Kumaştan, duvardan ve halıdan su lekeleri temizleme

Ev temizliğinde su tanrının lütfu gibidir. Ancak hassas malzemelerinize küçük bir miktar su sıçraması, pencerelerinizdeki veya masanızdaki bir lekeyi silmekten bir zemini paspaslamaya kadar her şeyi yapabilir. Peki ortam su lekeleriyle kaplıyken ne yapmalı? Su lekesini su ile yok edemezsiniz, değil mi?

Bir su lekesinin nasıl temizleneceğini anlamak için, en başta nasıl oluştuğunu bilmek önemlidir. Adından da anlaşılacağı gibi, su aslında ev dekorunuzu lekelemez (gerçekten kirli bir sıvıyla uğraşmıyorsanız). Esasında su lekeleri ile ilgili suçladığımız renk bozulması. Bahse konu renk bozulması, su molekülleri bir malzemenin liflerine girdiğinde ve süreçte yönlerini değiştirdiğinde meydana gelir. Bu farklı yön, lekeli bir yama görünümü yaratır.

Şimdi, milyon dolarlık soru: Su lekeleri nasıl çıkartılır? Ne temizlediğinize bağlı. Her türlü su lekesiyle savaşmaya yardımcı olmak için kumaştan, duvarlardan ve halıdan su lekelerini nasıl çıkarılacağını sizinle paylaşıyoruz. Bize güvenin, aslında çok kolay bir iş.

Kumaştan su lekesi temizleme

Kumaş koltuğunuzu kahve dökülmelerinden, sos lekelerinden veya en sevdiğiniz şarabın bir damlasından korumak için dikkatli olsanız da, başka bir döşemelik düşmanının görünürde saklanma ihtimali yüksektir. Kumaşınızdaki birkaç su damlasını pek önemsemeyebilirsiniz, ancak bu lekeler mobilyalarınızın dağınık görünmesine neden olabilir.

Neyse ki, lekesiz kumaşın anahtarı zaten mutfak kilerinizin içinde. Sirke, kelimenin tam anlamıyla herhangi bir temizlik görevi için kullanılabilecek nihai doğal bileşendir. Kumaşı temizlemeden önce bir test yapmak ve malzemeyi yalnızca küçük bir parçaya uygulamak çok önemli.

En iyi sonuçlar için bir bezi suyla hafifçe ıslatın ve su lekesi olan bölgeye hafifçe dokunun. Oradan, bezin bir ucunu sirkeye batırın ve lekeyi çıkarmak için nazikçe kumaşa sürün. Sirkeyi bir parça tatlı suyla çıkarın ve kısa sürede lekesiz kumaşa sahip olacaksınız.

kumas su lekesi

Duvardan su lekesi temizleme

Bazen duvarlarınızı temizlemek, gafil avlanmanıza neden olabilir. Kimse toz, kir veya isle kaplı bir yerde yaşamak istemese de, duvarlarınızı yanlış bir şekilde temizlemek onların çizgili veya çirkin lekelerle kaplı görünmesine neden olabilir. Ayrıca, bir sızıntı veya fırtınadan kaynaklanan büyük su lekeleri, kalıcı hasarı veya küfü önlemek için hızla temizlenmelidir.

Panik yapmayın: Duvarlarınızı tekrar eski haline getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Duvarlardan su lekelerini çıkarmak biraz daha zordur, ancak bunu doğru bir şekilde yaparsanız, bunları hızlı ve kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Temizlik malzemelerinizi dağıtmadan önce, sızıntı olmadığından emin olmak için duvarlarınızı incelemenizi öneririz. Ne de olsa kimse aynı pisliği defalarca temizlemek istemez. Ancak, önce en basit yöntemi kullanmanızı önerir: Sabun ve tatlı su.

Bir kaseye veya kaba ılık su dökün ve birkaç damla bulaşık deterjanı karıştırın. Kuru bir bezi solüsyona batırın, ıslatmamaya çalışın ve lekeyi nazikçe ovalayın. Lekenin çıkıp çıkmadığını görmek için birkaç dakika bekleyin ve gerekirse işlemi tekrarlayın. Su lekesi temizlemenize fazladan bir dokunuş eklemeniz gerekiyorsa, bir temizleme silgisi kullanmanızı öneririz. Ama bu işe yaramazsa biraz çamaşır suyu kullanmak isteyebilirsiniz.

Bir bardak çamaşır suyunu üç bardak suyla büyük bir kapta veya bir kovada karıştırın. Daha büyük bir lekeyle uğraşıyorsanız, ağartıcı ve su çözeltisini artırın, ancak her zaman üç parça su için bir parça ağartıcıya koyun. Solüsyonu duvara uygulamak için herhangi bir küfü temizlemeye yardımcı olmak için bir sünger kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu-su karışımının duvarda 30 dakika beklemesine izin verdikten sonra, kalan solüsyonu bir kağıt havlu veya başka bir kuru sünger kullanarak kurulayın. Ovmaya başlamadan önce sağlığınız için lastik eldiven giymeyi unutmayın!

Halıdan su lekesi temizleme

Yeni bir halıda leke ve dökülmeler kaçınılmazdır. Ancak, lekeleri hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek önemlidir. Su lekeleri söz konusu olduğunda, biraz su ve bulaşık sabunu çok işe yarayabilir. Daha renkli karışıklıklar için halı temizleyici kullanın.

Boş bir sprey şişesini bir bardak su ve bir çay kaşığı hafif bulaşık deterjanı veya deterjanla doldurun. Karışımı temiz ve kuru bir beze yavaşça püskürtün. Hafifçe püskürtün; çok fazla olursa sorunu daha da kötüleştirebilirsiniz.

hali su lekesi

Kenarlardan başlayarak ve merkeze doğru ilerleyerek su lekesine dokunmaya başlayın. Lekenin yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz. Son olarak, nemli noktaya emici bir kağıt havlu koyarak halıyı kurulayın.

Takviye gerekirse, biraz karbonat ekleyin. Temizledikten sonra nemli noktaya serpebilirsiniz, çünkü bu hoş bir aroma getirecektir. Birkaç saat sonra karbonatı halıdan süpürün. Ya da halı temizliğinize çevre dostu bir hava katmak istiyorsanız, aynı adımları eşit miktarda su ve sirke ile uygulayın. Sirkenin pH seviyesi su lekesini emiyor. Halıya çok sert bastırmamaya ve ıslatmamaya dikkat edin.