Windows 10 disk sağlığı

Disk sağlığı, insanların unutmaya eğilimli olduğu konulardan biridir; bilgisayarınızı her zamanki gibi kullanırken bir anda sabit sürücü arızası ile tüm dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Ancak Microsoft, Windows 10’a sizin için disk sağlığını takip eden yapan bir araç ekleyerek sabit sürücünüzün sağlığını kontrol etmeyi kolaylaştırıyor.

Windows 10 Insider Preview Build 20226’nın duyurusu içinde yer alan bir özelliktir. Bu yeni güncelleme, biri disk sağlığı izleyicisi olan birkaç ilginç özellik içeriyor. Bu disk monitörü, bir NVMe katı hal sürücüsünün (SSD) sağlığıyla ilgili sekmeleri tutacaktır. Windows 10 sorun olduğunu algıladığında kullanıcıyı uyaracaktır. Kullanıcı uyarıyı aldıktan sonra Microsoft, verilerini yedeklemelerini şiddetle tavsiye eder.

Windows sürücü sağlığı monitörü özellikleri

Diskinizin size yıpranmadan önce nasıl ilerlediğini görmek istiyorsanız, Microsoft, Windows’a disk sağlığı raporunu kontrol etme yeteneği ekledi. Bunu Insider yapısında Ayarlar > Sistem > Depolama > Diskleri ve birimleri yönet’i ziyaret ederek görebilirsiniz. Bu özellik, kullanıcıların daha önce disklerinin sağlığını kontrol etmek için üçüncü taraf araçlarını indirmesi gerektiğinden, hoş bir güncellemedir. Artık her Windows 10 kullanıcısı yerel bir disk denetleyici aracı almakla kalmayacak, aynı zamanda disklerinin sağlığından habersiz olanlar bile çok geç olmadan uyarılacak.

Windows 10 Insider’daki yeni disk sağlığı izleme aracı, kullanıcıların verilerini korumanın harika bir yoludur. Bir kullanıcı disklerin kullanım ömrünün olduğunu bilmese bile, Windows 10 artık onlara sorunun ortaya çıktığını bildirecek ve harekete geçmelerine izin verecek.

Windows 10 SSD sağlığı monitörü

Bu güncellemeyle, orijinal olarak üçüncü taraf uygulamalar tarafından özel olarak sağlanan başka bir kullanışlı özellik Windows 10 içinde yerel bir araç haline geliyor. Microsoft’un gelecekte işletim sistemine yeni araçları ekleyip eklemeyeceğini görmemiz gerekecek. Bir sabit diskin öldüğüne dair pek çok işaret vardır ve bunları tespit etmek, verilerinizi saklamakla hepsini kaybetmek arasında fark yaratabilir.

Bu yeni güncelleme ayrıca Windows 10’da Telefonunuz uygulamasında bazı ince ayarlar da yapıyor. Microsoft, son zamanlarda Telefonunuz uygulamasını yeniliyor, örneğin PC’nizde Samsung Galaxy uygulamalarını çalıştırmasına izin veriyor. Önceden, Telefonunuz yalnızca tek bir telefonunuz varsa iyi çalışırdı; ancak, ek aygıtlar eklemek veya kaldırmak istediğinizde işler biraz karmaşıklaştı.

Artık yeni Telefonunuz uygulamasıyla kolayca yeni bir telefon ekleyebilir, eskilerini kaldırabilir veya farklı cihazlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Güncelleme ayrıca, kolay geçiş için bir cihaz listesi içerir ve her cihaz, kolay tanımlama için listede duvar kağıdını gösterir.