BIOS ve UEFI arasındaki fark nedir?

Bilgisayar meraklıları tarafından birbirinin yerine kullanılan BIOS ve UEFI terimlerini duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, her ikisi de benzer görevleri yerine getirirken, çeşitli şekillerde birbirlerinden farklıdırlar. Burada ikisine de derinlemesine bir göz atacağız ve BIOS ile UEFI arasındaki farkı tartışacağız. Ayrıca benzerlikleri hakkında konuşacağız ve bazı avantaj ve dezavantajlarına bakacağız. UEFI ile legacy arasındaki fark için tüm detayları size anlatıyoruz.

Hem BIOS hem de UEFI, bilgisayarı ve donanım bileşenlerini işletim sistemine bağlayan düşük seviyeli anakart sabit yazılımlarıdır. Birincisi, onlarca yıldır kullanılan geleneksel sürüm olsa da, ikincisi daha yeni ve daha pahalı anakartlarda ve bilgisayarlarda bulunan daha modern yinelemedir. Öyleyse derin bir dalış yapalım ve onlar hakkında ve birbirlerinden nasıl farklı oldukları hakkında daha fazla bilgi edelim.

BIOS nedir?

BIOS, ‘Temel Giriş-Çıkış Sistemi’nin kısaltmasıdır ve bilgisayarın ana kartındaki denetleyici yongasında bulunan yerleşik yazılımdır. Bir bilgisayarın donanım bileşenleri ile işletim sistemi arasında bir köprü görevi görür. Sisteminizde işletim sistemini başlatan önyükleyicinin yüklenmesine yardımcı olur.

Sistem açıldıktan sonra BIOS, donanım yapılandırmasıyla ilgili olası sorunları kontrol etmek için bir POST veya Açılışta Kendi Kendine Testten geçer. Bir sorun varsa, sorunu belirtmek için bir hata mesajı görüntüler veya bir şifreleme kodu iletmek için bir dizi bip sesi çalar. Her şey kontrol edilirse, önyükleyiciyi, önyükleme aygıtında depolanan Ana Önyükleme Kaydı veya MBR’den başlatır.

BIOS, 1970’lerde ortaya çıktı ve bugüne kadar bile PC anakartlarında kullanılmaya devam ediyor. Bununla birlikte, daha yetenekli bir anakart yazılımı olan UEFI ile gönderilen yeni anakartlarla hızla modası geçmiş hale geliyor.

UEFI nedir?

“Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi”nin kısaltması olan UEFI, bilgisayarlar için iki aygıt yazılımı arabiriminden en yenisidir. BIOS’un halefidir ve ikincisinin teknik sınırlamalarını ele almayı amaçlamaktadır. BIOS gibi, bir bilgisayarın donanım bileşenlerini işletim sistemine bağlamak için aracı görevi görür. Bununla birlikte, eski teknolojiye göre bir takım avantajlarla birlikte gelir.

UEFI, başlatma hakkındaki bilgileri EFI Sistem Bölümü (ESP) adı verilen bir sabit dalış bölümünde bir .efi dosyasında depolar. Önyükleyiciyi içeren bölümle aynıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, UEFI’nin BIOS POST’u atlayarak işletim sistemini doğrudan önyükleyebilmesidir, bu da daha hızlı önyükleme sürelerine neden olur. Aynı zamanda BIOS’un boyut sınırlamalarına da sahip değildir, yani birden çok bileşeni aynı anda başlatabilir.

1970’lerdeki öncüsünün aksine, UEFI, başlangıçta 2007’de standart olarak oluşturulmuş modern bir ara yüzdür. Itanium, x86, x86-64, ARM (AArch32) ve ARM64 (AArch64) için işlemci bağlamalarıyla modern donanım platformlarının çoğunu destekler. BIOS’a göre çeşitli avantajlar sunar ve sonunda ileride yerini alması beklenir.

BIOS ve UEFI arasındaki benzerlikler nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, BIOS ve UEFI, bilgisayarı açıldığında işletim sistemine önyükleyen iki tür anakart ürün yazılımıdır. Bir bilgisayarın nasıl açıldığını, hangi sürücüden önyüklendiğini ve sistemin hangi temel donanım bileşenlerini tanıdığını tanımlarlar.

BIOS/UEFI ürün yazılımı ayrıca sisteme CPU, GPU ve RAM’in hangi frekansta çalışması gerektiğini ve ayrıca PSU’dan (Güç Kaynağı Birimi) ne kadar güç çekmeleri gerektiğini belirler. Fan hızları, RAM gecikmesi ve diğer donanımla ilgili ayarlar da düşük seviyeli yazılım tarafından belirlenir.

BIOS ve UEFI Arasındaki Fark Nedir?

BIOS, DOS çağına geri dönen ve assembler’da yazılan eski bir teknolojidir, oysa daha modern UEFI C ile yazılır. BIOS hala 16 bit kipte çalışır, yani yalnızca 1MB çalıştırılabilir belleği adresleyebilir. Bu, birden çok cihazı aynı anda başlatma yeteneğini sınırlar ve daha yavaş önyükleme sürelerine yol açar.

Öte yandan, UEFI 64 bit modunda çalışabilir, bu da BIOS’tan daha fazla adreslenebilir alana sahip olduğu ve önyükleme sürecini daha hızlı hale getirdiği anlamına gelir. Yeni teknolojinin, teorik olarak 9,4 Zettabayt (1ZB = 1000 eksabayt = 1021 bayt) sınırıyla çok daha büyük sürücülerden önyükleme yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi başka avantajı da vardır. Öte yandan BIOS, yalnızca 2,2 TB veya daha küçük sürücülerden ön yüklenebilir.

Daha fazla alanı adresleme yeteneği, aynı zamanda UEFI’nin fare dahil birden çok giriş cihazını destekleyebilmesinin nedenidir. Ve kurulum ekranları, BIOS ayarları ekranlarından daha modern görünüyor. UEFI, BIOS’tan farklı olarak bazı temel grafikleri de destekler. Bununla birlikte, birçok anakart üreticisi ürünlerini hala eski BIOS kurulum ekranlarına benzeyen metin modu UEFI ayarlarıyla gönderiyor.

İkisi arasındaki bir diğer önemli fark, BIOS’un önyükleyici verilerini depolamak için Ana Önyükleme Kaydı’na (MBR) güvenmesidir. MBR, diskin ilk bölümünde bulunur ve işletim sisteminin yüklenmesini etkili bir şekilde engelleyerek çok kolay bozulabilir. Buna karşılık, UEFI, önyükleme kodunun yedek kopyalarını da depolayan ve olası veri bozulmalarını tespit etmek için döngüsel artıklık kontrollerini kullanan ve daha sağlam ve kurtarılabilir bir önyükleme ortamı sağlayan GUID Bölümleme Tablosu’nu (GPT) kullanır. Genel olarak, UEFI bir GPT ile 4’ten fazla birincil bölümü destekler.

Son olarak UEFI, işletim sistemi kurulu olmasa bile uzaktan sorun gidermeye yardımcı olan ağ iletişimini destekler. Genel olarak, çoğu durumda çok daha iyi bir seçenektir, bu nedenle son yıllarda çoğu anakart üreticisi tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte, teknoloji dünyasının en iyi bilinen isimlerinden bazılarının incelemesiyle sık sık karşılaşan yeni standart için hepsi bir gül yatağı değil.

UEFI: Dezavantajlar ve Eleştiriler

UEFI’nin en büyük dezavantajlarından biri, daha yüksek soyutlama katmanı ve UEFI uygulamalarını çalıştırma becerisinin, rootkitlere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara kapıyı açmasıdır. Advanced Intelligence (AdvIntel) ve Eclypsium tarafından kısa süre önce yapılan ortak bir araştırma, TrickBot kötü amaçlı yazılımının yalnızca tespit edilmemesine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kurtarmayı inanılmaz derecede zorlaştıran bir UEFI saldırı yeteneği kazandığını keşfetti.

Linux çekirdeğinin yaratıcısı ve baş geliştiricisi Linus Torvalds da dahil olmak üzere birçok tanınmış programcı, UEFI’nin işletim sistemleri tarafından zaten kullanılmayacak gereksiz karmaşıklık getirdiğini savunuyor. Onlara göre, çoğu ana işletim sistemi CPU’dan bağımsız sürücülerden veya esnek ve modüler tasarımlarından yararlanmıyor. Her ne olursa olsun, UEFI zemin kazanmaya devam etti ve sonunda eski BIOS’u tamamen değiştirmesi bekleniyor.

Bilgisayarınızda BIOS veya UEFI Kontrol Etme

Birkaç basit adımı izleyerek bilgisayarınızda BIOS mu yoksa UEFI mi çalıştırdığını kolayca anlayabilirsiniz.

  1. Öncelikle, Çalıştır penceresini açmak için Windows tuşu + R‘ye aynı anda basın. Şimdi “msinfo32” yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve Sistem Bilgilerini açmak için “Tamam” veya “Enter” tuşuna basın.
  2. Şimdi sol bölmedeki “Sistem Özeti” ne tıklayın/dokunun. Sağ tarafta, “BIOS Modu” yazan girişi kontrol edin. Bilgisayarınızın BIOS veya UEFI çalıştırmasına bağlı olarak “Legacy” veya “UEFI” gösterilecektir.