FTP ile SFTP farkı nedir?

Veriler, işletmelerin koruması için önemli olan değerli bir varlıktır. Veriler önemli olduğundan, işletmelerin verilerin nasıl depolandığı, kullanıldığı ve aktarıldığı konusunda çok düşünmesi gerekir. Verileri internet üzerinden aktarımlara açmak, verileri olası ihlallere ve tehlikelere açmak anlamına da gelebilir.

İki yaygın dosya aktarım seçeneğine bakalım: SFTP ve FTP. Bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek, şirketinizin verilerini doğru şekilde nasıl paylaşabileceğiniz konusunda size fikir verecektir.

FTP ve SFTP nedir?

FTP, geleneksel dosya aktarım protokolüdür. Dosyaları paylaşmak için İnternet’i kullanmanın temel bir yoludur. SFTP (veya Güvenli Dosya Aktarım Protokolü), dosyaları aktarmanıza da izin veren, ancak işleme bir güvenlik katmanı ekleyen FTP’ye bir alternatiftir. SFTP, aktarılırken verileri korumak için SSH (veya güvenli kabuk) şifrelemesini kullanır. Bu, verilerin başka bir tarafa gönderildiğinde İnternet üzerindeki dış varlıklara maruz kalmadığı anlamına gelir.

SFTP açısından, transferleri yönetmek için birkaç seçeneğiniz vardır. Bulut tabanlı yönetilen bir SFTP dosya paylaşım çözümü, işletmeler için yaygın bir seçimdir. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki tür çözüm vardır. Bunlar, genel ve özel bulut SFTP çözümleri.

  • Genel Bulut: AWS veya Azure gibi büyük şirketler tarafından barındırılan bulut tabanlı çözümlerdir ve şirketinizin dosya depolama ve paylaşım ihtiyaçlarını kolaylaştırmak için sunucu alanı satın alınabilir.
  • Özel Bulut: Özel bir bulut çözümü oluşturmanın bir yolu, ağı şirket içinde oluşturmak ve yönetmektir. Özel bulut çözümleri ayrıca dış satıcılar tarafından barındırılabilir ve yönetilebilir. Satıcı, her müşteri için bir Sanal Özel Veri Merkezi (VPDC) oluşturur ve bunlar, genel bulut seçenekleri gibi paylaşılan bir ağ ortamında değildir.

İşletmeler genellikle gelişmiş güvenlik nedeniyle SFTP çözümlerini seçerler. Bununla birlikte, birçokları veri aktarımlarını kolaylaştırmak için hala FTP’ye güveniyor. Hangi dosya paylaşım seçeneğinin şirketinizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini daha iyi anlamak için SFTP ile FTP arasındaki farklara bakalım. Bu dosya aktarım seçeneklerinin nasıl farklı olduğunu anlamak, verilerinizi aktarmak için hangi seçeneğin en iyi olduğunu seçmenize yardımcı olacaktır. SFTP ile FTP arasında farklılık gösteren üç temel alan vardır: şifreleme, güvenlik duvarları ve olası güvenlik açıkları.

Şifreleme

Verilerin aktarılması, birçok işletme için hayati, günlük bir görevdir. Bazı veri aktarımları koruma gerektirmese de, diğer dosyalar hassas bilgiler barındırabilir – yanlış ellere düşemeyecek kadar hassas bilgiler. Bu nedenle verilerinizi şifrelemek çok önemlidir. Şifreleme, verileri karıştırarak verileri yalnızca gönderen ve alıcı tarafından deşifre edilebilir hale getirerek, bir dosya ele geçirilse bile istenmeyen taraflarca anlaşılır olmamasını sağlar.

Peki şifreleme, SFTP ile FTP arasındaki seçiminizi nasıl etkiler? Geleneksel dosya aktarım protokolü (FTP), veri aktarmanın basit bir yoludur, ancak veri koruma açısından hiçbir şey sunmaz. Dosyalar şifreleme olmadan aktarılır ve bu da verileri ele geçiren herkes için okunabilir hale getirir. Önemsiz dosyalar gönderiyorsanız bu sorun olmasa da, önemli verileri gönderiyorsanız bu büyük verilerin tehlikeye girmesine neden olabilir.

Buna karşılık SFTP, dosyaları koruyan güvenli bir kabuk sunar. Dosyalar şifrelendiğinden, verilerin yanlış ellere geçmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu, korumak istediğiniz herhangi bir dosya için ideal aktarım modudur. SFTP, herhangi bir veri aktarımı gerçekleşmeden önce ana bilgisayar anahtarlarını doğrulamak için şifreli bir parmak izi teknolojisi kullanır.

Uyumluluk açısından, şifreleme çok büyük bir fark yaratır. Kuruluşunuz uyumluluk standartlarına (aşağıda listelenenler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) tabi ise, verileri şifrelemekte başarısız olursanız ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz:

  • HIPAA
  • ITAR
  • PCI DSS
  • SOX
  • GLBA

Şifreleme, SFTP tarafından sunulan ve olması güzel bir özellik değildir. Verilerinizi korumak için atmanız gereken önemli bir adımdır. Bu standartlara uymazsanız, işletmeniz bazı ciddi para cezalarına tabi olabilir.

Güvenlik duvarları

FTP ve SFTP’nin farklılık göstermesinin başka bir yolu, kanalların nasıl kullanıldığıdır. Dosyaları FTP yoluyla gönderdiğinizde, aktarımı tamamlamak için bu protokolün birden fazla kanal açması gerekir. İstemci ve yazılım bu kanallarla otomatik olarak görüşürken, istemci tarafındaki güvenlik duvarlarının birden fazla bağlantı noktası açması gerekir. Birden fazla kanalın açılması, istemcinin güvenlik duvarlarını da güvenlik açığına açabilir.

SFTP, istemci tarafı güvenlik duvarı için daha güvenli bir süreç sunar. Veri göndermek ve almak için yalnızca 22 numaralı bağlantı noktasının açık olması gerekir. Bu, güvenlik duvarı yapılandırmalarını basitleştirir ve dosya paylaşım güvenliği açısından daha iyi bir seçimdir.

Güvenlik açıkları

Şifreleme ve güvenlik duvarlarına ek olarak SFTP, potansiyel güvenlik açıkları açısından da FTP’yi yener. Herhangi bir güvenlik açığı potansiyel olarak istismar edilebilir ve bir veri ihlaline dönüştürülebilir. Dosya aktarım sürecindeki doğal güvenlik açıkları söz konusu olduğunda, FTP’nin bir dizi öne çıkan özelliği vardır.

İlk güvenlik açığı, FTP’nin insan hatasına yatkın olmasıdır. Bir dosyayı yanlış alıcıya göndermek veya yanlış dosyayı göndermek, şirketiniz için bazı ciddi sorunlara yol açabilir. SFTP tarafından sağlanan daha yüksek düzeyde güvenlik ile insan hatası olasılığını en aza indirebilirsiniz. İnsan hatası olasılığını azaltmak için işletmenizde bir güvenlik bilinci kültürünü teşvik etmek için adımlar atabilirsiniz.

Verileri yakalamak da FTP ile kolaydır. Bu güvenlik açıklarından yararlanmak için gereken tek şey doğru araçlar ve biraz bilgi. En amatör bilgisayar korsanları bile bir FTP aktarımını engelleyebilir.

Güvenli veri aktarımları söz konusu olduğunda, SFTP en iyi seçeneğinizdir. Şifreleme önlemlerinin uyumluluk standartlarına uygun olduğundan emin olabilirsiniz ve FTP aktarımlarının doğasında bulunan güvenlik açıklarından kaçınıyorsunuz. Ayrıca, güvenli bir SFTP bulut dosya paylaşım çözümü bulduğunuzda, verilerinizi korumak için uygun adımları attığınızdan emin olacaksınız.