Müftülük Kartal’da “Millet Bahçesi” manzaralı polise ait araziyi istedi

İstanbul Kartal’da polisin özel harekat ve çevik kuvvet için kullandığı araziyi Kartal İlçe Müftülüğü cami ve cami bahçesi yapmak için istemesi, ortalığı karıştırdı. Kartal İlçe Müftülüğü, polisin tescilli arazisini İBB Meclisi’nden talep etti. İBB Meclisi de hemen karşısına Millet Bahçesi yapılması planlanan araziyi müftülüğe verince ortalık karıştı. Her iki kurumu karşı karşıya getiren olaya Milli Eğitim Bakanlığı da dahil olarak araziye okul yapmak için talip olduğunu bildirdi. Günün sonunda arsa kavgasına ilginç çözüm bulundu. Olan Soğanlık’ın park alanına oldu.

Katal Soğanlık’ta D-100 Karayolu kenarında Emniyet Müdürlüğü’ne tahsisli ve halihazırda kullanılmakta olan 10377 ada, 362 No’lu parsel hakkında İBB seçimlerine 3 ay kala Kartal İlçe Müftülüğü tarafından İBB Meclisine imar planı değişikliği konusunda talep geldi. Arazinin 3 bin 600 metrekarelik kısmının cami alanı olarak planlanması için Müftülüğün yaptığı plan değişikliği teklifi, 12 Eylül 2019’da İBB Meclisi’nde kabul edildi. Skandalın duyulmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Kartal İlçe Müftülüğü karşı karşıya geldi.

muftuluk-polis-arazi

Müftülük “Millet Bahçesi” manzaralı polise ait araziyi istedi

Kartal sahilinden Yakacık’a kadar çok sayıda araziye sahip olan Kartal İlçe Müftülüğü şimdi de, karşısına Millet Bahçesi yapılması planlanan polise ait araziyi istedi. Plan değişikliğine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Milli Emlak Daire Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nden itiraz geldi. Plan değişikliğine yapılan itirazlar İBB Meclisi’nin ekim ayı toplantılarında ele alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kendilerine tahsisli olan ve halen özel harekat ve çevik kuvvet personeli için kendilerinin kullandığı arazinin imar planlarının değiştirilmesine karşı yaptığı itirazda özetle şu görüşler ifade edildi:

Taşınmaz üzerinde 45 bin personelimize dönemler halinde ileri sürüş teknikleri kursları verilmektedir. Söz konusu taşınmaz üzerine Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yapılan operasyonlarda ele geçen eşyaların muhafazası için depo yapılması planlanmış ve proje çalışması devam etmektedir. Ayrıca bölgede meydana gelen olaylara kolay müdahale edilebilmesi için Özel Harekat ve yeteri kadar Çevik Kuvvet Personelinin de bir arada bulunabileceği bir yerleşke planlaması devam etmektedir.

İtirazların ardından park alanı müftülüğe verildi

Milli Emlak Daire Başkanlığı da söz konusu arazinin Emniyet Müdürlüğü’ne tahsisli olduğunu, Emniyetin olumlu görüş alınmadan yapılacak plan değişikliğine itiraz ettiklerini bildirdi. Milli Eğitim Müdürlüğü ise, bölgenin okula ihtiyacı olduğunu, arazinin cami olarak ayrılan kısmı dışındaki bölümün de kendilerine tahsis edilmesini istedi.

İBB Meclisi, üç koldan gelen itirazlar üzerine konuyu yeniden görüştü. Meclis çözümü, söz konusu arazinin doğusunda bulunan park alanını iptal etmekte buldu. Cami ve okul alanının park alanına kaydırılmasıyla ilgili İmar Komisyonu Raporu Meclis’te kabul edildi.