Beyaz küf nedir, bitkilerinizi en sinsi hastalıktan nasıl korursunuz?

Bitkilerinizde küf var mı? Bitkilerinizin solduğunu fark ettiğinizde çok geç olabilir! Sclerotinia sclerotiorum adı verilen beyaz küf, 350’den fazla bitki türünü enfekte eden yaygın bir mantardır. Genellikle fasulye, biber ve marul gibi yenilebilir yiyeceklerde bulunur. Ama aynı zamanda krizantem gibi uzun ömürlülere ve aslanağzı gibi dayanıklı kış yıllıklarına da saldırır. Dikkatli olun: İlkbahar veya sonbaharda solmuş süs bitkilerinin üzerinde bulanık beyaz bir madde fark ederseniz, beyaz küfle uğraşıyor olabilirsiniz.

Ne yazık ki bununla karşılaşmanız için iyi bir şans var. Yakın tarihli bir bahçıvan anketine göre, “beyaz küf” açık ara en çok görülen bitki hastalığı olarak belirtildi. Bu hastalık için duyacağınız diğer isimler arasında kök çürüklüğü, kök salgısı ve sönümleme sayılabilir. İşte bu yaygın bitki hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler:

Beyaz küf bitkileri nasıl enfekte eder?

Büyüme mevsiminin başında, toprak 10 ila 26 derece arasında ısındığında, mantar sporlar üretir. Nem düştüğünde havaya fırlarlar ve uzun mesafelere üflenerek diğer bitkileri enfekte ederler. İnanılmaz bir şekilde, mantar, hastalıklı bitki parçalarının içinde ve yüzeylerinde gelişen sert, düzensiz şekilli siyah kütleler olan sklerotia olarak toprakta yıllarca yaşayabilir.

beyaz kuf hastaligi

Bitkime beyaz küf bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım?

Belirtiler, etkilenen bitkiye göre değişir. Çiçek yaprakları ve tomurcuklarında kök lezyonları, soluk saplar veya kahverengi lekeler görebilirsiniz. Pamuksu kütleler gövdelerde veya yakındaki toprakta görünebilir. Ayrıca bitkilerde ve hatta bitki gövdelerinin içinde sklerotia da bulabilirsiniz. Baktığınız şeyin beyaz küf olup olmadığından emin değil misiniz? Tanımlama konusunda yardım için ilçe tarım müdürlüğüne danışın.

Beyaz küfü nasıl tedavi edebilirim?

Ne yazık ki, beyaz küf tutulduktan sonra tedavi etmek çok zordur. Çoğu zaman bahçıvanlar bir bitki ölünceye kadar hiçbir şey fark etmezler! Ama erken yakalarsanız bir şans verebilirsiniz. İlk olarak, enfekte olmuş ve solmuş bitkileri çıkarın, böylece diğer bitkileri enfekte etmek için bahçeye daha fazla sklerot atılmasın. Hastalıklı bitkileri kompost yapmayın; bunun yerine onları atın.

Tipik olarak, mantar öldürücüler hastalığı tedavi etmek değil önlemek için en iyi şekilde görev yapar. Bununla birlikte, beyaz küfle enfekte olmuş bir bitkiyi, tiofanat-metil içeren bir mantar ilacı kullanarak tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Etiket talimatlarını izleyin; kontrol için düzenli uygulamalara ihtiyacınız olacak.

sclerotinia sclerotiorum

Beyaz küfü önleyebilir miyim?

İleriye baktığımızda, mantarların tutunması için daha az davetkar bir ortam sunmaya çalışın. Daha iyi hava sirkülasyonu için bitkileri dışarıda bırakmak veya yükseltilmiş yataklar kurmak salgınları önlemeye yardımcı olabilir çünkü sulamadan sonra toprak daha çabuk kurur.

Ayrıca ekinleri dönüşümlü olarak değiştirmek de iyi bir fikirdir çünkü mantarlar ürüne özgüdür, bu nedenle farklı bir bitki türü hastalığa karşı daha dirençli olabilir (tavsiye için ilçe tarım müdürlüğüne danışın). Şiddetli istilaya maruz kaldığınız yataklarda, tek seçeneğiniz enfekte olmuş toprağı temizleyip yenisiyle değiştirmektir.