Güç kaynağında 80 Plus nedir?

Güç kaynaklarında görebildiğimiz teknik özelliklerden biri, kalite seviyelerini ve özelliklerini gösteren çeşitli varyantların bulunduğu 80 Plus sertifikasıdır. Satın almada önemli bir unsur olduğu için farklı seviyeler ve her birinin ne anlama geldiği arasında bir karşılaştırma yapmaya karar verdik.

PC’niz için güç kaynağının satın alınması çok önemlidir, çünkü yalnızca bilgisayarınıza güç sağlamak için size gerekli gücü vereni seçmeniz gerekmez, aynı zamanda enerjiyi dönüştürmek söz konusu olduğunda yeterli verimliliğe sahip olmaları gerekir. 80 PLUS sertifikaları, masaüstü bilgisayarımıza kurduğumuz PSU’nun ne kadar iyi çalıştığını bilmemize yardımcı olur.

80 PLUS sertifikası nedir?

80 PLUS kısaltması belirli bir standarda atıfta bulunmaz, ancak farklı güç kaynağı üreticilerinin ürettikleri farklı PSU’ları üretirken uymayı kabul ettikleri ve son kullanıcının hem özellikleri hem de tüm elektrik enerjisini bilgisayara güç sağlamak için dönüştürürken kaynağın verimlilik seviyesini bilmesine yardımcı olan bir sertifikadır.

Bir güç kaynağının yaptığının çıkıştan gelen alternatif akımı doğru akıma çevirmek olduğunu unutmayalım ama bu süreçte bir enerji kaybı olur. 80 PLUS adı, minimum %80 verimliliğe sahip güç kaynakları olmaları ve dolayısıyla dönüştürülmeyen enerjinin geri kalan %20’sinin ısıya dönüştürülmesinden gelmektedir. Bu, 80 PLUS sertifikalı bir güç kaynağının 1000 W AC akım çekmesi durumunda, PC’ye 800 W sağlayacağı anlamına gelir.

Bu nedenle, 80 PLUS markası altında, açıklamadan zaten çıkarmış olabileceğiniz gibi, farklı PSU üreticileri, %80’den fazla verimliliğe sahip güç kaynaklarına atıfta bulunur.

guc kaynagi psu sertifikalari

80 Plus sertifikasının tarihçesi ve gelişimi

2004 yılında, en klasik versiyonunda isme herhangi bir ekleme yapılmadan ve yukarıda bahsedilen %80 verimliliği sunan 80 Plus sertifikası doğdu. 2008 yılında 80 PLUS Bronze, 80 PLUS Silver ve 80 Plus Gold sertifikaları eklendiğinde, yeni seviyeler ortaya çıktığında söz konusu sertifika seviyesi 80 PLUS White olarak yeniden adlandırıldı. 2009’da 80 Plus Platinum, 2012’de 80 Plus Titanium seviyeleri eklendi ve sıralama tamamlandı.

O zamandan beri yeni seviyeler oluşturulmadı ve üreticiler güç kaynakları için sertifika aldı.

PFC veya güç faktörü düzeltmesi

guc faktoru duzeltmesi

80 PLUS sertifikalı güç kaynakları hakkında anlaşılması gereken şeylerden biri, bir yandan güç kaynağı tarafından ölçülen gerçek gücün, voltların çarpılmasıyla amper tarafından elde edilecek görünen güce bölünmesiyle elde edilen potansiyel faktördür.

Güç kaynakları genellikle 0,7 veya 0,75 güç faktörüne sahiptir, ancak güç faktörü düzeltmesi adı verilen ve rakamı 0,9’a kadar çıkaran kaynaklar vardır. 80 PLUS sertifikalı güç kaynakları, alternatif akımı doğru akıma dönüştürürken daha fazla verimlilik elde etmek için PFC’leri kullanır.

Bir güç kaynağının analog bir elektronik devre olduğunu ve genellikle doğrudan elektrik voltajıyla çalışmak için bir kapasitör kullandığını unutmayın. Böyle bir kapasitör, bir akım türünden diğerine dönüşüm sırasında bir faz değişikliğine uğrayabilir, bu da güç faktöründe bir düşüşe neden olabilir. Bu nedenle, PFC hala bu tür kayıpları düzeltmekten sorumlu olan ek bir devredir.

80 PLUS sertifikasının farklı seviyeleri

80 plus tablo

Bir güç kaynağı 80 PLUS sertifikalarından biriyle işaretlendiğinde, aşağıdaki özellikleri karşıladığı anlamına gelir:

  • White: %20 yük seviyesinde %80, %50 yükte 0,9 PFC’de %85 ve %100’de %80 verimli.
  • Bronze: %20 yük seviyesinde %82, %50 yükte 0,9 PFC’de %85 ve %100’de %82 verimli.
  • Silver: %20 yük seviyesinde %85, %50 yükte 0,9 PFC’de %88 ve %100’de %87 verimli.
  • Gold: %20 yük düzeyinde %87, %50 yükte 0,9 PFC’de %90 ve %100’de %87 verimli.
  • Platinum: %20 yük seviyesinde %90 verimli, %50 yükte 0,95 PFC’de %90 ve %100’de %89 verimli.
  • Titanium: %10 yük seviyesinde %90 verimli, %50 yükte 0,95 PFC’de %92 ve %100 yük seviyesinde %90 verimli.

İlk bakışta, farklı sertifikalar arasındaki farklar çok küçük görünebilir, ancak güç kaynağı devresinin devre seviyesi, biraz verimlilik elde etmek için giderek daha yüksek karmaşıklık seviyelerine ulaşır. Bu nedenle, daha gelişmiş sertifikalara sahip güç kaynakları sonuç olarak daha pahalı olur.

Bir güç kaynağının daha verimli olması elektrik faturasından tasarruf etmemizi sağlar, çünkü elektrik şirketi bize her ay kullandığımız enerji miktarını değil, evimizin prizlerinden elde ettiğimiz enerjiyi ödetir. Bu nedenle gelişmiş 80 PLUS sertifikasına sahip iyi bir güç kaynağı seçmek zaman içinde para tasarrufu sağlar. Diğer bir avantaj ise, daha yüksek verimliliğe sahip kaynakların daha az ses çıkarmasıdır, çünkü ısı olarak dışarıya daha az güç bırakarak fanın daha az çalışmasına neden olurlar.

80 PLUS sertifikalarındaki sorun, her birine uyum sağlamak için düşük tüketim seviyelerinin dikkate alınmamasından başka bir şey değildir. Bununla ne demek istiyoruz? PC’nin kapalı olması veya hareketsiz durumda olması gibi yük seviyeleri düşükken, üreticilerin yüksek verimlilik seviyelerini korumaları gerekmez.

Bu, PC’nin gerekli yük seviyesi düşükse, sadece PSU’nun verimliliğinin 80 PLUS sertifikasının söylediği seviyeyi takip etmediğini, aynı zamanda %80’in altında olabileceğini de bulabiliriz. Tabii ki, düşük güç tüketen cihazlar, çok daha düşük güç seviyelerini idare etmek için tasarlanmış kendi güç kaynaklarını kullanır.