B10 Vitamini nedir, faydaları ve zararları nelerdir?

B10 vitamini olarak da bilinen para-aminobenzoik asit (PABA), bazı gıdalarda bulunan ve kimya endüstrisi tarafından üretilen organik bir bileşiktir.

Bir zamanlar güneş kremine eklendi ve diğer kullanımların yanı sıra gri saçları koyulaştırmaya ve belirli cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için ek olarak kullanıldı. Bu makale, PABA’nın işlevlerine, olası faydalarına ve dezavantajlarına ve dozaj ve güvenlik bilgilerine genel bir bakış sağlar.

B10 vitamini nedir?

B10 vitamini (veya Bx vitamini), beyaz kristalli bir madde olan organik bileşik PABA’nın alternatif bir adıdır. Bir vitamin temel bir besin olmasa da, B vitamini kompleksinin bir parçası olarak kabul edilir. Bira mayası, organ eti, mantar, kepekli tahıllar ve ıspanakta bulunur.

Vücudunuz ayrıca bağırsağınızdaki belirli bakterileri kullanarak bileşiği sentezleyebilir. PABA daha sonra folat (B9 vitamini) üretimine yardımcı olur. Yine de üretilen folat miktarı ihtiyaçlarınızı karşılamak için yetersizdir, bu nedenle onu diğer diyet kaynaklarından temin etmeniz gerekir. PABA’nın ek olarak alındığında cilde ve saça fayda sağladığı düşünülmektedir. Endüstriyel olarak hap, toz, özüt ve topikal uygulama formunda üretilir ve satılır.

B10 Vitamini faydaları

PABA takviyelerinin önerilen birkaç faydası olsa da, sınırlı çalışmalar bu iddiaları desteklemektedir.

Güneş koruması

PABA, ultraviyole (UV) ışınlarını, özellikle güneş yanığı ve DNA hasarıyla ilişkili UVB ışınlarını emebilir. Bu nedenle, 1940’larda piyasaya çıkmaya başlayan güneş koruyucusunda önemli bir bileşendi, ancak daha sonra bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

2019’dan bu yana, PABA artık ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından güneşten korunmada kullanım için güvenli ve etkili olarak kabul edilmiyor. Bazen belirli losyonlarda ve nemlendirici olarak pazarlanan diğer ürünlerde, genellikle aloe vera ile kombinasyon halinde bulunur ve nadiren şampuanlar, saç kremleri ve rujlarda kullanılır.

Deri ile ilgili bozukluklar

UV ışınlarına karşı korumanın yanı sıra, PABA’nın sertleşme, doku oluşumu ve renk değişikliği ile ilgili cilt sorunlarına yardımcı olduğu iddia ediliyor, ancak bileşiğin bu koşulları nasıl iyileştirebileceği belirsizliğini koruyor.

Birincisi, PABA, penisin içinde lifli plak birikmesi ile karakterize edilen Peyronie hastalığının tedavisinde kullanımı nedeniyle araştırılmıştır. Bir çalışma, bir potasyum PABA takviyesi almanın, bir plaseboya kıyasla, Peyronie hastalığı olan kişilerde plak boyutunu önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve PABA’nın şu anda bu durumu tedavi etmek için etkisiz olduğu düşünülmektedir. PABA ayrıca cildin sertleşmesine ve organlarda lif birikimlerine neden olan bir otoimmün hastalık olan sklerodermanın olası bir tedavisi olarak tanımlanmıştır.

Sklerodermalı 467 kişide yapılan retrospektif bir çalışma, potasyum PABA takviyeleri alanların % 90’ının, kontrol grubunun % 20’sine kıyasla hafif, orta veya belirgin cilt yumuşatma yaşadığını buldu. Öyle olsa bile, bu konuyla ilgili tek çalışmalardan biri ve 30 yıl önce yapıldı. Diğer araştırmalar, PABA’nın skleroderma ile ilişkili cilt sertleşmesi üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını, bu nedenle ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu ileri sürmüştür.

Son olarak, PABA genellikle ciltte depigmentasyon ve beyaz lekelerle işaretlenmiş bir durum olan vitiligo için bir tedavi olarak lanse edilir. Bu bozukluğa sahip bazı insanlar PABA takviyesinin yardımcı olduğunu iddia ederken, sınırlı bilimsel çalışmalar bu iddiayı desteklemektedir.

Saç Bakımı

PABA takviyelerinin ilk kullanım alanlarından biri, erken gri olan saçların yeniden pigmentasyonuna yardımcı olmaktı. Bugün hala bu amaç için kullanılıyor ve birçok kişisel tanıklık, araştırma eksikliğine rağmen etkili olduğunu gösteriyor.

1940’larda ve 50’lerde yapılan araştırmalar, PABA’yı 200 mg ila 24 gram arasında değişen günlük dozlarda almanın saçın koyulaşmasına ve gri saçın orijinal rengine dönmesine yardımcı olduğunu buldu. Bununla birlikte, bazı araştırmaların, katılımcılar takviyeyi bıraktıktan sonra saçların tekrar gri olduğunu bulduğunu belirtmek önemlidir.

Dahası, erken çalışmalarda PABA’nın gri saçları koyulaştırdığı gösterilmiş olsa da, bu etki son zamanlarda araştırılmamıştır. Bazı araştırmacılar, bilinmeyen yan etkileri nedeniyle PABA’nın yalnızca saçı koyulaştırmak amacıyla alınmaması gerektiği sonucuna vardı.

B10 Vitamini ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Bazı insanlar, PABA içeren güneş kremlerine alerjik reaksiyonlar göstererek kırmızı, kaşıntılı döküntülere neden oldu. Bugün, PABA artık Amerika Birleşik Devletleri’nde güneş koruyucusuna eklenmiyor ve kozmetikte nadiren bulunuyor. Bazı kişiler, daha yüksek oral PABA dozlarına duyarlı olabilir, ancak insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Karaciğer ve böbrek sorunları olanlar için yüksek dozda PABA takviyesi almak güvenli değildir. Peyronie hastalığı için PABA takviyelerinin kullanımından sonra en az altı akut karaciğer hasarı vakası bildirilmiştir. Bununla birlikte, bu yan etki, altta yatan koşullar bulunmayanlar için geçerli olmayabilir. Mevcut araştırmalara göre PABA’nın bu hastalık için etkisiz bir tedavi olarak kabul edildiğini belirtmek de önemlidir. Ayrıca, bu iddiaya ilişkin bilimsel bir kaynak bulunmamakla birlikte PABA’nın böbreklerde birikebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, karaciğer veya böbrek sorunları olanlar tıbbi gözetim olmadan PABA almamalıdır.

Dahası, PABA, belirli antibiyotikler dahil olmak üzere sülfonamidlerle (sülfa ilaçları) etkileşime girebilir ve bunların etkinliğini azaltabilir. Birlikte alınmamalıdırlar. Son olarak, PABA takviyelerinin çocuklarda ve hamile veya emziren kadınlarda güvenliği bilinmemektedir. Bu popülasyonlara PABA’yı ağızdan almaları tavsiye edilmez, ancak bileşiğin topikal uygulaması muhtemelen güvenlidir.

PABA içeren kozmetik bir ürün kullanıyorsanız ve kızarıklık veya ciltte tahriş fark ederseniz, kullanmayı bırakın.

Dozaj

Minimal araştırma, PABA oral takviyelerinin kullanımını veya yararını destekler. Bu nedenle, önerilen veya standartlaştırılmış bir dozaj yoktur. Piyasadaki çoğu PABA takviyesi günde 500 mg önermektedir ancak 100 mg ile 1.000 mg arasında değişmektedir. Bununla birlikte, FDA, takviyeleri ilaçları düzenlediği kadar katı bir şekilde düzenlememektedir. Bu nedenle, bir PABA takviyesinde listelenen dozajlar ve bileşenler, şişenin içindekilerle eşleşmeyebilir. Bir PABA takviyesine başlamadan özellikle bileşiğin uzun vadeli etkileri iyi anlaşılmadığından önce her zaman bir sağlık uzmanıyla konuşun.

B10 vitamini olarak da bilinen PABA, bazı yiyeceklerde ve takviyelerde bulunan organik bir bileşiktir. Geçmişte, UVB ışınlarını engellediği için güneş koruyucuda yaygın bir bileşendi. Sınırlı araştırmalar ayrıca PABA takviyelerinin gri saçları koyulaştırmaya ve doku birikimi ve sertleşmesini içeren cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Topikal uygulamalar ve çoğu takviyenin genel olarak güvenli olduğu düşünülse de, PABA’nın etkileri tam olarak anlaşılmamıştır. Yüksek dozlar, zararlı yan etkilere neden olabilir.