Android telefon TV’ye nasıl bağlanır?

Herkes daha büyük ekrandan televizyon izlemeyi sever! Akıllı TV’ler bu günlerde giderek daha popüler hale geliyor ve teknolojideki gelişmeler nedeniyle, artık cep telefonlarınızı Akıllı TV’lerinize bağlayarak televizyonun kontrolünü daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz!

Ama bunu nasıl yaparsınız? Bunu yapmanın iki yolu var ve ikisini de göstereceğim. Android telefonları TV’lere nasıl bağlayacağınızı bilmiyorsanız, en basit yol kablo kullanmaktır. Bu, özellikle teknik bilgisi olmayan kişiler için yararlıdır. Bu yöntemde, yalnızca cihazınız için doğru kabloya ihtiyacınız olacak. Ayrıca Android cihazınızı kablosuz olarak TV’nize bağlayabilirsiniz! Elbette, uygun araçlara sahip olmanız şartıyla. Evde sabit bir Wi-Fi ağınız olması gerekiyor.

1. Mikro USB – HDMI Kablosu kullanın

Android telefonunuzu veya tabletinizi TV’nize bağlamak için bir HDMI kablosu kullanabilirsiniz! Android cihazınızın HDMI çıkışını desteklediğinden emin olmanız gerektiğini unutmayın. Çoğu insan durumun böyle olacağını varsayıyor, ancak bu özelliğe sahip yalnızca birkaç akıllı telefon var. Böylece USB kablo ile telefonu televizyona bağlamak hakkında detaylı bilgi elde edeceksiniz.

Emin değilseniz endişelenmeyin. Aşağıdaki bölümü atlayabilir ve kablosuz bağlantı bölümüne geçebilirsiniz.

Hangi kablolara ihtiyacım var?

Yukarıdaki listeden, Android cihazlarda iki tür HDMI çıkış bağlantı noktası olduğunu göreceksiniz. Yeni akıllı telefonların çoğu HDMI çıkış bağlantı noktası olarak USB-C bağlantı noktasını kullanır. Bazı telefonlar bir Mikro USB MHL bağlantı noktası kullanır. (MHL, Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı anlamına gelir.)

Mikro USB – HDMI Kablosu (MHL Kablosu)

LeTV Le Max Pro veya daha eski HTC One veya HTC One XL gibi MHL bağlantı noktasına sahip bir telefonunuz varsa HDMI kablosuyla gelir. MHL özellikli bir Android telefonu TV’nize bağlamak için ihtiyacınız olan şey budur. Ya MHL desteği olmayan telefonlar konu olursa ne yaparız?

Mikro USB – HDMI kablosunu (MHL Kablosu) telefonunuza veya tabletinize bağlayın ve ardından diğer ucunu TV’nizdeki HDMI giriş bağlantı noktasına bağlayın, işte hazırsınız.

USB Type-C – HDMI Kablosu

USB-C bağlantı noktasına sahip akıllı telefonlar için, HDMI çıkış kablosu genellikle üreticiler tarafından sağlanmaz ve resmi bir aksesuar kablosu veya USB-C-HDMI adaptörü gibi üçüncü taraf bir aksesuar satın almak isteyebilirsiniz.

Kabloyu aldıktan sonra, kabloyu telefonunuzun USB-C bağlantı noktası üzerinden ve diğer ucunu TV’nizin HDMI giriş bağlantı noktasına bağlamak kadar basit olacaktır. MHL için olan işlemle aynı.

2. WiFi veya Bluetooth’unuzu kullanın

Telefonunuzu HDMI bağlantı noktaları aracılığıyla akıllı TV’nize bağlamak bir seçenek değilse, telefonunuzu TV’nize bağlamanın başka yolları da vardır. Cihazınızı TV’nize kablosuz olarak bağlamayı keşfetmenizi tavsiye ederim. Kontrol etmediyseniz, ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

Wi-Fi ağları bugünlerde evlerde neredeyse her yerde bulunduğundan, Android telefonunuzu veya tabletinizi TV’nize kablosuz olarak bağlamak için HDMI bağlantı noktaları üzerinden bir ağ kullanmak çok daha kolaydır. TV’niz ve cihazınız aynı Wi-Fi ağına bağlıysa, yolun yarısını tamamladınız.

Kullanabileceğiniz bu iki yöntemi inceleyin.

Google Chromecast kullanma

chromecast

Google Chromecast, Android’inizi TV’de yayınlamak için en iyi ekran yansıtma cihazlarından biridir. Wi-Fi ağınıza bağlanabilen dahili donanıma ve özelliklere sahip akıllı TV’ler vardır. Ancak internet özelliği olmayan çok sayıda düz ekran TV de vardır.

Chromecast, TV’nizin HDMI bağlantı noktasına bağladığınız ve internete bağlanabilmesini sağlayan bir yansıtma donanım kilididir. Özellikle, WiFi bağlantınız aracılığıyla cihazınızdaki videoları, görüntüleri, bilgileri ve talimatları TV ekranınıza aktarmanıza da olanak tanır.

Eğer televizyonunuzda yerel olarak yoksa kendinize bir Chromecast edindikten sonra onu HDMI kablosuyla TV’nize bağlayın. Ayrıca, USB bağlantı noktası üzerinden takılı bir güç kaynağı gerektirir, ancak TV’nizde bir güç kaynağı kullanabilir veya bir adaptörle duvar prizinden güç verebilirsiniz. Oradan, Google Home uygulamasını indirip kurulum talimatlarını uygulayarak sonunda telefonunuzdan TV ekranınıza akış yapmaya başlayabilirsiniz.

MiraCast teknolojisini kullanma

miracast

Miracast, telefonunuzu kablosuz olarak TV’nize bağlamanıza olanak tanıyan eski bir kablosuz ekran standardıdır. Miracast, Android 4.2 veya önceki sürümleri çalıştıran cihazlarda bulunan bir ekran yansıtma teknolojisidir ve neyse ki, birçok eski akıllı TV’nin de Miracast yetenekleri vardır.

Kontrol edilmesi gereken ilk şey, TV’nizin ve akıllı telefonunuzun her ikisinin de yayını destekleyip desteklemediğidir ve bunun için resmi belgelerine bakmanız gerekecektir. Her ikisinin de kullanabileceğini onayladıktan sonra, yola çıkarsınız.

Ekran yansıtmanın çalışması için hem TV’nizin hem de akıllı telefonunuzun aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olmanız gerekir. Ardından, akıllı telefonunuzdaki “Kablosuz Ekran” özelliğini ayarlar altından etkinleştirin veya Android’in Hızlı Ayarlarında “Yayınla” düğmesine dokunun.

Bunu yapmak, bağlanabileceğiniz mevcut Miracast özellikli ekranların bir listesini gösterecektir. Televizyonunuzu seçin. Bundan sonra, ekran yansıtma yoluyla artık telefonunuzu TV ekranınıza yansıtabilirsiniz.

3. HDMI’dan AV/RCA’ya Dönüştürücü kullanın

HDMI rca

Akıllı telefonunuzu TV’nize bir AV kablosu (RCA kablosu veya kompozit kablo olarak da adlandırılır) kullanarak bağlamayı düşünmenizin tek gerçek nedeni, HDMI konektörü olmayan standart bir kutu tipi TV’nizin olmasıdır.

Giriş için HDMI bağlantı noktası olmayan eski bir CRT veya düz ekran TV’niz varsa, bu yöntem işinize yarayacaktır. Bu durumda, yaratıcı olmanız ve TV’nizde bulunan tek AV/kompozit bağlantı noktasını kullanmanız gerekir.

Hangi aletlere ihtiyacınız var?

av kablosu

Öncelikle HDMI çıkış özelliği olan bir telefona ihtiyacınız olacak, bu durumda yukarıda verdiğim listeye bakabilir veya telefonunuzda olup olmadığını üreticinize danışabilirsiniz. İkincisi, USB-C veya MHL üzerinden bir HDMI çıkış kablosuna ihtiyacınız var. (Yukarıdaki HDMI bölümüne bakın.)

Üçüncüsü, bir HDMI-kompozit video dönüştürücüye ihtiyacınız olacak. Bunlar, yerel televizyon dükkanından veya çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz üçüncü taraf cihazlardır. Bu ne işe yarıyor? Telefonunuz videoyu yüksek tanımlı (HD) formatta yayınlar, ancak daha eski bir TV buna erişecek teknolojiye sahip olmayacak, standart tanımlı (SD) ekranında görüntüleme çok daha az. Telefonunuzdaki HD çıkışını TV’nizin kabul edeceği ve görüntüleyebileceği bir SD sinyaline küçültecek bir cihaza ihtiyacınız var.

Son olarak, video dönüştürücünüzü TV’ye bağlamak için bir AV kablosuna ihtiyacınız olacak.

Aletlere sahipsiniz, şimdi gerçekleştirin

Teorik olarak, bu işe yaramalı. Ancak belirtildiği gibi, telefonunuz veya tabletiniz ile eski TV’niz arasındaki öğelerin sayısı, işlemin başarısız olabileceği noktaların sayısına eşittir.

Başlamak için, normal HDMI çıkış kablonuzu telefonunuza ve dönüştürücü cihazdaki HDMI giriş bağlantı noktasına bağlayın. Ardından dönüştürücüyü bir AV/kompozit kabloyla eski TV’nize bağlarsınız. TV’nizde AV girişini seçtiğinizden emin olun ve telefonunuzun video çıkışının artık eski TV setinizde görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin.

4. Bluetooth kullanın

spotify tv

Bu bölüm bir bonus. Bazı Smart TV’lerin, telefonunuzdan veya tabletinizden video izleyip uygulamaları kullanıp TV’de yayınlayabileceğiniz Bluetooth akış özellikleri vardır. Tüm Smart TV’lerde yayın özelliği bulunmasa da.

Ayrıca, Akıllı TV’ler ses akışı için genellikle bir Bluetooth bağlantısını kabul eder. Spotify gibi bir uygulamadan müzik çalıyorsanız, muhtemelen daha iyi bir ses sistemine sahip olan TV’nize bağlanmak isteyebilirsiniz.

Bu durumda, TV’nizi akıllı telefonunuzla eşleştirebilirsiniz. Bluetooth özelliğine sahip bir akıllı TV’yi akıllı telefonunuza bağlarken sorun olmamalıdır. Bazı durumlarda, telefonunuzu uzaktan kumanda cihazı veya oyun kumandası olarak kullanmak için akıllı telefonunuzu Bluetooth üzerinden TV ile eşleştirebilirsiniz.

5. En iyi bağlantı yöntemi

Nispeten az bir maliyetle bir Android televizyonla birçok heyecan verici şey yapabilirsiniz. Genellikle, insanlar Android telefonlarını TV’lere nasıl bağlayacaklarının yollarını ararken, bu genellikle telefonlarıyla eriştikleri içerik için daha büyük bir ekrana ve ses sistemine sahip olmak istedikleri anlamına gelir.

Ancak, telefondan TV’ye etkileşim sadece bununla sınırlı değildir. Telefonunuzu evrensel bir uzaktan kumandaya dönüştürmek istiyorsanız, bu özellik tamamen Android cihazınızın erişimindedir. Oturma odasını düzeltirken bir müzik videosu oynatmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. İşin püf noktası, istediğiniz sonuçları elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz ekipmanı elde etmek ve kullandığınız yöntem için uygun beklentilere sahip olmaktır.

Her şeyden önce Google Chromecast’i tavsiye ederim. Hem ucuz hem de esnektir. Bir kez buna alıştığınızda, onsuz nasıl yaşadığınızı bilemeyeceksiniz! Diğer seçenekler daha zordur, ancak biraz çalışmayla da işe yarar. Telefonunuzu TV’nize bağlamanız gereken belirli bir çözüm var mı? Yorum bölümünde benimle paylaşın!