WhatsApp hangi video türlerini destekliyor?

Aile, arkadaşlar, sınıf arkadaşları veya iş arkadaşları veya herhangi biri ile bir video paylaşmak istediğimizde, onu göndermek için WhatsApp mesajlaşma uygulamasını kullanmak normaldir. Ve bugün, Facebook’un üst şirketi Meta’nın sahibi olduğu uygulama, kişilerimizle cep telefonundan iletişim kurmak için en çok kullanılan araç haline geldi, ancak aynı zamanda fotoğraf ve video gibi her türlü multimedya dosyasını paylaşmak için en çok kullanılan uygulama. WhatsApp videoları göndermek istiyorsanız, dikkate alınması gereken birkaç husus vardır.

Herhangi bir vesileyle video göndermeyi denediyseniz ve başaramadıysanız, bazı sınırlamalarla karşılaşabileceğimizi bilmek önemlidir. Ardından, videoların WhatsApp ile göndermek için ne tür video dosyası ve boyutuna sahip olabileceğini göstereceğiz.

WhatsApp ile video nasıl gönderilir?

Mesajlaşma uygulamasını çok kullananlardansanız, WhatsApp’ta bir video göndermek için yapmamız gereken farklı seçenekleri kesinlikle iyi biliyorsunuzdur. Ancak bu özelliğe aşina olmayanlar için nasıl yapılacağını hatırlayacağız. Çok basit ve ilk kez yaptığınızda tekrar yapmanız çok daha kolay olacak, bu yüzden size sürecin nasıl olduğunu adım adım anlatacağız.

Birisiyle video paylaşmak için telefonumuzda uygulamayı açabilir, o kişinin sohbetine veya WhatsApp grubuna girebilir ve mesajları yazdığımız metin alanında görünen artı işareti, galeri veya medya simgesine dokunabiliriz. Birkaç seçenek görünecektir: belge, kamera, galeri, ses, konum ve kişi.

Ardından, mobil kamera uygulamamızı açacak ve videoyu kaydetmeye başlayacak olan Kamera seçeneğini seçiyoruz. Bunu ilgili seçenekteki klipten veya hemen yanında bulunan kamera simgesinin kendisinde yapabiliriz. Kayıt yapıldıktan sonra sadece Gönder düğmesine dokunmanız yeterli. Daha doğrudan bir şekilde dediğimiz gibi, aynısını artı düğmesine tıklamak yerine WhatsApp mesajlarını yazdığımız metin kutusunun sağ tarafında görünen kamera simgesine dokunursak yapabiliriz.

Aynı anda çekeceğimiz bir videoyu göndermek yerine telefonun galerisine kaydetmiş olduğumuz bir videoyu göndermek istediğimizde yine artı ikonuna dokunuyoruz ama bu sefer seçeneği seçiyoruz. Galeri doğrudan mobil galeriyi açacak ve tek yapmamız gereken paylaşmak istediğimiz videoyu seçmek. Direkt olarak kamera seçeneğini açarsak, hemen yukarıdaki son dosyaları göreceğiz, bu videolar yeniyse en rahat olanıdır, aksi takdirde bu durumda artı kısmından yapmak daha rahattır.

Diğer seçenek ise daha önce WhatsApp tarafından aldığımız bir videoyu göndermektir. Bu durumda yapmamız gereken, daha önce indirmiş olmak kaydıyla galerimizden video göndermek için aynı adımları tekrarlamak veya aldığımız sohbete gitmek, üzerine basılı tutmak ve seçim yapmaktır. Son olarak, sadece paylaşmak istediğimiz sohbeti seçmeliyiz ve hepsi bu. Ayrıca cep telefonu veya sahip olduğumuz ilgili fotoğraf düzenleyiciyi açmadan cep telefonumuzdan doğrudan fotoğraf galerisine gidebilir ve paylaşma seçeneği verebiliriz. WhatsApp simgesini bulduğumuzda, onu seçip göndermeye devam ediyoruz, sadece belirli sohbeti arayarak kime göndermek istediğimizi seçmeliyiz.

Desteklenen Videolar ve Formatlar

Şimdi, bir noktada WhatsApp üzerinden bir video gönderirken sorun yaşadığımızı tespit edersek, dosyanın türüne ve boyutuna bakmamız gerekir. Dosyanın kendisinde, fotoğraf galerisinden açarsanız, dosyanın kendisine gidebilirsiniz ve 3 noktayı gördüğünüz yerde, ayrıntılar da dahil olmak üzere birkaç seçenek açılacaktır. Orada, diğer ilginç bilgilerin yanı sıra, format (çoğu durumda MP4 olabilir) ve dosyanın ağırlığı da dahil olmak üzere videolar hakkında bilgileri görebileceksiniz.

Gerçek şu ki, bir süredir mesajlaşma uygulaması her tür dosyayı gönderebiliyor, bu nedenle videomuzun dosya türü göndermeyi etkilememelidir.

Yani WhatsApp her türlü video formatını göndermemize izin verecek. Başka bir şey de, bu formatı mobilden açabiliyoruz çünkü bunun için doğru araca sahip olmayabiliriz. Şimdi, videonun gönderilemediğini veya WhatsApp tarafından kesildiğini tespit edersek ve tamamen gönderemezsek, bunun nedeni uygulamanın izin verdiği maksimum boyutu aştığını tespit etmesidir.

Videoları dönüştürün ve sıkıştırın

Telefonumuzda paylaşmak istediğimiz videonun boyutunu küçültebileceğimiz herhangi bir araç yoksa, tarayıcıdan tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğimiz çevrimiçi araçlardan bazılarını kullanabiliriz. Videoları dönüştürmek veya sıkıştırmak için doğrudan web sitelerine ve programlara gidebilir veya bunun nelerden oluştuğunu keşfedebilir ve deneyebilirsiniz, siz karar verin.

Başarılı olamazsak, videoları daha sonra WhatsApp ile sorunsuz bir şekilde göndermek üzere sıkıştırmamıza izin veren belirli çevrimiçi araçları da kullanabiliriz. Ek olarak, dosya türünü değiştirmek, kaliteyi veya en azından çok fazla kaliteyi kaybetmeden boyutu küçültmemize de yardımcı olabilir. Hepsinden iyisi, hiçbir şey indirmemiz gerekmeyecek, bu yüzden cep telefonumuzda sahip olamayacağımız veya ihtiyaç duymayacağımız fazladan alanı işgal etmeyecek.

Video format değiştirme

En popüler web sitelerinden biri, WhatsApp için dosyaları dönüştürmek için özel bir bölümü olan Online-Convert’tir. Bunu yapmak için, siteyi cep telefonumuzun veya PC’mizin tarayıcısından açmamız, dönüştürmek istediğimiz video dosyasını seçmemiz, isteğe bağlı ayarları yapılandırmamız ve dönüştürmeyi başlatmamız gerekiyor. Online-Convert’te, kesmek veya sesi devre dışı bırakmak istiyorsak farklı video boyutları arasında seçim yapabiliriz. Arayüz, kullanacağınız en rahat değil, ancak işi yapıyor.

Clipchamp, bir videoyu başka bir formata dönüştürmek, çözünürlüğü ve kaliteyi değiştirmek veya WhatsApp’ta sorunsuz bir şekilde gönderebilmek için kırpmak için çok kullanışlı bir başka çevrimiçi araçtır. Bunu yapmak için, tarayıcımızdan siteyi ziyaret edin, video dosyasını yükleyin ve dosyayı dönüştürmek için tüm seçenekleri seçin.

Video sıkıştırma uygulamaları

Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan WhatsApp üzerinden arkadaşlarımıza veya ailemize gönderebilmek için videonun boyutunu küçültebiliriz. Bunu yapmak için yapmamız gereken ilk şey, bize bu seçeneği sunan bir uygulama yüklemek, bu yüzden videoları sıkıştırmak istiyorsak kullanabileceğimiz bazı güvenli uygulamalardan bahsedeceğiz. dosyanın ağırlığı bir sınırlamadır, bu aşırı değilse, daha önce de söylediğimiz gibi başka alternatifler arayabiliriz.

Video Compact, aynı bağlantı üzerinden Google Play’de indirilebilir ve yüklenebilir ve boyutlarını küçültmek için videoları sıkıştırabilen ve böylece WhatsApp’ta uzun vadeli videolar gönderebilen bir araçtır. Kullanımı kolaydır, çok sezgisel bir arayüze sahiptir ve mesajlaşma uygulamasıyla uyumlu neredeyse en çok kullanılan tüm video formatlarını destekler.