WhatsApp kaç megabayt video gönderilir?

WhatsApp’ta video göndermeden önce en fazla kaç MB boyutunda video gönderebileceğinizi bilmeniz önemlidir. WhatsApp, başlangıçta yalnızca boyutu 16MB’ı geçmeyen multimedya dosyaları ve belgeler göndermesine izin veriyordu. Daha sonra bu sınır 100MB oldu ve bir süre önce dosyalar için maksimum sınır 2GB boyutuna yükseldi.

Bu şekilde her türlü dosyayı örneğin bu boyutu aşmayan ses ve videoları, Word belgelerini, PDF, ZIP dosyalarını, RAR dosyalarını veya APK dosyalarını doğrudan sohbet penceresinden ve ek uygulamalar olmadan gönderebiliriz.

Ancak bazı durumlarda 2GB yine de yetersiz olacaktır. Daha büyük dosyalar göndermek için en basit çözüm bulut depolama hizmetlerine gitmektir. En pratik olanı, bu uygulama çoğu Android cihazında önceden yüklenmiş olduğundan, Google Drive üzerinden paylaşmak olacaktır. Ayrıca iOS cihazlarınızda iCloud Drive’ı da kullanabilirsiniz.

WhatsApp ile video nasıl gönderilir?

WhatsApp uygulamasını açın. Dosyayı göndermek istediğiniz kişiyle yaptığınız konuşmayı seçin. Android’de ataş düğmesine, iPhone’da artı düğmesine dokunun (mesaj yazmak için kutunun yanındadır). “Fotoğraf ve Video Galerisi” seçeneğini seçin. Aralarından seçim yapabileceğiniz videoların bir listesini göreceksiniz.

Buradan resimlerde de görüldüğü gibi cep telefonunuzun deposunda veya hatta buluttaki hesaplarınızda kayıtlı herhangi bir videoyu gönderebilirsiniz. Açıkçası, ekstra bir şey yüklemenize gerek yok. Dosyanız 2GB’tan fazla değilse, daha önce belirtilen şekilde doğrudan WhatsApp ile gönderebilirsiniz.

Durum güncellemesi olarak paylaşılan bir videonun süresi 30 saniyeyi aşamaz. Şu anda süreyi artırmak mümkün değil.

WhatsApp’ta büyük videolar nasıl gönderilir?

WhatsApp’ta 2GB’a kadar dosya gönderme sınırının kısa vadede değişmesi pek olası değil. Bu nedenle, daha büyük dosyalar, hatta birkaç “film” göndermek istiyorsanız, Google Drive gibi bir bulut depolama hizmetini kullanmanız gerekecektir.

Drive, çoğu Android telefona önceden yüklenmiş olarak gelir, iCloud Drive ise iPhone cihazlar için aynı şekildedir, bu nedenle tek yapmanız gereken “Dosyalar” veya “Fotoğraflar” uygulamasına gitmek ve videoyu veya dosyayı seçmek. Paylaşım kısmından kullanacağınız drive hizmetini seçin ve yükleyin. Ardından paylaşım linki alın ve WhatsApp’tan paylaşın.