirde, bağlantı noktasının engellenmediğinden emin olun.

Her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmamız gerektiğinden, yan panelinizi şimdilik kapalı tutun, ancak farenizi, klavyenizi ve monitörünüzü tekrar takabilir ve PC’nin yeniden başlamasını sağlamak için güç kaynağı anahtarına hafifçe dokunabilirsiniz.

4. YENİ GRAFİK KARTINIZI DENEYİN

Her şey yolunda giderse, yeni bir grafik kartıyla güç düğmesine ilk kez basmak inanılmaz derecede tatmin edici olacaktır. Fanların harekete geçmesi ve ekranınızda beliren Windows oturum açma ekranı, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığının harika işaretleridir.

Birçok modern GPU gürültüyü ve güç tüketimini azaltmak için 0dB soğutucular kullandığından, grafik kartı fanı önyükleme sırasında veya boştayken aralıklı olarak başlayıp durursa endişelenmeyin. Bir oyunu başlattığınızda ve sıcaklıklar belirli bir noktayı geçtiğinde fanlar sürekli olarak dönmeye başlamalıdır.

İlk oturum açtığınızda fark edeceğiniz çarpık çözünürlüğü düzeltmek için ilgili sürücüleri indirmeniz gerekir. Kendinize bir Nvidia grafik kartı edindiyseniz, GeForce Experience yazılımı sürücülerinizi doğrudan web sitesinden indirmek istemiyorsanız otomatik olarak güncel tutmanıza yardımcı olabilirken, AMD Radeon kullanıcıları Adrenalin‘i kullanabilir.

Bu sürücülerin yüklenmesi sırasında, ekranınız titrerse ve çözünürlüğü değiştirirse paniğe kapılmayın. GPU’nuz monitörünüzün varsayılanına uygun olduğundan bu tamamen normaldir. Yeni sürücünüzün kurulumunu tamamlamak için büyük olasılıkla sisteminizi yeniden başlatmanız istenecektir.