Kuşların en sevdiği 10 meyve

Kuş dostu bir bahçe mi yaratmak istiyorsunuz? Kuşların sevdiği meyveleri üreten bitkilerle çevrenizi kuşlar için cennete çevirin. Bu bitkiler, çeşitli kuşları kendine çekecek ve bahçenizi bir vahşi yaşam harikalar diyarına dönüştürecek renkli meyveler veren güzel çiçekler üretir. Bu bitkiler aynı zamanda birçok kuş için popüler bir besin kaynağı olan böcekleri de çeker. Bu bitki ailelerinde yerel bölgenizin toprağına ve iklimine uygun türleri bulmak için yerel fidanlığınıza veya ilçe tarım müdürlüğüne danışın.

İşte bahçenize kuş akınına neden olacak meyveler üreten, büyümesi kolay, meyve veren 10 çalı, asma ve ağaç. Bu listedeki bazı bitkiler evcil hayvanlar için zehirlidir.

Böğürtlen

Böğürtlen, bazı bölgelerde istilacı olarak kabul edilen, yaygın olarak yetiştirilen bir çalıdır. Kuşlar, bu çalıların ve sarmaşıkların sağladığı lezzetli meyveleri ve yuvalanma noktalarını severler. Bir yaz meyvesi olan böğürtlen üreme mevsimi boyunca besin sağlar.

Böğürtlen, kolayca köklenen dikenli bitkiler ve güçlü yetiştiricilerdir. Dallarının birbirine dolanmış ve aşılmaz bir çalıya dönüşmesini önlemek için düzenli budama gerektirirler.

Kızılcık

Klasik kızılcık çiçekleri insanlar arasında popülerdir, ancak kuşların sevdiği meyvelerdir. Çileklerin yüksek yağ içeriği, sonbaharda göç eden ötücü kuşlar için değerli besinler sağlar. Kızılcıklar, çekici yaprakları, sonbahar renkleri ve güzel çiçekleri nedeniyle popüler süs peyzaj bitkileridir. Kuşlar için bitki, sonbaharda göç eden ötücü kuşlar için besleyici meyveler sağlar ve yuvalama alanı olarak hizmet eder.

Mürver

Anadolu’da yerli bir bitki olan mürver, yaz aylarında meyve veren, hızlı büyüyen, yaprak döken bir çalıdır. Bitkilerin şemsiye şeklindeki beyaz çiçek kümeleri böcekleri çeker ve bu da bahçeye daha fazla kuş getirir.

Mürver, temel çalıları olarak veya karışık bir bordürde göz alıcı örnekler olarak çok yönlü bahçe kullanımlarına sahiptir. Düzenli budama meyve verimini artıracaktır. Bitkiler kesimlerden çoğaltılabilir.

Holly

Holly, kuşları arka bahçelere çekmek için en çok yönlü ve kullanışlı bitkilerden biridir. Meyve renkleri kırmızıdan sarıya, turuncudan beyaza veya siyaha kadar değişir. Bir dioik tür olan dişi bitkiler, dişi bitkinin meyve vermesi için yakınlarda bir erkek bitkiye ihtiyaç duyar.

Pek çok kutsal tür her zaman yeşildir, ancak kış üzümü gibi bazıları yaprak döker. Sürünen çalılardan veya daha uzun boylu ağaçlara kadar 400’den fazla türle, yeterli güneş ışığı alan herhangi bir yerde dikilebilir.

Kuşlar için harika olsalar da Holly meyveleri insanlar ve evcil hayvanlar için zehirlidir.

Ardıç

Yaygın bir kozalaklı ağaç olan ardıç meyveleri, kışın kuşlara yiyecek sağlar. Bitkinin yoğun dalları kuşları soğuk rüzgarlardan korur ve yuvalama alanlarını muhafaza eder. Ardıçların çoğu ikievciklidir, yakınlarda bir erkek bitki olmadığı sürece dişi bitkiler meyve vermez.

Bu dayanıklı yaprak dökmeyen bitki güneş gerektirir ancak kuru toprak koşullarını tolere edebilir. Ev sahipleri ardıçları çok sık dikmemeye dikkat etmelidir, çünkü kalın yapraklar alt bitkilerin büyümesi için yeterli ışık almasını önleyecektir.

Dut

Dut, çok yıllık bir ağaçtır. Ağaç meyveleri yaz aylarında, kuşların yaz üreme mevsimi boyunca yiyecek sağlar. Olgun dut ağaçları ortalama 3 ila 6 metre yüksekliğindedir.

Meyve kaldırımları, araçları, veranda mobilyalarını veya temas ettiği diğer tüm dış mekan öğelerini lekeleyebilir, bu nedenle ağaçların geniş, açık bir alana dikilmesi en iyisidir. Dut tohumları tabakalaşma olmadan sonbaharda ekilebilir.

Şekerciboyası

Bir ot gibi büyüyen agresif, otsu çok yıllık bir bitki olan Şekerciboyası, genellikle istilacı olarak kabul edilir. Sonbaharda olgunlaşan koyu mor meyveler için kuşlar ona akın eder. Bitkinin tüm kısımları insanlar için zehirlidir.

Bir kez kurulduktan sonra, Şekerciboyası’nı kontrol etmek zordur. Bitki her kış ölmesine rağmen, ilkbaharda tekrar büyür ve kolayca kendi kendine tohum verir. 2 ila 4 metrelik bitkinin tohumları da kuşlar tarafından geniş çapta dağılır.

Armut

Armudu, Anadolu’da geniş bir ölçekte yaygındır. Yaprak döken kısmı, bir çalı veya bir alt ağaç olarak yetiştirilebilir. Ekimden iki ila üç yıl sonra, meyveler Haziran ayında ortaya çıkar.

Yiyecek sağlamanın yanı sıra, baharda çiçek açan çiçeği birçok kuş için favori bir yuvalama noktasıdır.

Geyik Boynuzu Sumak

Popüler bir süs bitkisi olan geyik boynuzu sumak, yaprak döken bir çalı veya ağaçtır. Dişi bitkiler, kompakt, koni şeklinde bir kümede Eriksi adı verilen meyve verir. Meyveler yaz sonundan sonbahar başlarına kadar olgunlaşır ve kışa kadar bitkide kalır.

Bitki adını geyik boynuzlarını andıran dallanma alışkanlığından alır. Geyik Boynuzu Sumak, tamamen farklı bir bitki olan zehirli sumak ile karıştırılmamalıdır.

Tüylü Kartopu

Tüylü Kartopu, çeşitli türlerde gelen popüler bir çiçekli peyzaj çalısı veya küçük ağaçtır. Sonbaharda, kırmızıdan pembeye değişen, olgunlaştığında koyulaşan mavi veya mor-siyah meyveler ortaya çıkar. Yiyeceklere ek olarak, kartopu kuşları için yuvalama alanları ve koruma sağlar. Ok ağacı ve dadı gibi bazıları da kelebekleri çeker.

Bitki, geniş bir sıcaklık aralığında yetişir ve hemen hemen her türlü bahçe koşulunu tolere edebilecek bir kartopu çeşidi vardır: ıslak veya kuru, güneş veya gölge, doğal.