Sivilcelerden hızlıca kurtulmanın 11 kolay yolu

Yüzünüzde büyük, kırmızı bir sivilce oluşması durumu herkesin başına gelebilecek bir şeydir, ancak bu, yenilgiyi kabul etmeniz ve leke geçene kadar sabırla beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Yetişkinlerde sivilceyi tedavi etmenin birçok yolu vardır, ancak öncelikle sivilcenin nasıl ve neden oluştuğunun temellerini anlamak önemlidir.

Derimizde normalde nem ve kayganlık sağlayan yağ bezlerimiz var, ancak stres ve hormonların kombinasyonu tıkanıklık oluşturabilir. Bakteriler ciltte iltihaplanmaya neden olur, bu yüzden lekeler ve sivilceler oluşur. Peki kendinizi sinir bozucu iltihap ve sivilcelerden nasıl kurtarırsınız? Dermatologların bu sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmayı nasıl önerdikleri ve daha kötü hale getirmekten nasıl kaçınılacağızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun!

Tüm dermatologlar sivilcenizi asla ve asla sıkmamanız gerektiği konusunda hemfikirdir. Bu cazip görünebilir, ancak bir akne lezyonunu sıkıldıktan sonra iyileşmesinin daha uzun süreceğini ve yara izi kalmasının daha uzun süreceğini bilmeniz gerekiyor.

Özellikle gece sivilceden kurtulmaya çalışırken bunu aklınızdan çıkarmayın. Yatmadan önce sivilcenizi sıkmayın. Yorgun olduğunuzda, kaçınılmaz olarak yarardan çok zarara neden olursunuz.

2. Çözüm önerilerine karşı ihtiyatlı olun

Diş macunu, limon suyu ve hatta Windex, akne lekeleri için mükemmel ev ilaçları olarak gösterilse de, dermatologlar onlara karşı tavsiyede bulunuyor. Bu tür önerilere karşı ihtiyatlı davranıp bunları atlamalısınız.

Diş macunu geleneksel olarak antimikrobiyal özelliklere sahip olan triklosan adlı bir bileşen içeriyor ve düşünceye göre, iltihaplanmayı azaltmak ve sivilceyi tedavi etmek için sivilceye neden olan bakterilere karşı çözüm olduğu şeklinde. Triklosan, cilt alerjilerinin bilinen bir nedeni olduğu için, çoğu diş macunundan çıkarıldı, bu nedenle artık sivilce tedavisinde yararlı değiller.

Limon suyu da rahatsız edicidir ve sivilceyi etkilemez. Windex iyi bir cam temizleyicidir. Yüzünüze cam temizleyici sürmeyin. Sivilceleri doğal yoldan gidermenin bir yolu, iltihabı azaltarak ve sivilceye neden olan bakteri seviyelerini düşürerek yardımcı olabilecek çay ağacı yağı uygulamaktır. Ancak cilde seyreltilmeden uygulanmaması gereklidir, çünkü tahrişe neden olabilir.

3. Sıcak baskı uygulayın

Isı, cildinizi rahatlatmanın süper basit bir yoludur. Her şeyi yüzeye çıkarmak için sıcak bir baskı uygulayın veya buhar kullanın. Alternatif olarak, özellikle büyük, ağrılı bir lekenin şişmesini azaltmak için soğuk baskı yapabilirsiniz.

4. Sivilce tedavisinde işe yarayan ilaçları kullanın

Makyajınızı her zaman gece yıkamak, cilt tipinize uygun nemlendiriciyi kullanmak ve parmaklarınızı yüzünüzden uzak tutmak gibi inatçı sivilcelerden kurtulmak için leke tedavisi de kullanabilirsiniz. Dikkat edilecek malzemeler:

  • Akneye neden olan bakterileri öldürmek için benzoil peroksit.
  • Salisilik asit gözeneklerin pul pul dökülmesine ve açılmasına yardımcı olur.
  • Retinoidler hücre yenilenmesini artırmaya yardımcı olur, hücrelerin dökülmesini sağlar ve tıkanmalarını önler.

Bir sivilceden beş dakika kadar kısa sürede kurtulmanın bir yolu olmasa da (makyajın altında saklamak dışında!), iltihabı azaltmak için hemen benzoil peroksit veya %1 hidrokortizon krem ile tedavi edilebilir. Sivilce bir saat içinde bazı iyileşme belirtileri gösterebilir.

sivilce-konusunda-bilmeniz-gerekenler

5. Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın

Yağ bezleriniz tüm gün aktifdir. Bu yağ kir, makyaj ve kirlilikle birleştiğinde, tıkanmış gözenekler ve lekeler için bir yol olabilir.

Kir ve yağla karıştırılan ter, egzersiz ile hapsolabilir ve potansiyel olarak daha da kötüleştiriyor. Her gün duş alamıyorsanız, en azından bir temizlik mendili kullanın.

6. Salisilik asit içeren bir ürünü deneyin

Sivilce aralıklarınız sıksa ve onlarla savaşmaktan bıktıysanız, cilt bakımı rutininizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İçinde salisilik asit bulunan ve reçetesiz satılan bir temizleyici seçin. Akneye eğilimli cilde sahip olanlar da cildi yağdan arındırmak için bir büzücüye ihtiyaç duyabilir. Salisilik veya glikolik asit işe yarayabilir, çünkü meydana gelebilecek yara izlerine de yardımcı olabilirler.

Salisilik asit, siyah noktalardan kurtulma söz konusu olduğunda çok güçlüdür. Ölü hücreleri ve fazla yağı deri yüzeyinden temizleyerek yardımcı olur. Siyah noktaları kırmanın bir başka yolu da, dermatoloğun en sevdiği Differin Gel’in ana bileşeni olan adapalen gibi bir A vitamini türevi kullanmaktır.

sivilcelere-karsi-ilaclar

7. Makyajınıza dikkat edin

Güzellik ürünleri yetişkin sivilcelerinin en yaygın nedenlerinden biridir ve maalesef kusurlarınızı gizlemek için ağır makyaj kullanmak onları fiziksel olarak yok etmez.

Cildinizde kırılmalara katkıda bulunabilecek yağ bazlı ürünler yerine mineral makyaj kullanın, yağ bazlı fondöten ve kapatıcının gözenekleri tıkayabileceğini unutmayın. Daha da iyisi, birkaç gün boyunca tamamen makyajsız dolaşın. Bu sadece cildinizin hızlı bir şekilde temizlenmesi için ihtiyaç duyduğu bir an olabilir.

8. Diyetinizi değiştirin

Evde tedavilere karşı dikkatli olunması tavsiye edilirken, sivilcelerden ürün olmadan kurtulmanın yolları vardır. Akne genetik ve çevrenizin bir kombinasyonundan kaynaklandığından, hormonal dalgalanmalar, stres ve diyet gibi faktörler kırılmalara neden olabilir. Akneyi şiddetlendirdiği bilindiği için düşük şekerli bir diyet uygulayın ve inek sütü ve peynir altı suyu proteininden kaçının ve meditasyon veya yoga gibi uygulamalar gibi stresi olabildiğince en aza indirmeye çalışın.

9. Gerekirse ilaç kullanın

Kistik akneden muzdarip olanlar için, topikal ürünlerin bir kombinasyonu, ofis içi tedaviler (lazerler gibi) ve ilaçlar çoğu zaman kurtulmanın yoludur. Uzun vadede tedaviye yardımcı olacak ilaçlar bulmak için bir dermatolog sizinle birlikte çalışabilir.

Nodüler akne genellikle oral antibiyotikler ve hormonal ilaçlar (oral kontraseptifler, spironolakton) gibi sistemik ilaçlarla tedavi gerektirir. A vitamini türevi olan izotretinoin de çok etkilidir.

10. Akneyi yok etmek için ışık terapisi kullanın

Kırmızı ve mavi ışık tedavisi için dermatoloğunuza gitmek yerine, sadece iki dakika boyunca bir leke üzerinde veya tüm yüzünüzde evde bir cihaz kullanarak uygulayın. Kırmızı ışık sivilce iltihabını azaltırken mavi ışık sivilceye neden olan bakterileri hedef alır. Ek olarak, ışık cildin dermal katmanlarını kolajen üretmeye teşvik eder. Sırayla sivilce izleri dolar ve cilt daha dengeli görünür.

11. Kısa sürede kortizon iğnesi yapın

Gerçekten büyük bir olay mı var? O zaman muhtemelen lekenizin kendiliğinden kaybolup kaybolmayacağını bekleyecek vaktiniz yok. Bir gecede gerçek bir tedavi için bir dermatoloğa görünmeyi düşünün. Kortizon iğnesi anti-enflamatuardır, bu nedenle sivilcenin kendisini tedavi eder.

Eğer büyük, ağrılı bir sivilceyse, kortizon iltihabı yayar ve iz bırakmadan düzleştirir. Tabii ki, bu kolay, evde yapılan bir düzeltme değil. Sadece bir doktor, genellikle bir dermatolog tarafından uygulanmalıdır ve sivilceniz varsa genellikle sigorta kapsamındadır.