Banyo halısı nasıl temizlenir?

Banyonuzda ne olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden bakterilerden, mikroplardan ve diğer pisliklerden kurtulmak için düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Her hafta bir sürü havlu, bez ve el havlusu yıkarsınız. Peki ya banyo halınız? Gördüğü yaya trafiği ile biraz temizliği hak etmiyor mu?

İster daha büyük bir dekoratif banyo halısı, ister basit bir pamuklu banyo paspası kullanın, düzenli olarak temizlenmelidir. Sıklık, banyoyu kaç kişinin kullandığına ve paspası ne kadar dikkatli kullandıklarına bağlıdır. Banyolardaki nem ve sıcaklık, küf ve bakterilerin gelişmesi için mükemmel ortamı sağlar. Halı, kullanımlar arasında kurumaya bırakılmaz ve çoğu zaman nemli kalırsa en az haftada bir yıkanmalıdır. Günlük tek bir duştan sonra tamamen kurumasına izin verilirse, genellikle iki haftada bir yıkayabilirsiniz. İşte bunu yapmanın en iyi yolu.

Banyo halısı temizliği

1. Halıyı Sirkeleyin

Başka bir şey yapmadan önce, banyo halısını dışarı çıkarın ve iyice sirkeleyin. Bu, liflerde sıkışan tiftik, saç ve kum gibi kalıntılardan kurtulacaktır. Kirler çamaşır makinenizin filtresine değil dışarıya gider.

2. Etiketleri Okuyun

Türkiye’de satılan tüm tekstil ürünlerinde bakım etiketleri olması zorunludur. Halıyı ilk kez yıkıyorsanız, etiketi okumak için bir dakikanızı ayırın. Kumaş içeriği hakkında değerli bilgiler ve nasıl temizleneceğine dair talimatlar sağlayacaktır.

3. Halının Arkasını İnceleyin

Banyo halısının kaymaz bir tabanı varsa, ters çevirin ve hızlıca kontrol edin. Kauçuk veya plastik çatlamışsa, soyulmuşsa veya eksik parçalar varsa, halının değiştirilme zamanı gelmiştir. Başka bir yıkama, çamaşır makinenizi su pompasına zarar verebilecek gevşek plastik parçalarla doldurabilir. Yeni bir banyo halısı satın almak, çamaşır makinesi onarımından çok daha ucuzdur.

4. Çamaşır Makinesine Yerleştirin

Banyo halıları benzer kumaş ve renklerde yıkanmalıdır. Banyo halıları bir miktar tüy bırakacağından ve bunu giysilerinizde istemediğiniz için, makineye giysi yerine havlu eklemek genellikle en iyi sonucu verir. Ortadan karıştırıcılı üstten yüklemeli bir makinede birkaç kilim yıkıyorsanız, makinenin dengede kalması için bunları birbirinin karşısına yerleştirdiğinizden emin olun. Yıkayıcıyı aşırı yüklemeyin. Suyun ve deterjanın her yüzeye kolayca ulaşması gerekir. Ilık veya sıcak suyu seçin ve normal deterjanınızla yıkayın.

5. Sıkma Döngüsü Hızını Düşürün

Sıkma döngüsü için ayarlanabilir hızlara sahip bir çamaşır makineniz varsa, hızı azaltın. Bu, çatlamayı önlemeye ve herhangi bir aşınma ve yıpranmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

6. Sirkeleyin ve Kurut

Halıyı çamaşır makinesinden çıkardığınızda, kırışıklıkları gidermek için iyice sirkeleyin. Halıyı bir çamaşır ipinden asın veya havada kuruması için bir kurutma askısının üzerine yerleştirin. Kuruduktan sonra herhangi bir kırışıklık veya buruşma varsa, ütü kullanmayın. Halıyı yere koyun, banyodaki nem ve sıcaklık lifleri gevşetecek ve kırışıklıkları giderecektir.

banyo halisi temizleme

Banyo Halılarının Saklanması

Kaymaz arkalıkları nedeniyle paspaslar keskin kıvrımlarla saklanmamalıdır. Bunları kütük bir şekle getirin ve çarşaflarınızı sakladığınız gibi serin ve kuru bir yerde saklayın.

Banyo Halısı Onarımları

Paspasınızın kaymaz arka yüzeyinde çatlaklar veya yarıklar varsa, hasarı sıvı lateks ve geniş bir fırça ile kapatmayı deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, paspası değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Banyo Halıları Üzerindeki Lekeleri Temizleme

Banyo halısında belirli bir leke görürseniz, biraz normal çamaşır deterjanı veya leke çıkarıcı uygulayın. Ürün üzerinde parmaklarınızla çalışın ve çamaşır makinesine atmadan önce yaklaşık 10 dakika halının üzerinde kalmasına izin verin.

Banyo Halılarını Yıkamak İçin İpuçları

  • Bir banyo halısının kullanımlar arasında kurumasına izin vermek çok iyi bir şey olsa da, kaçınmanız gereken bir kurutma türü vardır: otomatik kurutucular. Yüksek ısı, kaymayan herhangi bir desteği eritebilir ve yuvarlanma eylemi, desteklerin çatlamasına neden olabilir.
  • Her kullanımdan sonra matınızı asmayı unutmayın. Bu, daha çabuk kurumasına ve küf oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
  • Banyonuzda bir vantilatör veya açık bir pencere ile hava dolaşımını teşvik edin, böylece paspasınız ve havlularınız uzun süre nemli kalmaz.
  • Aileler, küf ve bakterilerden kaçınmak için matları haftada bir yıkamalıdır. Yalnız yaşıyorsanız, kendinizinkini ayda iki kez yıkayabilirsiniz.
  • Banyo halısı üzerindeki ayak mantarı konusunda endişeleriniz varsa, yıkama döngüsüne bir çamaşır dezenfektanı ekleyin. Klorlu ağartıcı etkili bir dezenfektandır ancak renkli halılarda veya lastik sırtlılarda kullanılmamalıdır. Bunun yerine bir çam yağı veya fenolik dezenfektan tercih edin.