ABD’de bitki yetiştirme bölgelerinin açıklaması

Bitkiler, tolere edebildikleri sıcaklık ve iklim nedeniyle belirli yerlerde en iyi şekilde büyür. ABD’de sıcaklıklar bir kıyıdan diğerine, aynı eyalet içinde veya bir eyaletten diğerine önemli ölçüde değişebilir. Çiçek ekerken, insanların yaşadıkları yerde en iyi neyin büyüdüğünü ve neyin muhtemelen hiç gelişmeyeceğini anlamaları önemlidir. Bu amaçla USDA Bitki Sağlamlık Bölge Haritası olarak bilinen bir kaynak var. Bu harita, ülkeyi kış sıcaklıklarında bahçecilik için dikey olarak on üç bölgeye ayırıyor.

Bölgeler, otuz yıllık ortalamalara göre bir bölgedeki en düşük yıllık minimum sıcaklıklara dayanmaktadır. Ekim bölgelerinin her biri numaralandırılmıştır, Bölge 1 yıllık en düşük sıcaklıklara sahip bölge ve Bölge 13 en sıcak bölgedir. Haritadaki her bölge on derece Fahrenheit ile ayrılır. Ek olarak, her bölge ayrıca beş Fahrenheit derece ile bölünmüş “a” ve “b” alt bölgelerine ayrılır. Bahçe bölgelerini anlamak ve takip etmek, güzel ve sağlıklı bir bahçe sağlamanın en iyi yollarından biridir.

abd bitki bolgeleri

1. Bölge (Zone 1)

Bölge 1, aşırı minimum sıcaklıkların -50 Fahrenheit derece (-45 °C) veya daha düşük olduğu bölgelerde bulunabilir. Bu bölge içindeki alanlar ayrıca 1a ve 1b’ye bölünmüştür. Bölge 1a’daki sıcaklık aralığı -60 (-51 °C) ile -55 (-48 °C) derece arasında, 1b ise -55 ile -50 derece Fahrenheit arasındadır. Bettles ve North Slope dahil olmak üzere Alaska’nın bölümleri 1. bölgedir. Titreyen kavak, cüce huş ağacı ve karga böğürtlen gibi bitkiler 1. bölgede iyi büyüyecek.

2. Bölge (Zone 2)

Bölge 2, inanılmaz derecede soğuk sıcaklıklara sahip başka bir alandır ve yıllık -50 ila -40 (-40.00 °C) derece Fahrenheit arasındaki soğuk sıcaklıklarla eşleştirilmiştir. Bu ekim bölgesinde yaşayan insanlar, Amerikan karaağacı, Amerikan kızılcık çalıları ve gümüş mersini başarıyla ekebilirler. Bazı bitkiler, belirli büyüme bölgelerinden birinde en iyisini yapar. Örneğin, bearberry, minimum sıcaklık aralığının -45 derece Fahrenheit ile -40 derece Fahrenheit arasında olduğu 2b bölgesine en başarılı şekilde ekilir.

3. Bölge (Zone 3)

Bölge 3, nispeten soğuk kışlar ve kısa yazlar için bilinen bir bölgedir. -30 ile -40 derece Fahrenheit arasındaki sıcaklıklara dayanabilen bitkiler bu bölge için uygundur. Aster, kara gözlü Susanlar ve laleler gibi bitkiler burada gelişir. Alaska’daki bölgeler, Kuzey Dakota, Montana, Minnesota ve Wisconsin’deki bölgeler gibi 3. bölgedir. Bölge 3 ayrıca bahçe bölgeleri 3a ve 3b olarak ikiye bölünmüştür.

4. Bölge (Zone 4)

Bu bölge, Haziran ayı başlarında meydana gelen son don ile -30 ila -20 Fahrenheit arasında değişiyor. Bölge 3 gibi, kışlar soğuk, yazlar kısadır. Bölge 4’te gelişen bitkiler arasında Japon porsuğu, ginkgo, Trompet Hanımeli ve İran menekşesi bulunur. Nebraska, Iowa, Illinois ve New York ve Maine bölgelerinin tümü Zone 4’ün parçalarıdır.

5. Bölge (Zone 5)

Bölge 5, son donun Mayıs ayı sonlarında meydana geldiği ve en düşük sıcaklıkların -20 ile -10 derece Fahrenheit arasında olduğu bölgelerde bulunur. Alt bölgeler, bu en soğuk sıcaklıkları 5a -20 ila -15 derece Fahrenheit, 5b -15 ila -10 derece Fahrenheit olarak böler. Bu bölgelerde soğuk ve rüzgarlı kışlar ve uzun süren yazlar vardır. Hem sıradan hem de profesyonel bahçıvanlar, Japon akçaağacı, Çoban Püskülü, multiflora gülü, Shasta papatyaları ve laleler gibi bitkiler ekebilir. Bu bölgede iyi yetişen sebze ve meyveler arasında ıspanak, çilek ve domates bulunur.

6. Bölge (Zone 6)

Bölge 6’da bitkiler güvenli bir şekilde -10 ila 0 Fahrenheit derece sıcaklıkları tolere edebilir. Bölge 6’daki yaz hava koşulları genellikle kuru ve uzundur. Kışlar genellikle rüzgarlı ve çok soğuktur. Bu bölge neredeyse ülkeyi ikiye böler ve New Mexico, Missouri, Illinois, Indiana, Kentucky, Ohio ve Batı Virginia gibi eyaletlerde bulunur. Washington, Oregon, Nevada, Utah, Connecticut, New York, Pennsylvania ve Massachusetts’in bazı kısımları dahil olmak üzere diğer eyaletler de bir dereceye kadar Bölge 6’dır. Bu bölgelerdeki son don, mayıs ortalarında olma eğilimindedir. Zone 6’da iyi büyüyen bitkiler ve çiçekler arasında İngiliz lavanta, mor kozalak çiçeği, ortancalar, Çobanpüskülü bulunur.

7. Bölge (Zone 7)

0 ila 10 derece Fahrenheit arasındaki düşük sıcaklıklara sahip bölgeler Bölge 7 olarak bilinir. Bu bölgelerdeki son don genellikle Nisan sonundadır. Bu dikim bölgesinde gelişen çiçekler ve bitkiler arasında Kurume açelya, nergisler, çiğdemler, zambaklar ve hercai menekşe bulunur. Alt bölgelerde en iyi büyüyen bitkiler arasında, 7b olarak adlandırılan sıcaklıklar 5 ila 10 derece Fahrenheit altına düşmediğinde en iyi şekilde büyüyen Tespih ağacı, Monterey çamı ve Şili arokaryası bulunur. Haritada Bölge 7, Teksas, Nevada, Kaliforniya, Washington, Oregon ve Virginia’yı içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan eyaletlerde bulunur.

8. Bölge (Zone 8)

Bölge 8’de yaşayan insanlar, 10 ila 20 Fahrenheit arasındaki düşük sıcaklıklara tolerans gösterebilen çiçekleri ve diğer bitkileri güvenle ekebilirler. Alt bölge 8a’da yaşayan insanlar, 10 ila 15 Fahrenheit dereceye kadar düşük sıcaklıklarda çiçek ekebilir. 8b bölgesinde yaşayan insanlar minimum 15 ila 20 Fahrenheit derece sıcaklıkta ekebilir. Bölge 8, ABD’nin alt yarısının çoğunu kapsar ve birkaç isim vermek gerekirse Kaliforniya, Nevada, Arizona, Texas, Mississippi, Alabama, Georgia, Florida ve Güney Carolina gibi eyaletlerde bulunabilir. Bu bölge için uygun olan bitkiler ve çiçekler arasında zakkum, Hint açelya, hibrit orman gülü, kelebek mavisi ve mor tepeli mineçiçeği bulunur.

9. Bölge (Zone 9)

Sıcak hava çiçekleri ve bitkileri, yıllık minimum sıcaklığın 20 ila 30 derece Fahrenheit olduğu 9. bölgede ekim için uygundur. Bölge 9’daki bahçe bölgeleri, bölge 9a ve 9b’dir. 9a bölgesindeki bitkiler, 20 ila 25 Fahrenheit dereceden daha düşük olmayan minimum sıcaklıkları tolere edeceklerdir. 9b’de çiçekler veya bitkiler için en düşük sıcaklık 25 ila 30 derece Fahrenheit olmalıdır. Bölge 9, Kaliforniya, Arizona, Teksas ve Florida dahil olmak üzere alt eyaletlerin çoğunu kaplar. Bu alan için çok uygun bitkiler arasında fuşya, kuşkonmaz-eğrelti otu, Avustralya çamı ve Çin ebegümeci bulunur.

10. Bölge (Zone 10)

Bölge 10 bahçıvanları, soğuk hava bitkileri için uygun olmayan daha yüksek sıcaklıklarla uğraşıyor. Bu bölgelerde bitkilerin güvenle tolere edebileceği ortalama minimum yıllık sıcaklık 30 (-1 °C) ila 40 (4 °C) Fahrenheit derecedir. 10. bölgeyi oluşturan iki ekim bölgesi 10a ve 10b’dir. Bu bahçe bölgelerinin bulunduğu yerlerin örnekleri arasında Kaliforniya, Arizona ve Doğu Teksas, Louisiana, Florida ve bazı Hawai Adaları yer alır. Bougainvillea, Atatürk çiçeği, kraliyet palmiyesi ve kauçuk bitkilerinin hepsi 10. bölgede iyi büyür.

11. Bölge (Zone 11)

Bu, Güney Kaliforniya, Florida Keys, Hawai Adaları ve Porto Riko’nun bazı bölgelerinde bulunan tropikal bir bölgedir. Yıllık minimum sıcaklıklar 40 (4 °C) ila 50 (10 °C) Fahrenheit arasındadır. Bölge 11’deki büyüme bölgeleri 11a ve 11b’yi içerir. Sardunyalar, impatiens ve veronica veya speedwell, bu bölgelerde iyi performans gösteren çiçeklerdir.

12. ve 13. Bölgeler (Zone 12 & 13)

USDA Sertlik Bölgesi Haritasına göre, bu bahçe bölgeleri Hawai Adaları ve Porto Riko için geçerlidir ve ABD ana karasında bulunmaz. Bölge 12 için sıcaklıklar 50 ila 60 Fahrenheit derecedir. Bölge 13 sıcaklıkları 60 (21 °C) ila 70 (26 °C) Fahrenheit arasındadır. İki bölgenin her biri, onları 5 Fahrenheit derece bölen alt bölgelere sahiptir. Misk bamya, tırtıl bitkisi ve bıçak akasya bu bölgelerde yetişen çiçeklerdir.