Güller nasıl kesilir, bahçe gülleri ne zaman kesilir?

Bahçenizde güllere sahip olacak kadar şanslıysanız, onları sağlıklı ve iyi tutmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, büyümenin başlangıcında onlara uygun bir budama yapmaktır. En sevdiğiniz çiçeklere bir çift makas vurmak biraz korkutucu olabileceğinden, sizin için her baharda güllerinizi nasıl budamanız gerektiğini paylaşıyoruz. Sezonun ilerleyen dönemlerinde çiçek açmayı en üst düzeye çıkarmak için bahçe güllerini nasıl ve ne zaman budayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Gülleri budamak için bir çift bahçe eldiveni (ön kollarınızı dikenlerden korumak için ekstra uzun türden olduklarından emin olun!), budama makası ve gül gübresine ihtiyacınız olacak.

Güller Ne Zaman Kesilir?

Gerçek zamanlama ikliminize bağlıdır, ancak son dondan sonra her bahar mevsiminde gül çalılarını budamanız gerekir. Bu konuda basit bir kural: Dışarıda Altınçanak çiçeği çiçek açtığında, gülleriniz için budama zamanı gelmiştir. Bu, doğanın size güllerinizin hazır olduğunu söylemesinin yolu!

Güller Nasıl Kesilir?

1. Ölü veya hastalıklı yaprakları ve kırık veya çapraz gövdeleri çıkararak başlayın. Bu tür ölü yapraklar ve uygunsuz gövdeler, gül bitkinizin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Onlardan zamanında kurtulmak önemlidir.

guller-nasil-kesilir-1

Budama makaslarınızın iyi bilenmiş ve temiz olduğundan emin olun. Diğer bitkilerden hastalıkların yayılmasını önlemek için bıçakları dezenfekte etmek için tuvalet ispirtosu kullanın.

2. Bitkinin tabanındaki eski gövdeleri kesin. Her zaman tomurcuktan uzak bir açı ayarlayın. Bu, suyun daha kolay akmasını sağlar ve çürümeyi önler.

gul nasil kesilir 2

3. Her biri yaklaşık 60 santimetre yüksekliğinde toplam üç ila dört güçlü gövde kalana kadar budamayı sürdürün.

Aşırı budama yapıyormuşsunuz gibi görünüyorsa korkmayın. Güllerinizi tamamen yok ediyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak aslında yaptığınız şey onu daha iyi ve daha güçlü saplar büyümeye zorlamaktır. Budama işini yaparken pozitif düşünmeye çalışın. Bitkinize zarar veriyormuş gibi hissetmeniz normal, aslında onların daha iyi büyümesine yardımcı oluyorsunuz.

4. Kırpıkları tırmıkla uzaklaştırın. Yukarıdaki adımları tamamlarken ortaya çıkan kırpılan parçaları tırmıkla temizlediğinizden emin olun.

gul nasil kesilir 3

5. Bitkinin tabanı etrafına gül gübresini ve suyu serpin. Böylece gülleriniz daha zengin bir toprakla karşılaşacaktır.

gul nasil kesilir 4

Uygun bakımla sulamanın yanı sıra her altı haftada bir gübrelemeyi öneriyoruz. Bahçe gülleriniz her zamankinden daha büyük ve daha iyi çiçek açacak!