Çelik türleri nelerdir?

Çelik, birkaç farklı sınıfta gelen ve benzersiz kimyasal bileşimler içeren çok güçlü bir elementtir. Çelik özellikleri ve farklı çelik alaşımları çok geniş bir konu olduğundan, her türden, CNC işleme çeliğinin bile sadece iki şeyden oluştuğunu anlamak şaşırtıcı olabilir: demir ve karbon.

Bununla birlikte, gerçek fark, ek karbon ve alaşım elementleri ortaya çıktığında başlar. Çeliğin dayanıklılığı ve mukavemeti, formülü sırasında eklenen bu ek malzemeler (manganez ve fosfor gibi) tarafından belirlenir ve belirli uygulamalar için kategorisini belirleyen şey budur. Öyleyse, burada özel ihtiyaçlarınız için ne tür çelik satın alacağınızı merak ediyorsanız, fiziksel çelik özelliklerinin dört temel türe ayrılmış kimyasal yapısını anlamalısınız. Dört ana çelik türü aşağıda açıklanmıştır.

Karbon Çelik

Karbon çeliği donuk, mat gibi görünür ve korozyona karşı savunmasız olarak bilinir. Genel olarak, bunun üç alt türü vardır: düşük, orta ve yüksek karbonlu çelik; düşük yaklaşık %0.30 karbon, orta %0.60 ve yüksek %1.5. İsmin kendisi aslında çok az miktarda başka alaşım elementleri içerdikleri gerçeğinden geliyor. Son derece güçlüdürler, bu nedenle genellikle bıçaklar, yüksek gerilimli teller, otomotiv parçaları ve diğer benzer şeyleri yapmak için kullanılırlar. Karbon çelikler, tüm çelik üretiminin yaklaşık %90’ını oluşturur.

Alaşımlı Çelik

Sırada nikel, bakır ve alüminyum gibi birkaç farklı metalin karışımı olan alaşımlı çelik var. Bunlar daha ucuz, korozyona daha dirençli olma eğilimindedir ve bazı araba parçaları, boru hatları, gemi gövdeleri ve mekanik projeler için tercih edilir. Bunun için güç, içerdiği elementlerin konsantrasyonuna bağlıdır.

Takım Çeliği

Takım çeliği, sert olması ve hem ısıya hem de çizilmeye dayanıklı olmasıyla ünlüdür. İsim, çekiç gibi metal aletler yapmak için çok yaygın olarak kullanılmalarından kaynaklanmaktadır. Bunlar için kobalt, molibden ve tungsten gibi şeyler kullanılır ve takım çeliğinin bu kadar gelişmiş dayanıklılık ve ısı direnci özelliklerine sahip olmasının altında yatan sebep budur.

Paslanmaz Çelik

Son olarak, paslanmaz çelikler muhtemelen piyasadaki en iyi bilinen tiptir. Bu tür parlaktır ve genellikle ana alaşım elementi olarak yaklaşık %10 ila %20 krom içerir. Bu kombinasyon ile çeliğin korozyona karşı dirençli olmasına ve çeşitli şekillerde kolaylıkla kalıplanmasına olanak sağlanır. Kolay manipülasyonu, esnekliği ve kalitesi nedeniyle paslanmaz çelik cerrahi ekipmanlarda, ev uygulamalarında, gümüş eşyalarda bulunabilir ve hatta ticari / endüstriyel binalar için dış cephe kaplaması olarak uygulanabilir.

Dikkat Edilecek Çelik Sınıfları

Çelik sınıflandırma mühendisler, bilim adamları, mimarlar ve hatta devlet kurumları tarafından malzemelerin tutarlılığına ve kalitesine olan güvenlerini pekiştirmek için sıklıkla kullanılır.

  • ASTM Derecelendirme Sistemi: Bu, her metale kategorisine göre bir harf öneki atar. Örneğin, “A” harfi çelik ve demir malzemeler içindir. Daha sonra, o metalin belirli özelliklerini yansıtan ardışık bir numara atanır.
  • SAE Derecelendirme Sistemi: Bu derecelendirme sistemi için, sınıflandırma için dört basamaklı bir sayı kullanılır. İlk ikisi, alaşım elementi konsantrasyonu ile birlikte çelik tipini gösterir ve son ikisi, bu spesifik metalin karbon konsantrasyonunu yansıtır.