F1 Halo ve IndyCar Aeroscreen sistemleri karşılaştırma

Son yıllardaki en önemli güvenlik eklentileri olan Halo ve Aeroscreen, açık tekerlekli tek koltuklu yarış araçlarımızın tasarımlarında büyük bir etki yarattı ve onları sevsek de sevmesek de hayat kurtarma potansiyeline sahipler. Yıllardır, her iki yarışmanın da yönetim organları, sürücü güvenliğini artıran farklı tasarımlar ve cihazlar üzerinde deneyler yapıyor ve 2018 sezonundan itibaren Halo’yu ilk benimseyen Formula 1 oldu.

Sürücüyü çevreleyen ve şasiye üç noktada bağlanan titanyum çubuk yaklaşık 9 kg ağırlığındadır ve teorik olarak sürücünün büyük bir kazadan sağ çıkma şansını %17 arttırır. Ancak bu güvenlik sistemleri aynı zamanda çok sayıda taraftar ve eski sürücüler için de pek çekici gelmiyor. Niki Lauda, ​​2017’de, cihaz zorunlu hale getirilmeden önce, “Halo, bir Formula 1 otomobilinin DNA’sını yok eder. FIA, F1’i olabildiğince güvenli hale getirdi ve şükür ki, sürücüler için risk en aza indirildi.” Bu açıklama, F1 arabaları çok daha az güvenliyken ve Nordschleife’de bir yarışta meydana gelen korkunç bir çarpışmadan kurtulan birinden geliyor.

Halo ve Aeroscreen güvenlik sistemleri

Ancak cihaz kendini hızlı bir şekilde kanıtladı ve Bahreyn Grand Prix’sinde Romain Grosjean, arabayı ikiye bölen ve alevler içinde patlamasına neden olan bir çarpışmadan çok az zararla kurtuldu. Halo sistemi seçilmeden önce, Formula 1 ekipleri diğer birkaç versiyonla deneyler yaptı. Ferrari, Shield konseptini test etti ve Red Bull Racing, her ikisi de daha iyi görünen ve sürücüler tarafından tercih edilen Aeroscreen’i tasarladı.

indycar
Fotoğraf lisansı: rgrosjean / Twitter

FIA tarafından reddedilmesine rağmen Aeroscreen, geçen sezon çıkış yaptığı IndyCar tarafından benimsendi. Maksimum 15 ton yüke dayanabilen polikarbonat lamine ekran, 3D baskılı titanyum beş parçalı çerçeve ile güçlendirilmiştir. Halo’ya kıyasla farklı bir canavar, yaklaşık 18 kg daha ağır ve DW12 şasisinin aerodinamiğini büyük ölçüde değiştirdi. Sürücüler, başlangıçta büyük bir sorun olan araçların kullanım şeklinden şikayet ettiler. Bununla birlikte, güvenliği önemli ölçüde artırdığı ve görünürlüğü engellemediği için, onu çabucak kucakladılar.

Halo – Aeroscreen karşılaştırma

F1 Halo ne zaman geldi diye merak ediyorsanız, 2017’de zorunlu hale geldi. Estetik olarak Halo ile aynı rahatsız edici etkiye sahip değildir, çünkü geçmişte arabalar daha küçük ön camlarla donatılmıştı. Onsuz çok daha iyi görünseler de, biraz bunun bir evrimi gibi geliyor. Gelecekte tasarımcıların ve mühendislerin, bu arabaların özünü bozmadan sürücü güvenliğini artırmak için farklı çözümler bulacağını umuyoruz. Bu gerçekleşene kadar Aeroscreen’in daha iyi bir tasarım olduğuna inanıyoruz. Halo’dan üç kat daha ağır olsa bile, daha az tuhaf görünüyor ve sürücüleri yaklaşan enkazdan korumak için daha iyi bir iş çıkaran polikarbonat ekran sayesinde açıkça daha güvenli.

formula1 halo
Fotoğraf lisansı: redbullracing / Twitter

Bu cihazlardan tiksinen gelenekçiler, motor sporları ile ilgili tehlikelerin her zaman onun bir parçası olmayı seçenler tarafından anlaşıldığına ve efsanevi sürücülerin devam etmesini sağlayan şeyin ölümle sürekli flört etme telaşı olduğuna inanıyor. Ancak bazıları Ayrton Senna, Jim Clark veya Gilles Villeneuve gibi efsanelerin Halo veya Aeroscreen gibi yenilikçi güvenlik sistemlerinden yararlanırlarsa daha birçok yarışta yarışabilecekleri konusunda hemfikir olabilirler.