En iyi ücretsiz FTP programı

Dosyaları bir FTP sunucusuna yüklemek veya indirmek için bir FTP istemcisine ihtiyacınız vardır. Bu tür bir program, komutlar aracılığıyla veri alışverişinin gerçekleştirildiği sunucu bağlantı noktasına bir TCP bağlantısı kurar. Birçok İnternet tarayıcısında yerleşik bir FTP istemcisi bulunur, ancak Windows, macOS ve FTP protokolünü kullanarak veri aktarımını önemli ölçüde basitleştiren diğer işletim sistemleri için özel FTP programları da vardır.

Bir FTP sunucusuyla bağlantı kurmak için bir FTP istemcisi kullanarak bağlantı kurmanız gerekir. Bu, sunucunun kontrol bağlantı noktasına (varsayılan olarak bağlantı noktası 21) bir TCP bağlantısı kurar ve ardından sunucunun yanıt verdiği komutları gönderebilir. Dosyaların aktarımı daha sonra başka bir bağlantı noktası üzerinden gerçekleşir.

FTP erişimi olan bir web barındırma çözümü (hosting veya sunucu) kullanan herkes, kullanılan cihaz ile web sunucusu arasındaki yüksek hızlı dosya aktarımlarından yararlanır. Bu süreçte, kullanımı kolay bir arayüze sahip olan bir FTP programı yardımına başvurmak oldukça faydalıdır. FTP programları, mevcut dizin yapısındaki dosyaların sıralanmasını ve yönetilmesini de kolaylaştırır.

İşlevler ve uygulamalar açısından büyük ölçüde farklılık gösteren çok çeşitli FTP istemcileri vardır. Ücretsiz ve ücretli FTP programları bulunabilir. Yalnızca Windows ve diğerleri yalnızca macOS veya Linux ile uyumlu programlar da olabilir. Burada sizin için en iyi ücretsiz FTP programlarını sıralıyoruz.

1. FileZilla

filezilla

FileZilla, Windows için en popüler ücretsiz FTP istemcilerinden biri olmaya devam ediyor. FileZilla’yı macOS ve Linux’ta da bulacaksınız. Popülerliğinin arkasındaki ana nedenler, kullanım kolaylığı ve kapsamlı araç setidir. Bant genişliği kontrollerini, pasif ve aktif modları, kimlik bilgilerinin ve verilerin kimlik doğrulamasını ve FTP, SFTP ve FTPS protokollerini destekler. Uzaktan dosya arama (esnek filtreler ve desen eşleştirme ile) ve sık erişilen dosyalar ve konumlar için yer imi gibi başka kullanışlı araçlar da vardır.

Dosyalar, bağlantı kurulur kurulmaz sürüklenerek istemci ve sunucu arasında kolayca değiştirilir. FileZilla ayrıca büyük dosyaların (4 GB’ın üzerinde olsa bile) paylaşımını destekler ve kesintiye uğrayan aktarımlara devam etmenize olanak tanır. Kullanıcılar yükleme ve indirme hızını belirleyebilir. Erişim verileri de dahil olmak üzere Sunucu Yöneticisinde kullanılan FTP sunucusunun bilgilerini saklamak mümkündür. İsteğe bağlı olarak kullanıcı, SSL/TLS veya SSH kullanarak dosya aktarım protokolünü FileZilla ile şifreleyebilir.

2. WinSCP

winscp

WinSCP, Windows için en iyi ücretsiz FTP istemcilerinden biridir. Basit ve kullanımı kolay doğasına rağmen, en zorlu FTP gereksinimlerini bile karşılayabilecek birkaç gelişmiş özellik barındırır. FTP’ye ek olarak WinSCP, SFTP, SCP ve WebDAV protokollerini kullanarak dosya aktarımını ve uzaktan dosya düzenlemeyi destekler. Hangisini kullanırsanız kullanın, yerel dizinleri uzak dizinlerle senkronize edebilir.

WinSCP, FTP ve SFTP protokollerine ek olarak SCP güvenlik protokolünü de destekleyen Windows için açık kaynaklı bir programdır. Kullanıcılar bir SSH sunucusuna bağlanarak, erişim verilerinin şifrelenmesinin yanı sıra şifreli veri alışverişinden de faydalanır. WinSCP, dizinleri senkronize etmenize ve dosyaları kopyalamanıza, taşımanıza veya silmenize izin verir. İleri düzey kullanıcılar için, WinSCP’nin bir komut satırı arabirimi (komutların tam listesi) ve komut dosyası desteği (toplu iş dosyaları ve .NET derlemeleri) vardır. Biraz öğrenme gereksinimi var, ancak görev otomasyonu için harika. Ve açık kaynak! WinSCP, açık kaynaklı yazılımın en iyi örneğidir.

3. Cyberduck

cyberduck

Cyberduck basit ama etkili bir FTP istemcisidir ve ara sıra dosya aktarma ihtiyacı için çok uygundur. Hiçbir şekilde basit değildir ve uzman kullanıcılar için kesinlikle yararlı olabilir, ancak arayüz basitleştirilmiştir. Yoğun ve sık dosya aktarımları, daha dolgun bir arayüzle daha kolay olabilir.

TP, SFTP, WebDAV sunucularına ve Amazon S3, Azure veya OpenStack gibi bulut depolama hizmetlerine kolayca bağlanır. Kullanıcı arayüzü açık ve sezgiseldir, kısa sürede yeni bir sunucu eklenebilir. Bu yazılım, eşzamanlı dosya aktarımlarının sayısını sınırlamanıza ve kesintiye uğramış aktarımlara devam etmenize olanak tanır. Cyberduck ayrıca, diğer programlardan içe aktarılabilen, sürükle ve bırak yöntemiyle mükemmel bir yer imleri organizasyonu sunar.

Cyberduck, web dosyalarının uzaktan düzenlenmesi için uygun olan herhangi bir harici metin düzenleyiciyle sorunsuz bir şekilde entegre olur. Ayrıca, dosyaları indirmeden önizlemenizi sağlayan bir Hızlı Bakış özelliğine de sahiptir. Yerel dizinler uzak dizinlerle senkronize edilebilir. Ancak Cyberduck’un en iyi özelliği, güvenlik taahhüdüdür. Dosya ve dizin adlarını şifreleyen ve dizin yapılarını lekeleyen Cryptomator adlı bir özellikle birlikte gelir. Başka bir deyişle, birisi transferinizi durdursa bile, ne aktardığınızı göremez.

4. CoreFTP LE

CoreFTP LE

CoreFTP LE, Windows için birinci sınıf bir FTP istemcisi olan Core FTP Pro’nun ücretsiz sürümüdür. Premium sürüm bazı ekstra işlevler (katılımsız programlı FTP aktarımları, gelişmiş dosya şifreleme ve şifre çözme ve daha fazlası) ile birlikte gelse de, ücretsiz sürüm oldukça iyidir.

FTP, SFTP, FTPS ve daha fazlasını destekleyen tam tarayıcı entegrasyonu, bant genişliği aktarım kontrolü, uzaktan dosya arama ve otomatik indirme kuyruğu içerir. Elbette, yerel bilgisayarınızı dahil etmeden sunucudan sunucuya aktarabilirsiniz, bu da size diğer ücretsiz FTP istemcilerine kıyasla biraz zaman kazandırır. Otomatik komut yürütme de kullanışlıdır.

CoreFTP LE gösterişli değil, ancak işi iyi yapıyor. Raspberry Pi 4’ünüze veri aktarmak için CoreFTP LE veya bu listedeki diğer FTP istemcilerinden herhangi birini kullanabileceğinizi unutmayın.

5. FPT Voyager

fpt voyager

Ücretsiz Windows FTP istemcilerinin listesi, geri dönüş GUI’sine sahip iyi bir seçenek olan FTP Voyager ile sona eriyor. Windows’un önceki sürümlerine aşina olanlar mavi rengi ve yuvarlak tıknaz düğmeleri hatırlayacaktır. Kullanıcı arayüzleri modernize edilmiş olabilir, ancak biraz eskiyen görünümü FTP Voyager’ı arka planda tutmuyor.

Aslında, FPT Voyager, aynı anda birden fazla FTP sunucusuna bağlanmanıza ve istediğiniz sunucuya yükleme yapmanıza olanak tanır. Sekmelerin kullanımı, bağlantılarınız arasında kolayca geçiş yaparak FTP sunucularını takip etmenize yardımcı olur. Dosya uzantılarını kullanarak dosyaları sürükleyip bırakma, dosyaları sunucular arasında otomatik olarak eşitleme, zamanlanmış aktarımlar ve dosya aktarımları gibi seçenekler de vardır (örneğin, JPEG’leri Fotoğraf klasörüne gönderme).

Bir FTP bağlantı sihirbazının dahil edilmesi acemiler için bir artıdır ve birden fazla konfigürasyonu istediğiniz gibi kaydedebilir ve yükleyebilirsiniz. Dolayısıyla, FTP Voyager biraz modası geçmiş görünebilir, ancak önemli olduğu yerde çalışır.