Ev bitkilerini muz kabukları ile gübrelemek doğru mu?

Muz kabuklarının bitkileriniz için iyi bir besin kaynağı olup olmadığını veya bunun sadece bir efsane olup olmadığını öğrenin.

Kahvaltıda bir muzu yeni yiyip bitirdiniz ya da belki bir miktar muzlu ekmek için hamuru karıştırdınız ve şimdi geriye atık olarak kabuklar kaldı. Kabukları suyla karıştırıp saksıya dökerek veya parçaları toprağa gömerek, ev bitkilerinize fazladan besin sağlamak için kullanabileceğinizi duymuşsunuzdur. Ancak ev bitkilerinizi canlandırmak için muz kabuklarına güvenmek en iyi seçeneğiniz değildir.

Saksıya muz kabuğu konması

Herhangi bir organik malzeme gibi, kabuklar, her ikisi de gübre için gerekli olan potasyum ve fosfor dahil olmak üzere besinler içerir. Bununla birlikte, kabuklar kurutulmadıkça, çoğunlukla sudan oluşurlar (%80’den fazla), bu da normal gübreye kıyasla sahip oldukları besin miktarının oldukça düşük olduğu anlamına gelir.

Toprağınıza bir muz kabuğunu gömerseniz, bu onu suya batırmaktan daha fazla besin sağlar (kabuğunu ıslattıktan sonra suda önemli miktarda potasyum veya fosfor kalması muhtemel değildir), ancak yine de gübre kullanmak daha iyi. Muz kabuklarını, özellikle ev bitkilerinizin toprağına gömmenin bir başka dezavantajı, meyve sinekleri ve mantar sivrisinekleri gibi zararlıları, çürüdükleri sırada çekebilmeleridir.

Muz kabuğunun gübre olarak kullanılması

Bu, muz kabuklarınızın boşa gitmesine izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez; Mutfakta işiniz bittikten sonra bunları kullanmanın en iyi yolu, kabuklarını kompost kutunuza atmaktır. Zararlıları ev bitkilerinize çekmeden ayrışırlar ve bahçenize ekleyebileceğiniz zengin kompost yapmanıza yardımcı olurlar. Ayrıca mutfağınızdan kompostunuza başka meyve ve sebze artıkları, kahve telvesi ve yumurta kabukları da ekleyebilirsiniz.

Bitkilerinizi mutlu etmek için daha fazla besin eklemeniz gerekiyorsa, ticari olarak paketlenmiş bir gübre kullanın. Dengeli besin maddelerine (eşit miktarda azot, fosfor ve potasyum) sahip ev bitkileri için özel olarak formüle edilmiş gübre satın alabilirsiniz. Gübre, bir muz kabuğunu gömmekten veya bitkilerinizi sulamak için ıslatmaktan daha fazla besin ekler ve daha hızlı çalışır. Ayrıca toprağınıza ne kattığınızı da tam olarak bileceksiniz ve bitkilerinize büyüme sorunlarına neden olabilecek çok fazla potasyum ve yetersiz nitrojen ve fosfor vermeyeceksiniz.