Gül ne zaman budanır ve gül budama ipuçları

Gül büyütmek ve yetiştirmek oldukça zor bir süreçtir. Gülleri beslediğiniz ve doğru bir şekilde budadığınız sürece, bu güzel bitkilerle çok fazla sorun yaşamazsınız. Budama, gül bitkisi bakımının ve bahçenizdeki bitkinin uzun ömürlü olmasının hayati bir unsurudur. Genel olarak, bitki ilkbaharın son donundan sonra uyku halini bırakmadan hemen önce gül çalılarının budanması gerekir. Bu, sıcak iklimlerde yılın başlarında ve soğuk iklimlerde Ocak ve Nisan ayları arasında herhangi bir zamanda olacaktır.

Eskiden ekilen güllere bakmanız gerekiyorsa, çiçek açtıktan sonra budayın. Geçen yılki dalın üzerine çiçek taşıyorlar. Gül budamasında, önce ölü dalı kesin. Dikkatiniz dağılmadan bitkinin şeklini “görmenize” yardımcı olur. Halka açık bir gül bahçesini ziyaret etmek ve yetiştirdiğiniz gül örneklerini bulmak iyi bir fikirdir. Bahçıvanların aynı türden gülleri nasıl budanmış olduğuna dikkat edin.

Soğuk kış iklimlerinde, ilkbaharda gülleri budama genellikle tek bir seçeneğe indirgenir: Kışın ölen dalı kesin. Sıcak iklimlerde, amacınıza bağlı olarak budama üç seviyeden herhangi birinde yapılabilir. Şiddetli budama (15 ila 25 cm yüksekliğinde üç veya dört sap bırakmak için kesilir) daha az ama daha büyük çiçek açar. Orta düzeyde budama (45 ila 60 cm kesilmiş beş ila 12 sap) daha büyük bir çalı oluşturur. Hafif budama (bitkinin üçte birinden daha azı inceltilir) üretilecek kısa saplı çiçek sayısını artırır.

gul-neden-budanir

Gül için Budama Aletleri

Her iki bıçak da kavisli bir çift yüksek kaliteli budama makasına yatırım yapın. Bir bıçağında düz “örs” olanlar sapları kesmeye değil ezmeye meyillidir. Bu, fiyatın gerçekten bir fark yarattığı bir araçtır. Geçmişi kanıtlanmış bir üretici seçin ve alabileceğinizin en iyisini satın alın. Bazı budama makasları, sol elini kullananlar için tasarlanmış özel bir tutamağa sahiptir. Diğerlerinin bileklerinizi yormayan döner sapları vardır ve saklama için çıkarılabilir bıçaklı modeller vardır. Minyatür gülleri budamak için daha küçük versiyonlar mevcuttur.

Sonra, büyük odunsu sapları çıkarmak için bir budama testeresine ihtiyacınız olacak. Tomurcukların birliğine zarar vermeden size temiz bir kesim sağlayacaktır. İhtiyacınız olan üçüncü alet, bir çift biçme makasıdır. Dal makası, uzun (30 – 45 cm) saplı budayıcılardır. Daha kalın saplar için size kaldıraç sağlayacaklar. Son olarak, delinmeye karşı dayanıklı, güçlü bir çift deri eldiven satın alın. Artık gülleri kırpmaya hazırsınız.

gul-budama-makasi

Gül neden budanmalıdır?

Budama bazı bahçıvanları korkutur. Ancak bir gülün nasıl budanacağını öğrenmek zor bir iş değildir. Kesiklerin nedenlerini anladığınızda, budama daha az göz korkutucu hale gelir. İşte budama nedenleri.

Sağlık: Bitki büyümeye devam etmeden önce, herhangi bir gülün ölü veya hasarlı dalları, kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında kesilmelidir. Hastalıklı dalları fark ettiğinizde çıkarın. Bitkinin ortasında büyüyen dalları kaldırarak hava dolaşımını iyileştirin.

Görünüm: Gür modern güllerin kompakt, açık formlarını korumak için yardıma ihtiyacı vardır. Heirloom gülleri daha az budama gerektirir çünkü gevşek, ince dallı görünümleri çekiciliğinin bir parçasıdır. Sonbaharda minyatür güller uzun ve uzun bacaklı hale gelir. Dalları çıkarma veya kullanılmış çiçekleri kesmek, bitkileri yeniden çiçek açmaya teşvik eder.

Kontrol: Bazı güller vahşi doğaya terk edilerek büyür. Gül çalılarının budanması hastalıklı ve ölü sapları ve dalları çıkarır ve bitkinin genel boyutunu azaltır. Uçlarını veya tüm dallarını istediğiniz zaman budayarak onları sınırlar içinde tutun. Daha soğuk akşamlar, genellikle dökülmeye başlayan, biçimsiz, benekli çiçekler ve sararmış yapraklar üretir. Bir sonraki çiçeklenme döngüsünü kesintiye uğratabilecek kuşburnu, harcanan çiçekler çıkarılmazsa ortaya çıkabilir.

gul-nasil-budanir

Gül Budama Prensipleri

 1. Ölü dalı daima sağlıklı dokuya geri döndürün. Canlı dokuyu yeşil kabuğu ve beyaz öz çekirdeği ile tanıyacaksınız.
 2. Her kesikten sonra, hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlamak ve koruma sağlamak için bir damla beyaz tutkal ile kapatın.
 3. Maksimum hava sirkülasyonu için burcun merkezinin açık olmasını sağlamak için budayın.
 4. Başlıca dallardaki, makul ölçüde kalın bir gövdeyi tek başına kaldıramayan tüm büyümeleri uzaklaştırın.
 5. Vantuzlar (tomurcuk birliğinin altından filizlenen kök yapısından gelen büyüme) mevcutsa, bunları ana kök kamışına mümkün olduğunca yakın bir yerden çıkarın.
 6. Odunsu eski dalları çıkarın; onları tomurcuk birliğine olabildiğince yakın görebilirsiniz.
 7. Gül fidanınızı budamayı tamamladıktan sonra, dallardan kalan yaprakları çıkarın ve çalıların etrafındaki kalıntıları temizleyin. Tüm yaprakları atın (gübre yığınında kullanmayın).
gul-budama-yontemi

Güller Nasıl Budanır?

 1. Budama kesimlerinizi, göz ucuyla tespit ederek yaprak aksının yaklaşık 60 mm yukarısında 45 derecelik bir açıyla yapın.
 2. Dalın dışından bir göz seçin ve kesiği karşı tarafta aşağı ve uzağa doğru eğin. Bu, fazla doğal öz suyunun gelişmekte olan göze müdahale etmeden kesimi yükselmesine ve kapatmasına izin verir. Bir gül çalısının dışa dönük bir tomurcuğa kesilmesi aynı zamanda dışa doğru büyümeyi teşvik eder, bitkinin hava dolaşımını açar, daha hoş şekiller yaratır, hastalığa direnç gösterir ve dalların dolanmasını önler. 60 mm’den daha yakın kesikler ona zarar verebilir. Bundan daha yüksek kesimler, görünür bir anız bırakacaktır; bu, hem zararlılar hem de hastalıklar için bir sığınak.
 3. Gül çalısının yaprakları varsa, kesiğinizin yerini tespit etmek kolaydır. Size rehberlik edecek yeşilliklerin olmadığı yerlerde, yaprakların bir zamanlar birbirine bağlandığı yeri bularak uyuyan gözü bulun. Göz, normalde dal yüzeyinin üzerinde hafif bir şişlik olarak görülebilir.
 4. Gövdeleri teşhir için keserken ve bitmiş çiçekleri çıkarırken aynı budama tekniğini kullanın. Gül çalısının bakımı için, budama aletlerinizi periyodik olarak bilemeyi unutmayın.
 5. Paslanmayı önlemek için metal yüzeyleri her kullanımdan sonra yumuşak, hafif yağlanmış bir bezle silin. Aletleri kuru bir yerde saklayın.