Android yakın paylaşım: Nearby Sharing nedir?

Google çok uğraştı ancak sonunda tüm Android cihazlar için AirDrop benzeri bir özellik sunmaya başladı. Yakın Paylaşım (Nearby Share) olarak adlandırılan bu özellik şu anda belirli Pixel ve Samsung telefonlarda kullanıma sunuluyor ve bağlantılar, fotoğraflar ve diğer dosyaları cihazlar arasında daha kolay ve daha hızlı paylaşacak. Android cihazınızda zaten Yakında Paylaşım varsa, özelliği nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için bu kılavuzu okuyun.

Yakındaki Paylaşımın tüm amacı, bir dosyayı yerel olarak başka bir Android cihazla paylaşmadan önce gerekli olan çok sayıda adımı kaldırmaktır. Birinin önce Android cihazını alıcının cihazıyla eşleştirmesi ve ardından dosyayı Bluetooth üzerinden göndermesi gerekir. Bluetooth, büyük dosyaları göndermek için gerçekten ideal olmadığından, tüm süreç son derece hantal ve acı verici bir şekilde yavaş. İşin iyi yanı, Google’ın aynı zamanda Windows, Mac ve Linux gibi diğer platformlara, kullanışlılığını daha da artırması gereken bir Chrome güncellemesi aracılığıyla Yakındaki Paylaşımı getirmeye çalışıyor olması.

Yakındaki Paylaşım nasıl çalışır?

Yakın Paylaşımın kullanımı oldukça basit görünebilir, ancak arka planda olması gereken çok şey vardır. Öncelikle, yakınınızdaki başka bir Android cihazla dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmak içindir. Google’a göre, Yakındaki Paylaşım “Bluetooth, Bluetooth Düşük Enerji, WebRTC veya eşler arası WiFi kullanarak hızlı ve kolay paylaşım için en iyi protokolü otomatik olarak seçer.” Etkin bir internet bağlantısı olmadan çalışabilir, ancak bazı durumlarda küçük dosyalar mobil veri veya Wi-Fi kullanılarak aktarılabilir. Yine de bu davranışı değiştirme ve özelliğin tamamen çevrimdışı çalışmasını sağlama seçeneği vardır.

Google şu anda belirli Pixel ve Samsung cihazlar için Yakındaki Paylaşım özelliğini kullanıma sundu. Özelliğin kendisi, Android 6.0 veya daha yenisini çalıştıran tüm cihazlarla uyumludur. Google, özelliği bir Play Hizmetleri güncellemesi aracılığıyla kullanıma sunuyor, böylece cihazınızda otomatik olarak görünmesi gerekiyor.

Yakındaki Paylaşımın Android cihazınızda kullanılabilir olup olmadığı

Yakındaki Paylaşım özelliğinin Android cihazınızda olup olmadığını onaylamak için Ayarlar -> Google -> Cihaz Bağlantıları’na gidin. Yakındaki Paylaşım özelliğini görmelisiniz. Cihazınızın adını, görünürlüğünü ve özelliğin internet verilerini kullanmadan dosyaları aktarıp aktarmayacağını özelleştirebilirsiniz. Cihaz görünürlük ayarlarından bağımsız olarak, Yakınınızda Paylaşımın açık olduğu yakınınızdaki cihazları görebileceksiniz.

Adım 1: Paylaşmak istediğiniz dosyayı seçin, paylaşım simgesine dokunarak Paylaş menüsünü açın ve ardından Yakındaki Paylaşım’a dokunun.

Bu özelliği ilk kez kullanıyorsanız, cihaz adınızı ve görünürlük ayarlarınızı onaylamanız istenecektir. Varsayılan olarak, cihazınız yakındaki tüm kişiler tarafından görülebilir, ancak bunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

yakin paylasim 1

Adım 2: Alıcının Android cihazı, yakındaki bir cihazın paylaştığını belirten bir bildirim açılır penceresi alacaktır. Alıcının komut istemine dokunması ve cihazında Yakındaki Paylaşımı etkinleştirmesi gerekir. Yine, özellik daha önce etkinleştirilmemişse, önce cihaz adınızı ve görünürlük ayarlarınızı onaylamanız gerekecektir.

yakin paylasim 2

Adım 3: Alıcının cihazında, Kabul Et ve Reddet düğmesiyle birlikte paylaşılan dosya türünü önizleyen bir komut istemi görünecektir. Transfer sürecini başlatmak için Kabul et üzerine dokunun. Tüm dosya aktarım süreci, dosya boyutuna bağlı olarak internet veya Wi-Fi üzerinden gerçekleşir.

yakin paylasim 3

Google, Yakındaki Paylaşımı daha fazla Android cihazına ve Chrome’a sunduğunda, özelliğin kullanışlılığı oldukça artacak ve büyük dosyaların paylaşılmasını kolaylaştıracak.