Popüler bahçıvanlık trendi Xeriscaping nedir?

Zero-scaping, xeriscaping, no-scaping, fark tam olarak nedir? Muhtemelen bu terimleri birbirinin yerine kullanıyorsunuzdur (ya da hiç duymamışsınızdır) ama aslında tamamen farklıdırlar. Aşağıda, en iyi peyzaj ipuçları ile kafa karışıklığı giderilir, böylece dış mekanınızı uygun şekilde tasarlayabilirsiniz.

İlk olarak, bunun zero-scaping kelimesinin bir çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Bu, düşük veya susuz kullanılan bir peyzaj türü. Hızlı dil dersi: “Xeric” Yunancada “kuru” anlamına gelir. Xeriscaping tipik olarak kuraklıklara (sulu meyveler, kaktüs ve agav gibi) dayanıklı bitkileri içerir. Zero-scaping benzer olsa da, bu tür peyzaj tipik olarak xeriscaping’den daha az bitki içerir.

Xeriscaping nedir?

Xeriscaping, sadece suyu korumakla ilgili değildir, onu nasıl kullanacağınız konusunda akıllı olmakla ilgilidir. Örneğin, sevdiğiniz belirli bitkiler varsa ama gerçekten susamışlarsa, xeric tasarımının bir ilkesi onları bahçenizin bir bölümünde sulamanın uygun olduğu bir yerde barındırmayı amaçlar. Çok fazla yağmur alan bir bölgedeyseniz, xeric tasarımına fazla suyun birikebileceği ve yavaşça toprağa çekilebileceği bir yağmur bahçesi eklemeyi içerebilir.

Çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması söz konusu olduğunda, bitkiler zero-scape bir tasarımda asgari bir rol oynasa da, hiçbir no-scaping ise hiçbir bitkiye izin vermez. Bu tasarım pratiğini bir bahçeden çok bir sanat eseri olarak düşünün. Renk ve desenleri dahil etmek için bitkileri kullanmak yerine, taşlar, cam ve ahşap bu rolü doldurur.

Hala benzerliklerden dolayı farkı anlayamadınız mı? Özetle bu terimler arasında bir orta yol bulunuyorsa, zero-scaping, xeriscaping ile no-scaping arasında yatıyor demektir. Zero-scaping, bitkilerden uzaklaşan bir xeriscaping’dir. Xeriscape bahçeleri, tasarımda önemli roller oynayan çok sayıda bitki ile genellikle çok gürdür. No-scapingk demek hiç bitki olmaması demektir!