İnsanlar neden hapşırır?

Herkes hapşırıyor, ancak bunu yapmamızın farklı nedenleri var. Hapşırma için teknik terim sternuasyondur. Bu, akciğerlerden ağız ve burun yoluyla istemsiz, konvülsif bir havanın atılmasıdır. Utanç verici olsa da, hapşırma faydalıdır. Bir hapşırmanın birincil amacı, yabancı partikülleri veya tahriş edici maddeleri burun mukozasından çıkarmaktır.

Hapşırma Nasıl Gerçekleşir?

Genellikle, tahriş edici maddeler burun kılları tarafından yakalanmadığında ve burun mukozasına dokunduğunda hapşırma meydana gelir. Tahriş, bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyondan da ortaya çıkabilir. Nazal pasajdaki motor nöronlar, trigeminal sinir yoluyla beyne bir dürtü gönderir. Beyin, diyafram, farenks, larneks, ağız ve yüzdeki kasları kasılan bir refleks uyaranla yanıt verir. Ağızda, dilin arkası yükselirken yumuşak damak ve uvula bastırır. Hava, akciğerlerden konvulsif olarak dışarı atılır, ancak ağza geçiş sadece kısmen kapalı olduğundan, hapşırma hem burun hem de ağızdan çıkar.

Motor nöronların refleks sinyallerini beyne aktarmayı bıraktığı REM atonisi nedeniyle uyurken hapşırmazsınız. Bununla birlikte, tahriş edici bir hapşırma için sizi uyandırabilir. Hapşırma kalbinizi geçici olarak durdurmaz veya atım yapmamasına neden olmaz. Derin bir nefes alırken kalp ritmi vagus sinir stimülasyonundan biraz yavaşlayabilir, ancak etki küçüktür.

Parlak Işıkta Hapşırma

Eğer parlak ışıklar hapşırırmanıza neden oluyorsa, yalnız değilsiniz. Bilim adamları insanların yüzde 18 ila 35’inin fotik hapşırma yaşadığını tahmin ediyorlar. Fotik hapşırma yanıtı veya PSR, diğer adını açıklayan otozomal dominant bir özelliktir: Otozomal Dominant Zorlayıcı Helio-Oftalmik Patlama Sendromu veya ACHOO (cidden böyle bir şey var). Fotik hapşırma yaşarsanız, ebeveynlerinizden biri veya her ikisi de bunu yaşar! Parlak ışığa tepki olarak hapşırma, Güneş’e karşı bir alerjiye işaret etmez. Bilim adamları, ışığa tepki olarak beyne gönderilen sinyalin hapşırma sinyali ile yolları kesişebileceğini düşünüyorlar.

Hapşırık için daha fazla neden

Tahriş edici veya parlak ışığa tepki hapşırmanın yaygın nedenleridir, ancak başka nedenler de vardır. Bazı insanlar soğuk bir hava akımı hissettiklerinde hapşırırlar. Diğerleri kaşlarını kopardıklarında hapşırırlar. Büyük bir öğünden hemen sonra hapşırmaya snatiation denir. Şikayet, fotik hapşırma gibi, otozomal dominant (kalıtsal) bir özelliktir. Hapşırma, cinsel uyarılmanın başlangıcında veya zirvesinde de ortaya çıkabilir. Bilim adamları cinsel hapşırma, burundaki erektil dokunun stimülasyona tepki gösterebileceğini, muhtemelen feromon alımını arttırdığını göstermektedir.

Hapşırma ve Gözleriniz

hapsirik nedeni

Hapşırırken genellikle gözlerinizi açık tutamayacağınız doğrudur. Kraniyal sinirler hem gözleri hem de burnu beyne bağlar, bu nedenle hapşırma uyarısı da göz kapaklarının kapanmasını tetikler.

Bununla birlikte, yanıtın nedeni gözlerinizi kafanızdan çıkmasını önlemek değildir! Hapşırma güçlüdür, ancak gözünüzün arkasında, gözetmenlerinizi çıkarmak için büzüşebilecek herhangi bir kas yoktur.

Mythbusters, hapşırırken (kolay olmasa da) gözlerinizi açık tutmanın mümkün olduğunu ve gözleriniz açıkken hapşırırsanız, onları kaybetmeyeceğinizi kanıtladı.

Birden Fazla Hapşırma

Arka arkaya iki veya daha fazla kez hapşırmak tamamen normaldir. Bunun nedeni, tahriş edici parçacıkları çıkarmak ve çıkarmak için birden fazla hapşırma gerektirebilmesidir. Arka arkaya kaç kez hapşırdığınız kişiden kişiye değişir ve hapşırma nedenine bağlıdır.

Hayvanlarda Hapşırma

Hapşıran tek yaratık insanlar değildir. Kediler ve köpekler gibi diğer memeliler hapşırır. İguanalar ve tavuklar gibi bazı memeli olmayan omurgalılar hapşırır. Hapşırma insanlarla aynı amaca hizmet eder, ayrıca iletişim için kullanılabilir. Örneğin, Afrika yaban köpekleri, hedefin avlanıp avlanmayacağı konusunda oy vermek için hapşırıyor.

Hapşırırken Ne Olur?

Hapşırırken göz kürelerinizi yerinden çıkarmazken, yine de kendinize zarar verebilirsiniz. Arkansas Tıbbi Bilimler Üniversitesi’nden bir odyolog olan Dr. Allison Woodall’a göre, bir hapşırmayı bastırmak için burnunuzu ve ağzınızı kapalı tutmak vertigoya neden olabilir, kulak zarlarınızı yırtabilir ve işitme kaybına yol açabilir. Hapşırmadan gelen basınç Östaki borusunu ve orta kulağı etkiler. Ayrıca diyaframınızı yaralayabilir, gözlerinizdeki kan damarlarını yırtabilir ve hatta beyninizdeki kan damarlarını zayıflatabilir veya yırtabilir! Hapşırmak en iyisidir.

Hapşırma Nasıl Durdurulur

Bir hapşırmayı bastırmamalısınız, ancak gerçekleşmeden önce durdurabilirsiniz. Tabii ki, en kolay yol polen, evcil hayvan kepeği, güneş ışığı, aşırı yeme, toz ve enfeksiyonlar gibi tetikleyicilerden kaçınmaktır. İyi temizlik, evdeki partikülleri azaltabilir. Vakumlar, ısıtıcılar ve klimalar üzerindeki filtreler de yardımcı olur.

Bir hapşırma hissediyorsanız, fiziksel bir önleyici yöntem deneyin:

  • Hapşırma dürtüsü geçene kadar burnunuzun köprüsünü hafifçe sıkıştırın.
  • Dilinizi ağzınızın çatısına bastırın.
  • Nefesini tut ve ona kadar say.
  • Akciğerlerinizdeki havayı derinden soluyun, böylece hapşırmayı desteklemek mümkün olmayacaktır.
  • Parlak ışıktan uzak durun (fotik bir hapşırıcıysanız).

Hapşırmayı durduramazsanız, bir mendil kullanmalı veya en azından diğerlerine hastalık bulaşmasından kaçınmalısınız. Mayo Clinic’e göre, bir hapşırma mukoza, tahriş edici ve bulaşıcı ajanları saatte 30 ila 40 mil hızla saatte 100 mil hıza çıkarır. Hapşırmadan kalan kalıntı 6 metreye kadar seyahat edebilir ve 100.000 mikrop içerebilir.

Hapşırma Hakkında Önemli Noktalar

Hapşırma veya sternuasyon, akciğerlerden ağız ve burun içinden zorla hava atılması ile karakterize edilen faydalı bir istemsiz süreçtir.

Hapşırmanın birincil nedeni, tahriş edici maddeleri burun mukozasından çıkarmaktır. Bununla birlikte hapşırma, ani parlak ışığa, aşırı yeme veya cinsel uyarılmaya da bir tepki olabilir.

Bir hapşırmanın engellenmesi tavsiye edilmez. İşitme duyunuza zarar verebilir, kulak enfeksiyonuna yol açabilir ve göz ve beyindeki kan damarlarını yırtabilir.

Hapşırırken gözlerinizi açık tutmak mümkündür. Bunu yaparsanız, gözlerinizi dışarı fırlatma riski yoktur. Hapşırma kalbinizi durdurmaz.