PlayStation 5’te 120 Hz etkinleştirme

PlayStation 5, bir sürü harika yeni özellik getiriyor. 8K çözünürlükle oyun, hızlı yüklenen oyunlar, 120FPS’de 4K oyun oynama, arkadaşlarınızla oynamak için partiler oluşturma, oyunlarınızı kaydetme ve yayınlama ve daha fazlası için destek alırsınız.

Özellikle Black Ops Cold War gibi nişancı oyunları çok daha pürüzsüz ve daha iyi göründüğü için daha yüksek kare hızında oyun oynamak, oyuncular tarafından açıkça daha arzu edilir. Dolayısıyla, oyunlarınızı 4K’da 120 fps’de oynamakla ilgileniyorsanız, PlayStation 5’te 120 Hz oyun oynamayı nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

PlayStation 5’te 120 Hz etkinleştirme

Uyumlu oyunları saniyede 120 kare oynayabilmek için, performans moduna geçerek PS5’inizin 120 Hz modunu etkinleştirmeniz gerekecektir. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz hakkında kapsamlı rehber.

Ayarlar > Kaydedilen Veriler ve Oyun / Uygulama Ayarları‘na gidin. Burada, “Oyun Ön Ayarları“na gidin ve “Performans Modu veya Çözünürlük Modu” nu seçin. “X” e basın ve “Performans Modu”nu seçin. Bu, PS5’teki her uyumlu oyunda performans modunu etkinleştirecektir.

ps5-120-hz

Bunu etkinleştirdikten sonra, uyumlu oyunları daha yüksek kare hızında oynayabileceksiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi, Call of Duty Black Ops Cold War PlayStation 5’te 120Hz oyun oynamayı destekliyor, bu yüzden buradaki özelliği kullanabilirsiniz. Ancak, performans modunu kullanmanın 120FPS’yi destekleyen çoğu oyunda ışın izlemeyi kapatacağını unutmayın. Dahası, bu genellikle PS5’inizde oyunların daha düşük akış çözünürlüğü sergilemesi ile sonuçlanacaktır.

Desteklenen Oyunlarda 120 Hz’yi etkinleştirin

120FPS oyun oynamayı destekleyen birçok oyun, kare hızlarını oyun içinde de manuel olarak ayarlamanıza izin verecektir. TV’niz 120FPS’yi desteklediği sürece, oyunun ayarlarına girebilir ve daha yüksek kare hızı veya daha yüksek grafik kalitesi arasında seçim yapabilirsiniz.

Ancak, bazı oyunların kullanıcıların 120FPS oyun oynamayı manuel olarak etkinleştirmesine / devre dışı bırakmasına izin vermediğini unutmayın. Örneğin, PS ayarlarında Performans Modu’nu etkinleştirdiyseniz Call of Duty: Black Ops Cold War otomatik olarak 120FPS’ye geçer. Ayarlarda görünse bile bu ayarı oyun içinde manuel olarak değiştiremezsiniz.

PlayStation 5’te 120 Hz’yi Destekleyen Oyunların Listesi

İşte PlayStation 5’te 120FPS oyun oynamayı destekleyen oyunların listesi.

  • Borderlands 3
  • Call of Duty: Black Ops Cold War (daha düşük çözünürlükte desteklenir)
  • Destiny 2 (Pota maçlarında daha düşük çözünürlükte desteklenir)
  • Devil May Cry 5: Special Edition (1080p çözünürlükte desteklenir)
  • DIRT 5 (Daha düşük çözünürlükte desteklenir)
  • Monster Boy and the Cursed Kingdom (yerel 4K çözünürlükte desteklenir)
  • The Nioh Collection (Daha düşük çözünürlükte desteklenir)
  • Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege
  • Fortnite (Daha düşük çözünürlükte desteklenir)
  • WRC9 (“Performans Modu” nda Desteklenir)

Yeni PlayStation 5’inizde 120FPS oyun oynamayı bu şekilde etkinleştirebilirsiniz. Açıkçası, bunların çoğu, daha yüksek kare hızlarında oynamaya çalıştığınız oyuna bağlıdır. Ayrıca, TV’nizin veya monitörünüzün de yüksek yenileme hızlarını desteklediğinden emin olmanız gerekir. Tüm bunlarla birlikte, konsolla birlikte gelen HDMI 2.1 kablosunun yanı sıra 120FPS oyunlarda 4K’yı desteklemek için HDMI 2.1’e sahip bir TV / monitöre ihtiyacınız olacak.