Megabit ile Megabyte farkı nedir?

Benzer kısaltmalara sahip benzer kelimeler olmalarına rağmen, megabit (Mb) ve megabayt (MB) farklı ölçü birimleridir. İşte ölçtükleri şey ve ne zaman kullanıldıkları.

Bit ve Bayt farkı

Yakın zamanda bir İnternet servis sağlayıcısından (İSS) bir abonelik satın aldıysanız, şirketin geniş bant hızlarını saniyede mega veya gigabit cinsinden tanımladığını fark etmiş olabilirsiniz. Öte yandan, çoğu mobil veya internet planı, maksimum kullanımınızı mega veya gigabayt cinsinden ölçer.

Bu iki rakamın aynı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, “bit” ve “bayt”, farklı şeyler için kullanılan farklı ölçüm birimleridir. Her bayt sekiz bitten oluşur. Bu nedenle, bir megabayt sekiz megabite eşittir, sekiz megabayt 64 megabite eşittir, vb.

Ayrıca, farklı şekilde kısaltılmıştır. Bir bit, küçük “b” (Mb veya Mbit) kullanılarak kısaltılırken, bir bayt büyük “B” (MB) ile kısaltılır. Bunları hız açısından ifade ederken, saniye başına megabit “Mbps” olarak kısaltılırken, saniye başına megabayt “MB/sn” olarak kısaltılır.

Bitleri Bayta Dönüştürme

Farkı daha iyi göstermek için bir pratik yapalım. Yakın zamanda maksimum 400 Mbps internet hızı vaat eden bir fiber geniş bant bağlantıya abone olduğunuzu varsayalım. 800 megabayt büyüklüğünde bir video dosyası indirmek üzeresiniz. İnternetinizin mükemmel çalıştığını ve sunucularının hızlı olduğunu varsayarsak, bu indirmeyi tamamlamak ne kadar sürer?

1 megabayt 8 megabite eşit olduğundan, maksimum 50 MB/sn indirme hızı elde etmek için 400 Mbps’yi 8’e böleriz. Bu nedenle, dosyanızı indirme işlemini tamamlamak 16 saniye sürecektir.

Bit ile Ölçme

Bitler, öncelikle ISS’ler tarafından bant genişliğini ölçmek için kullanılır. Bu sayılara “bit hızları” denir. Birçok kişi, bir dosyanın indirme süresinin neden bağlantılarının vaat edilen bit hızıyla nadiren eşleştiğini merak eder. Bu, bant genişliği ve hız arasındaki farktan kaynaklanmaktadır. Ağınızın bant genişliği, 1 saniye gibi belirli bir süre içinde aktarabileceği maksimum veri miktarını ifade eder.

Öte yandan, ağınızın hızı, çevrimiçi bir sunucudan cihazınıza veya tam tersi gerçek veri aktarım hızıdır. Bu, sağlayıcılar, bağlantı türleri ve konumlar arasında önemli ölçüde değişebilir.

Bu nedenle, iki hanenin her ikisinin de gigabit bağlantıları olabilir, ancak farklı şehirlerde bulundukları için indirme ve yükleme hızları değişebilir. “Potansiyel” internet hızları aynı olsa da, gerçekte muhtemelen çok farklıdırlar.

Bayt Kullanımı

Baytlar, dosya boyutu ve depolama ile ilgili hemen hemen her şey için kullanılır. SSD’lerden Dropbox gibi bulut hizmetlerine kadar tüm depolama biçimleri, bayt kapasitesi olarak adlandırılır. Bilgisayarınızdaki dosyalar da bayt cinsinden ölçülür.

Dosyaları ölçmek için bit yerine bayt kullanmamızın nedeni, bilgi işlemin ilk günlerine kadar uzanıyor. Her bit, sıfır veya bir değerine sahip olabilir. Birleştirildiğinde, bir bilgisayarın okuyabileceği ve işleyebileceği minimum bellek miktarı olan bir bayt oluştururlar. Her bayt daha sonra bir metin karakterine karşılık gelir.

O zamandan beri dosyalar daha karmaşık hale geldi ve tek tek baytlar inanılmaz derecede küçük bir ölçü birimi haline geldi. Bilgisayarınızdaki dosyaların çoğu en az bir kilobayt veya 1.024 bayttır.

Mega, Giga, Tera ve Daha Fazlası

Verileri bit veya bayt cinsinden ölçerken, aşağıdaki yaygın olarak kullanılan birim öneklerini bilmek önemlidir:

  • 1.024 kilobayt = 1 megabayt
  • 1.024 megabayt = 1 gigabayt
  • 1.024 gigabayt = 1 terabayt

Bu aslında geleneksel ikili biçimdir. Uluslararası Birim Sistemine göre bir megabayt aslında 1000 kilobayttır, bir gigabayt aslında 1000 megabayttır, vb. Farklı aygıtlar ve yazılım programları her zaman aynı tanımı paylaşmaz. Çoğu donanım terabayta kadar ölçülür, çoğu bağlantı hızı ise gigabitlere kadar ölçülür.

İnternet planları için kullanılan sayılar için bazı hızlı dönüşümleri bilmek de kullanışlıdır. Aşağıda, potansiyel maksimum indirme hızınızı ölçmek için bazı faydalı rakamlar verilmiştir:

  • Saniyede 25 megabit = saniyede 3.125 megabayt
  • Saniyede 100 megabit = saniyede 12,5 megabayt
  • Saniyede 1 gigabit = saniyede 125 megabayt

ISS’ler tarafından vaat edilen bant genişliği konusunda her zaman dikkatli olmayı unutmayın. Şüphe duyduğunuzda, bölgenizdeki ortalama internet hızlarının ne olduğunu öğrenmek için internet hızınızı test edin.