BNC bağlayıcısı nedir ve nasıl çalışır?

CCTV ve gözetim sistemleri söz konusu olduğunda, sisteminizi kurmak için kullanabileceğiniz düzinelerce, belki de yüzlerce bileşen vardır. Bazı bileşenler küçüktür ve görünüşte önemsizdir, bazıları ise büyüktür ve tüm sistemi oluşturuyor gibi görünür (kameraları ve DVR’leri düşünün); ancak, bileşenin boyutu ne olursa olsun, her biri büyük bir amaca hizmet eder. BNC bağlayıcılar küçük görünebilir, ancak önemlidirler.

BNC konektörleri, BNC kabloları kullanan yaygın bir RF konektörü türüdür. Tipik olarak, bu tip konektörler havacılık elektroniği, test ekipmanı, amatör radyo antenleri ve askeri teçhizat ile kullanılır, ancak son zamanlarda gözetim sistemlerinde de kullanılmıştır.

Tüketiciler, kompozit video için RCA konektörü kullanmak yerine bir BNC konektörü kullanabilir. RCA jakı bir BNC konektörü için doğru ekipmana sahip değilse, kullanıcının tek yapması gereken bir adaptör ve böylece cihaz BNC’ye hazırdır.

BNC bağlantıları genellikle kayıt stüdyolarında bulunur, çünkü bu tip konektörler çeşitli bileşenlerin kolay senkronizasyonuna izin verir. Ek olarak, özellikle analog kameraların bulunduğu yerlerde video gözetimi için popüler bir seçenek haline geldi.

Bir tüketici eski sistemini kurmak ve güncellemek isterse, BNC konektörü bunu mümkün kılar. Bir BNC konektörü, kameradan gelen analog video bileşenlerini bir TV monitörüne veya DVR’a bağlar. Kaliteli ve güvenli bir bağlantı sağlayarak yerine sıkıca oturur.

BNC Konektör Türleri

Dört ana BNC konektörü türü vardır:

  • Twist-On
  • F-Compression Connector
  • F-Crimp Connector
  • Crimp-On

Twist-On BNC

Twist-On BNC

Bu tip konektörün kullanımı basittir ve adından da anlaşılacağı gibi konektörü koaksiyel kabloya bükerek taktığınız için herhangi bir alet gerektirmez. Elbette, kablo önceden sıyrılmamışsa aletler gerekli olabilir. Bazı insanlar, kıvrımlı konektörler veya sıkıştırmalı konektörler kadar güvenli bir şekilde bağlanmadıkları için bükülü BNC’lerin güvenilmez olduğuna inanırlar, kablo uygun şekilde hazırlandığında işi halledebilirler.

F-Compression Konnektörü

F-Compression

BNC sıkıştırma konektörleri iki yoldan biriyle takılabilir: tek parçalı bir BNC sıkıştırma konektörü kullanın koaksiyel kabloya bir sıkıştırma F konektörü takın ve ardından BNC konektörünü vidalayın.

Birçok kurulumda, koaksiyel çekirdeğin uzunluğunu tahmin etmeye gerek olmadığından ikinci yöntem tercih edilir. İkinci yöntemde, çekirdek görülebilir ve hataya çok az yer bırakır. F-konektörler çoğu TV kurulumunda ve gözetim sistemi kurulumunda kullanılabilir. Bu sadece ortalama çalışmada en az bir malzemeyi daha ortadan kaldırabilecekleri anlamına gelmez, aynı zamanda her zaman yaptıkları için işlerinde olağanüstü derecede iyi oldukları anlamına gelir.

F-Crimp Konnektörü

F-Crimp

F-Kıvrımlı konektör yöntemi, sıkıştırılmış olan yerine kıvrımlı bir konektörün kullanılması dışında F-sıkıştırma konektörüne benzer. Yukarıdaki yöntemde olduğu gibi, kabloya önce bir F konektörü ve ardından vidalı bir BNC konektörü takılır.

Sıkmalı Konektör

Crimp-On

Kıvrımlı BNC konektörü ayrıca iki stilde mevcuttur: 2 parçalı ve 3 parçalı. 3 parça nadiren kullanılır, bu nedenle burada sadece 2 parçalı yöntemi tartışacağız. 2 parçalı BNC kıvrımlı konektörleri kullanarak kabloları kurmak iki araç gerektirir: bir kıvırma aracı ve bir kablo sıyırıcı. Bu işlem diğerlerinden biraz daha uzun sürse de, sonuç, güvenli bir bağlantı ve kurulumdan sonra herhangi bir zamanda kaybolması kaçınılmaz olan kablolardır.

CCTV gözetim sisteminizin güvenli bir bağlantıya sahip olduğundan ve tüm kablolarınızın olması gerektiği yerde kalmasını sağlamak için sistemlerinizi oluştururken BNC konektörleri gibi yalnızca en dayanıklı bileşenleri kullanın. Güçlü ve uzun ömürlü bir gözetim sistemi kurmak istiyorsanız, bu çok önemlidir.