Son yıllarda logosunu değiştiren 16 marka

Arada sırada logonuzun yeniden tasarlanması gerekecektir. Bazen, markanızın kültüründe veya yönündeki büyük değişiklikler, logo için radikal yeni yaklaşımlar gerektirir. Bununla birlikte, çoğu zaman bir logo tasarlamak, küçük, zamanla artan iyileştirmelerden oluşan bir süreçtir.

Logonuzu nasıl ve neden yeniden tasarlayacağınızı anlamanın en iyi yollarından biri, büyük tasarımcılarla çalışmaktır. Son yıllarda ajanslar ve tasarımcılar uzun zamandır gördüğümüz en iyi logo tasarımlarından bazılarını oluşturmayı başardılar.

Logosunu değiştiren markalar

2020’den 2021’e geçtik. Burada özellikle 2020 yılından itibaren logosunu değiştiren markalara bakıyoruz. Öncelikle, daha iyi çok yönlülük ve erişilebilirlik için birçok markanın daha geniş çabasının bir parçası olarak her yerde logolar temizlendi, soyuldu ve renkleri yenilendi.

İkincisi, bir ton küresel marka köklerine dönerek eski retro logolarını yeni dijital formatlarda canlandırdı. Şimdi atlayalım ve nasıl yaptıklarını görelim!

1. GoDaddy

godaddy

Bu yeni logo, donuk GoDaddy markasına yeniden hayat veriyor. Güncellenen kelime işareti, bir kalp oluşturmak için G ve O harflerini birleştirir. Bu, cana yakın bir markanın kalp ile etkisini yaratır. Ayrıca, güncellenmiş renk paleti daha modern bir bağlama uyar. Hala domain yenileme ücretleri çok pahalı!

İpucu: Bir logo işareti, markanızın tanınmasını istediğiniz temel özellikleri özetlemenin harika bir yoludur. Marka adınızdaki belirgin harfleri yaratıcı bir şekilde birleştirmeyi veya sadece kim olduğunuzu yansıtan bir sembol seçmeyi düşünün.

2. Durex

durex

Durex, markasını daha seks pozitif ve kapsayıcı olacak şekilde yeniden konumlandırırken, logo çok ihtiyaç duyulan bir tazeleyicilik elde etti. Londra merkezli şirket, son birkaç yılın klinik görünümlü kapsül logosunu temiz, rahat, tek satırlı bir logo ile değiştirdi. Yeni görünüm, gelişen markanın üzerinde sade ve basit bir damga görevi görüyor. Son olarak, “One Night Sans” adlı yeni bir yazı tipi sistemi eklediler.

3. Heinz

Heinz

JKR ajansı, markanın mevcut görsel kelime dağarcığına olan aşinalıktan hareket ederek, markayı dünya çapında birleştirmek için klasik sans-serif logosunu ve etrafındaki öğeleri değiştirdi. “Basit Mükemmeliyet” teması, etiket taslağı gibi mevcut görsel işaretlere dayanır ve orijinal logomarkın basit, bildirimsel gücüne dayanır.

İpucu: Halihazırda sizin ve müşterilerinizin aşina olduğu bir logonuz varsa, mevcut öğelerden bazılarını iyileştirmeyi deneyin. Bu şekilde, yeni bir yönü işaret ederken markanın değerini artırabilirsiniz ve sonuç olarak hayranlarınızı kaybetmezsiniz.

4. Adobe

adobe

Yakın tarihli bir blog gönderisinde Adobe, logosunu ve daha geniş marka öğelerini büyüyen ve çeşitli topluluğuna uyacak şekilde güncelleme ihtiyacından bahsetti:

Markanın tüm boyutlarda ve tüm yüzeylerde olabildiğince işlevsel olmasını sağlamaya odaklandığımız değişiklikler yaptık. Bu bağlamda, tek bir renge, tamamen kırmızı bir logoya geçiyoruz ve daha sıcak ve daha çağdaş olması için belirli kırmızı rengi yeniliyoruz. Sonja Hernandez, Adobe’de Kıdemli Deneyim Tasarım Yöneticisi

Bu çok büyük bir değişiklik değil, ancak güncellenmiş yazı tipi ve yığılmış logo sembolü kesinlikle markanın modernize edilmesine yardımcı oluyor.

5. Popeyes

popeyes

Eski logonun ruhunu ustaca koruyan bir klasiğin parlak, modern bir yenilenmesi. Renk paleti sadeleştirilerek koyu, parlak turuncuya dönüştürüldü ve eğlenceli, modern bir kelime işaretinin eklenmesi, Popeyes’in 2020 logosunu rakipsiz hale getiriyor.

6. Iron City Beer

iron city beer

Bira ve bira fabrikası logoları 2020 için çok revaçta ve Iron City’nin yenilenmesi harika bir örnek. Pittsburgh Brewing Co. damgası, klasik amblem logolarını daha çarpıcı renkler, cesur bir sans-serif yazı tipi ve yeni ambalajlarla yeniledi. Güncellemenin yılın en havalı modern bira logosu markalarından biri olduğunu düşünüyoruz.

7. Badoo

badoo

Bazı flört uygulamalarına hakim olan “baş parmağınız kanayana kadar kaydırın” zihniyetinde bir değişikliği tercih eden badoo, renk paletlerini soğuttu ve logolarını yumuşattı. Kalp şeklindeki logolarına bir gülümsemenin eklenmesi, buluşma alanındaki kalıbı kırar. Önemli olarak, bu, bir logo yeniden tasarımının resminizi ne kadar şekillendirebileceğini gösterir.

8. BMW

bmw

Alman otomobil devi BMW, logosunu dijital formatlar için daha uygun hale getirmek amacıyla bu yılın başlarında güncelledi. Logo, fiziksel uygulamalarda kullanılmasa da, şimdilik birincil rolü markayı 2D iletişimlerde (basılı ve çevrimiçi gibi) temsil etmektir. Yine de oturduğumuz yerden, şeffaf ve ayrıştırılmış modern estetik arabalarda da harika görünüyor.

9. Oneplus

oneplus

Oneplus 2020 logosunun yeniden tasarımı, okunaklık için daha kıvrımlı bir Oneplus 1 ve yeni bir yazı tipi sistemine sahiptir. Muhtemelen küçük bir güncelleme olsa da, daha esnek bir marka yönü ve entegre kimlik sistemi için tonu belirliyor. Ek olarak, önceki logonun negatif boşluklu yazı tipinden uzaklaşma bu açıdan harika bir seçimdir.

10. Tripadvisor

tripadvisor

İnceleme web sitesi ikonik baykuşlarını korudu ancak daha etkili ve esnek bir kimlik sistemi için renklerini düzleştirdi. Karakterlerini öldürmekten çok uzak olan Tripadvisor, yeni büyük harfli yazı tipi ve kalın logomark sayesinde markaya enerji ve dolaysızlık aşılayarak harika bir iş çıkardı.

11. Nissan

Nissan

Şimdi, yol için bir tane daha. Kelimenin tam anlamıyla. Yeni Nissan logosu, markanın yıllardır giydiği, ancak 2017’de yenilenmesi istenen eski metal armanın dijitalleştirilmesidir. 2020’nin sonu göründüğünde, şirket yeni modellerden bazılarının logosunu resmi olarak yayınladı.

12. Toyota

Toyota

2020’nin başlarında BMW ve 2019’da geri dönen Volkswagen’in ardından Toyota, logosunu yeni bir dijital, küresel çağda kullanılmak üzere modernize etti. Japon otomobil devi, markanın Avrupa’da artan görsel tanınırlığından bahsederek, Toyota marka işaretini basit, yalnızca sembole dayalı bir logo lehine kaldırmaya karar verdi.

13. Belçika Pro Ligi

Belgian Pro League

Daha temiz, daha basit, daha keskin. Belçika’nın en üst düzey futbol liginin yeni logosu, yazı tipi ve marka varlıkları, uzun süredir ihtiyaç duyulan bir tasarım revizyonunda dijital çağ için ligin imajını modernleştiren büyük bir galibiyet.

14. World Triathlon

world triathlon

Cesur, modern bir yenilenmeye sahip başka bir spor organizasyonu. Marka ajansı RBL, dünyanın triatlon topluluklarına yönelik kapsamlı araştırmanın ardından, Dünya Triatlonu için bu parlak mavi 2020 logosu yeniden tasarımıyla hareket ruhunu ve potansiyeli harekete geçirdi.

15. Viva Air

Viva Air

2020’den sonra bazı parlak haberlere ihtiyaç duyan bir endüstri için yeni bir logo, dış görünüm ve kimlik. SmartBrands, ‘Bir bumerang şeklinden esinlenerek, çevikliği, güveni, yakınlığı, modernliği yansıtan aerodinamik bir logo ve basitlik’ olarak ifade etti. Bunu kendimiz daha iyi ifade edemezdik!

16. Burger King

burger king

Yeni logolarını 8 Ocak 2021’de duyurdular. Burger King’in yeni logosunu bonus olarak eklemek istedik. Yeni logoda gördüğünüz gibi düz ve basit bir tasarım seçmişler.

Logonuzu güncelleme zamanı geldi mi?

Logonuz, markanızın insanların gördüğü ilk bölümüdür. Bu nedenle, yeniden tasarlamayı düşünüyorsanız birkaç şeyi düşünmek önemlidir.

  • Mevcut logonuz okunaklı, anlaşılır ve basit mi?
  • Baskı, sosyal ve web siteniz gibi birden çok bağlamda iyi çalışıyor mu?
  • Yeterli karaktere sahip mi? Bunun karmaşık bir şey olması gerekmez. Küçük bir görsel öğe kadar basit bir şey veya belki yazı tipinde küçük bir ayarlama, logonuz ve markanız için daha iyi bir hikaye oluşturmak için uzun bir yol kat edebilir.
  • Logonuz sektörünüzle alakalı mı? Tasarım, hedef kitleniz için “doğru geliyor” mu?

Sonuçta, bir logoyu yeniden tasarlamak bir süreçtir. Alanınızdaki diğer şirketlerin bunu nasıl yaptığını ne kadar çok görürseniz, içgüdüleriniz o kadar iyi olur. Harika logo tasarımı, hem kendinizi hem de müşterilerinizi basit ama etkili bir şekilde temsil eden bir şey yapmakla ilgilidir. İlham kaynağı olarak diğer harika logoları keşfetmeye devam edin.