En iyi screenshot programı

İyi bir ekran görüntüsü uygulaması, Windows araç setinizin önemli bir parçasıdır. Ekran görüntüleri, komik anların yanı sıra önemli bilgileri yakalamanıza veya başkalarına göstermek için sorunları belgelemenize olanak tanır. Ancak Windows için en iyi ekran görüntüsü aracı hangisidir? En iyi ekran alma araçlarına bakalım ve ihtiyaçlarınız için hangisinin en doğrusu olduğunu görelim.

İş gününüzü çok daha verimli hale getirmenizi sağlayacak En İyi Ekran Yakalama Yazılım Araçlarını seçtik. Birkaç yıl önce, ekran görüntüsü almak o kadar popüler değildi. Yalnızca ekranda hata mesajını paylaşmak için kullanılırdı. Ancak günümüzde ekran görüntüleri rutin olarak ve günlük yaşamımızda yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, sosyal medyada komik bir mesajın veya gönderinin anlık görüntüsünü almak gibi. Öğrenciler ayrıca eğitim amaçlı bir makalenin anlık görüntüsünü alırlar. Ekranda tuhaf bir şey gördüğünüzü kanıtlamak için enstantane veya ekran görüntüsü gereklidir.

Çoğu modern işletim sistemi ve oyun, yerleşik bir tür temel ekran görüntüsü veya kırpma özelliğine sahiptir, ancak bazen daha gelişmiş araçlara ihtiyaç duyarsınız. Bazı yakalama uygulamaları ve eklentileri, etkin pencereyi, ekranın bir bölümünü veya hatta tüm bir Web sayfasını (tarayıcı penceresinde görünenin ötesinde) seçerek yakalamanıza olanak tanır. Bu listede basit yakalama ve düzenleme araçlarından çevik taşınabilir programlara ve özelliklerle dolu profesyonel süitlere kadar burada ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Windows’ta ekran görüntüsü almanın birçok yolu vardır. Windows 10’un kendisinde epeyce yerleşik ekran görüntüsü aracı vardır ve daha fazla özellik istiyorsanız, bazı mükemmel ücretsiz seçenekler vardır. İşte en iyileri ekran yakalama araçları. Bu ekran görüntüsü programlarının çoğu oldukça yeteneklidir. Hangisini tercih edeceğiniz, hangi özellikleri istediğiniz ve en çok hangi arayüzü beğendiğinize bağlıdır. Pek çok tanıdık ekran alıntısı alma yazılımını listeye koymadık, çünkü ücretsiz özellikleri kısıtlı olup Premium hesap almaya yönlendiren yazılımlardan uzak duruyoruz.

PrtScn tuşu – Alıntı ve Taslak

Öncelikle Windows’un kendisinde yerleşik olarak bulunan ekran görüntüsü araçlarından bahsetmeliyiz. Windows 10 ve Windows 8’de, tam ekran ekran görüntüsünü anında PNG biçiminde Resimler klasörünüze kaydetmek için klavyenizdeki Windows + PrtScn tuşlarına basmanız yeterlidir. Klavyenizde PrtScn tuşu için Fn tuşuna basmanız gerekiyorsa Windows + Fn + PrtScn şeklinde de yapabilirsiniz. Panonuza ekranınızın bir kopyasını kaydetmek için herhangi bir Windows sürümünde PrtScn tuşuna da basabilirsiniz. Daha sonra herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz. Genellikle Paint kullanılır. Ayrıca sadece aktif pencere için Alt + PrtScn ve ekranınızın bir bölgesini yakalamak ve panonuza kopyalamak için Windows + Shift + S tuşlarına bile basabilirsiniz.

Biraz daha güçlü bir şey istiyorsanız, Alıntı ve Taslak uygulamasını (Ekran Alıntısı Aracı) başlatabilirsiniz. Tam ekranınızın, tek bir pencerenin veya ekranınızın bir alanının ekran görüntülerini alabilirsiniz. Düğmeye tıkladıktan sonra ekran görüntüsü ayarlamak için zamana ihtiyacınız varsa beş saniyeye kadar bir gecikme ayarlayabilirsiniz. Diğer ekran görüntüsü yardımcı programları özelliklerle daha doludur, ancak Windows, fazladan bir şey yüklemeden herhangi bir bilgisayarda kullanabileceğiniz şaşırtıcı derecede yetenekli araçlar içerir.

PicPick

PicPick, Alıntı ve Taslak uygulamasının sağlayabileceğinden daha fazlasına ihtiyacı olan herkes için mükemmel bir seçimdir. Kişisel kullanım için ücretsizdir ve ekran görüntüsü sürecinizi iyileştirmek için çeşitli özellikler içerir. PicPick’in arayüzü Microsoft Office uygulamalarına oldukça benziyor ve Office paketini kullanan herkes için tanıdık geliyor. Alıntı ve Taslak’tan daha fazla ekran yakalama seçeneği içerir.

Efektler menüsü, pikselleştirme, filigran oluşturma, kontrast ayarı ve benzerlerine hızlı erişim içerir. Damgalar menüsü, adımları göstermek için hızlıca oklar ve numaralandırılmış baloncuklar eklemenizi sağlar. Seçtiğiniz herhangi bir renkte vurguların yanı sıra metin ve şekiller ekleyebilirsiniz. Ve düzenleyici, aynı anda birkaç görüntü üzerinde çalışmanıza izin veren sekmelere sahiptir. Ayrıca her defasında aynı alanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

ShareX

Hemen hemen her şeyi yapan bir uygulama arayan bir ekran görüntüsü meraklısıysanız, yanıt ShareX‘tir. Tamamen ücretsizdir ve genellikle ücretli araçlarda bulmayı beklediğiniz etkileyici bir özellik paketi sunar. Normal yakalama modlarına ek olarak, anında yakalamak için bir listeden herhangi bir uygulama penceresini seçebilirsiniz. ShareX ayrıca GIF formatında kolay ekran kayıtları almanıza olanak tanır, ayrıca kaydırmalı yakalama özelliğine sahiptir.

Bir ekran görüntüsü yakaladıktan sonra, bulanıklaştırma, kırpma, vurgulama, fare imleci simgesi ekleme ve çok daha fazlası için kolay seçenekler içeren bir resim düzenleyici içerir. Düzenlemeyi bitirdikten sonra, ShareX Imgur, Flickr ve Google Fotoğraflar dahil birçok resim barındırma hizmetine yüklemenize izin verir. Maksimum verimlilik için, her ekran görüntüsü aldığınızda çalışan özel görevler tanımlayabilirsiniz. ShareX, renk seçici ve cetvel gibi araçların yanı sıra özelleştirmek için tonlarca ayar ve kısayol tuşu da dahil olmak üzere çok daha fazlasını sunar.

Screenshot Captor

Screenshot Captor, yakaladığınız görüntülerle çok şey yapmak için çok yönlü bir seçim haline getiren birçok özelliğe sahip esnek bir ekran görüntüsü uygulamasıdır. Elbette, bir pencerenin, bilgisayarınızdaki belirli bir bölgenin veya tüm ekranınızın görüntülerini yakalamanıza izin verir. Ve kayan web sayfalarını yakalamanıza olanak tanır. Screenshot Captor, bilgisayarınızdaki PrtSc veya Print Screen düğmesini devralır, böylece bilgisayarınızın yerel uygulaması yerine bu yazılım aracılığıyla bir tuşa dokunarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Görüntüleri yakalamak ve çeşitli şekillerde düzenlemek için Screenshot Captor ile birlikte gelen araç çubuğunu da kullanabilirsiniz. Resimlerinize çerçeveler, gölgeler, bulanıklaştırma veya kenarlık efektleri ekleyin. Bundan çok daha fazla özellik var ve Screenshot Captor, her birinin nasıl kullanılacağını gösteren bir video kitaplığı barındırıyor.