Ücretsiz e-posta servisleri

E-posta kullanımı esasında dijital varlığımızda neredeyse yaşam çizgisidir. İster iş arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunun, ister Facebook gibi bir sosyal medya platformuna kayıt olmak isteyin, bir e-posta adresi kullanarak kullanıcı hesabınızı oluşturmanız gerekir. E-posta adresleri kendi başına bir tür dijital kimliğe dönüşmüş durumda ve bu nedenle size özel e-posta adresinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz çok sayıda e-posta sağlayıcısı ortaya çıkmıştır. Bu makalede kullanabileceğiniz en iyi 10 e-mail sağlayıcısını bir araya getirdik.

1. Gmail

Gmail, bu günlerde e-posta söz konusu olduğunda en büyük oyuncudur. Hemen hemen herkesin bir Gmail hesabı vardır. Aslında, hizmetin dünya çapında 1.8 milyardan fazla kullanıcısı var. Gmail’in popülaritesinin başlıca nedenlerinden biri, Google Drive, YouTube, Android ve diğer tüm Google hizmetlerine bağlı olması olabilir. Bir web posta hizmeti olarak, hem kalite hem de güvenlik açısından birçok yararlı özelliği vardır. Kullanıcılar 15 GB’a kadar ücretsiz bulut depolama alanına (Google hizmetlerinde paylaşılır) sahip olur ve Google’ın tüm hizmetlerine erişir.

Gmail, kullanıcıların e-posta gelen kutularını birçok şekilde düzenlemesine olanak tanır. Birincil, Sosyal ve Tanıtımlar gibi kategoriler alırsınız. Ayrıca, gelen e-postanızı otomatik olarak klasörler ve etiketler halinde düzenlemek için Etiketleri ve klasörleri kullanabilirsiniz. Hizmet ayrıca oldukça sağlam bir arama sistemi sunar ve filtreler oluşturmak için bir sürü tanımlayıcı kullanabilir ve aramalarda ince ayar yapabilirsiniz.

Bunun dışında, e-posta hizmetinizin işlevselliğini daha da genişletmek için birçok eklenti ve özellik vardır. Gmail’de ayrıca daha sonra gönderilmek üzere e-posta planlayabilir ve bir e-postayı gönderdikten sonra geri alabilirsiniz. Gmail’in en büyük dezavantajı, Google’a ait olması ve Google tarafından işletilmesidir. Bu, verilerinizin kontrolünü arama devine verdiğiniz anlamına gelir. Şirket, verilerinizi korumak için gizlilik politikalarına ve daha fazlasına sahip olsa da, çoğu insanın Google ile veri paylaşımı konusunda pek rahat olmadığı bir sır değil.

2. Outlook

Microsoft’un e-posta hizmeti, oldukça popüler bir başka e-posta hizmetidir. Hotmail olarak başlayan şey Outlook olarak yeniden adlandırıldı ve hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için birçok kullanışlı özellik ile oldukça modern hale geldi. Gmail’in popülaritesinin yakınında olmasa da popülerdir. Outlook’un rapor edilen 400 milyon kullanıcısı var.

Outlook, kullanıcılarına oldukça fazla kullanışlı özellik sunar ve sağlam bir Gmail alternatifidir. Outlook, Gmail ve Google hizmetlerinde olduğu gibi, Microsoft Teams, Takvim gibi Microsoft hizmetleriyle ve ayrıca Word, Excel ve diğerleri dahil olmak üzere Microsoft Office araçlarıyla daha iyi entegrasyon sunar. Hatta Outlook’u iPhone’da varsayılan e-posta uygulaması olarak ayarlayabilirsiniz.

Outlook ayrıca, gelen e-postaları önemlerine göre otomatik olarak düzenlemek için “Odaklanmış” ve “Diğer” bölümleri olan kategorilere ayrılmış bir gelen kutusu sunar. Bu organizasyonu beğenmediyseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun dışında Outlook, 5 GB bulut depolama alanı sunar ve ekleri Gmail ile aynı şekilde 25 MB ile sınırlar. Ancak Outlook’un kullanıcı arayüzü, gördüğüm ve kullandığım diğer E-posta hizmetlerinin çoğundan kesinlikle daha iyi. Outlook’un tek büyük dezavantajı, gerçekten kısıtlayıcı 5 GB bulut alanıdır.

3. Proton Mail

Şifreleme teknolojileri ile korunan hizmetler gün geçtikçe daha önemli hale geliyor, bu nedenle böyle bir e-posta hizmeti aramanız gerçekten şaşırtıcı olmayacaktır. Neyse ki, bunlardan oldukça fazla var ve Proton Mail, kullanabileceğiniz en iyilerden biri. Bu ücretsiz e-posta sağlayıcısı, temiz ve minimal görünümlü bir kullanıcı arayüzü ile basit bir gelen kutusu sunar. Ancak daha da önemlisi, popüler e-posta hizmetlerini utandırabilecek bir gizlilik ve güvenlik özelliği sunar.

Proton Mail’deki tüm e-postalar uçtan uca şifrelenmiştir; bu, siz ve alıcı dışında hiç kimsenin e-postalarınızı ele geçirebilseler bile okuyamayacağı anlamına gelir. Bu aynı zamanda şirketin kendisinin e-postanızı okuyamayacağı veya erişemeyeceği anlamına gelir, bu nedenle üçüncü taraflarla da paylaşılamaz, bu da gizlilik için harika bir kazançtır. Dahası, Proton Mail’de bir hesap oluşturmak gerçekten basittir ve hesabınızı oluşturmak için herhangi bir kişisel bilgi girmenize gerek yoktur. Ayrıca, Proton Mail, hesabınıza bağlanabilecek herhangi bir IP günlüğü kaydetmez, bu nedenle etkinliğinizin tamamen anonim olduğundan emin olabilirsiniz.

Proton Mail tarafından depolanan tüm veriler, çeşitli biyometrik güvenlikli veri merkezleri arasında dağıtılan tamamen şifrelenmiş sunucularda depolanır. Ayrıca, Proton Mail İsviçre merkezlidir, bu nedenle verileriniz doğal olarak katı İsviçre gizlilik yasaları kapsamında korunur. CERN’de tanışan bir grup bilim insanı tarafından kuruldu. ProtonMail’in en büyük dezavantajı, temel, ücretsiz hizmetin yalnızca 500 MB depolama alanı sunmasıdır, bu da çoğu insan için biraz fazla kısıtlayıcı olabilir. Ayrıca daha fazla depolama alanı elde etmek için ücretli bir katmana yükseltebilirsiniz.

4. Tutanota

Tutanota, gizlilik ve şifreleme göz önünde bulundurularak sıfırdan oluşturulmuş başka bir ücretsiz şifreleme teknolojisine sahip e-posta hizmetidir. Almanya merkezli Tutanota, şifreli e-posta hizmetleri arayan herkesin takdir edeceği bir dizi kullanışlı özellik sunuyor. Şifreli bir e-posta hizmetinden beklediğiniz gibi, Tutanota’dan gönderdiğiniz tüm e-postalar uçtan uca şifrelenir. Bu, sizden ve e-postanın alıcısından başka hiç kimsenin e-postalarınızı okuyamayacağı anlamına gelir. Ayrıca doğrudan gelen kutunuzdan daha fazlasını yapmak için kullanabileceğiniz bir dizi entegrasyon elde edersiniz.

Tutanota, gelen kutunuza Kişiler’in yanı sıra bir Takvim de getirir, böylece Tutanota’dan ayrılmak zorunda kalmadan toplantılarınızı kolayca görebilir ve planlayabilir ve gününüzü planlayabilirsiniz. Hizmet hiçbir yerde reklam içermez ve hatta takvimlerinizi ve kişilerinizi şifreler, böylece tüm verilerinizin yalnızca size ait olduğundan emin olabilirsiniz. Tutanota, yeni bir hesaba kaydolurken herhangi bir kişisel bilgi istemez ve Alman menşei sayesinde katı gizlilik yasalarıyla da korunur.

Tutanota’da ücretsiz bir hesapla 1 GB depolama alanına sahip olursunuz, bu çok fazla değildir. Ayrıca bir takvim ve tek bir kullanıcı desteği alacaksınız. Ancak, daha fazla depolama alanı elde etmek, daha fazla kullanıcı eklemek ve sınırsız arama ve birden çok takvim için destek almak için ücretli planlara yükseltebilirsiniz. Premium Tutanota hesabıyla birlikte gelen diğer özelliklerden herhangi birini istemiyorsanız ek depolama alanını ayrıca satın alabilirsiniz. Şifreli bir e-posta isteyenler için Tutanota, hizmeti sunan en iyi ücretsiz e-posta sağlayıcılarından biridir.

5. iCloud Mail

Apple’ın ücretsiz e-posta hizmeti olan iCloud Mail, kullanabilecekleri bir e-posta hizmeti arayan herkes için de sağlam bir seçimdir. Apple kullanıcıları tarafından çok tercih edilir, çünkü kısmen hemen hemen her Apple kullanıcısının zaten bir iCloud hesabı vardır ve iCloud Mail bununla birlikte gelir. Ayrıca, Apple Mail uygulamasıyla güzel bir şekilde entegre edilmiş bir web posta hizmeti ve e-posta istemcisi elde edersiniz.

iCloud Mail, iCloud Drive’daki diğer Apple ürünleri ve hizmetleriyle paylaşılan 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Depolama abonelik planları için ödeme yaparak bu depolama alanını daha da genişletebilirsiniz. Eklere gelince, iCloud, e-posta başına 20 MB’a kadar eklere izin verir. Ancak, daha büyük bir dosya göndermeye çalışıyorsanız, Gmail’in 25 MB üzerindeki ekleri paylaşmak için Google Drive’ın kullanımına izin vermesine benzer şekilde, dosyayı bir bağlantı aracılığıyla paylaşmak için iCloud Drive’ı kullanmanıza izin verir.

Daha önce iCloud, e-postaları kategorilere ayırmak için klasörler desteğine sahip değildi. Ancak, artık e-postanız için yeni klasörler oluşturabilir ve hatta gelen e-postaları tercihinize göre klasörler halinde otomatik olarak düzenlemek için özel Kurallar belirleyebilirsiniz. iCloud Mail’deki e-postalar otomatik olarak tüm Apple aygıtlarınızla senkronize edilir ve bu aygıtlarda iCloud hesabınızla oturum açmış olduğunuz sürece bunlara Mac, iPhone ve iPad’deki yerleşik Mail uygulaması aracılığıyla erişebilirsiniz.

6. Yahoo

Yahoo, Verizon’a satılmış olabilir, ancak Yahoo Mail, 225 milyondan fazla aktif kullanıcıyla yaşamaya devam ediyor. Gmail ve Outlook gibi hizmetlerin yakınında değil, ancak yine de en popüler ücretsiz e-posta hizmetlerinden biri. Yeni başlayanlar için, Yahoo Mail, tüm kullanıcılarına 1 TB ücretsiz depolama alanı sunar. Bu, diğer herhangi bir hizmet tarafından sunulan her şeyin çok üzerindedir. Ayrıca Yahoo Mail ile 100MB’a kadar ek gönderebilirsiniz.

Yahoo Mail, çoğu e-posta hizmetinde hemen hemen standart bir özellik olan spam koruması ve virüs koruması sağlar. Ayrıca, sekme tabanlı tarama desteği ile kolay gezinme ve çoklu görev yapmayı sağlayan hoş ve temiz bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Reklamların varlığı oldukça can sıkıcı olsa da. Gmail ve Outlook gibi hizmetlere benzer şekilde Yahoo Mail de e-postalarınızı klasörler halinde düzenlemenize olanak tanır. Tüm e-postalarınız arasında arama yapabilirsiniz ve yerleşik arama, gerekirse web’de arama yapmanızı da sağlar.

Yahoo Mail’in ana dezavantajları kısa hareketsizlik durumunda meydana gelir. 6 ay boyunca hareketsiz kalırsanız hesabınız askıya alınır. Ayrıca, Yahoo Mail gelen kutusuna biraz özelleştirme getirse de, Gmail veya Outlook gibi kullanımı kolay değildir.

7. Zoho Mail

Zoho, işletmeler ve profesyonel kullanıcılar için kapsamlı bir Office Suite araçları seti sunan bir CRM çözümüdür. Tekliflerinden biri olan Zoho Mail, ücretsiz bir e-posta hizmetidir ve kişisel kullanımları ve hatta bir iş için yeni bir e-posta adresi almak isteyen herkes için sağlam bir seçenektir. E-postanızı Zoho Mail’de varsa kendi özel alan adınızla ayarlayabilir veya ücretsiz bir @zoho e-posta adresi kullanabilirsiniz. Ücretsiz kullanıcılar, e-postaları için 5 GB depolama alanının yanı sıra plana dahil olan 1 GB belge depolama alanına sahip olur. Ayrıca e-posta başına 25 MB’a kadar ek gönderebilirsiniz.

Zoho, tüm verilerinizi tamamen şifreleyerek e-postalarınız için güvenlik sağlar. Şirket ayrıca verilerinizi asla reklam şirketlerine satmadığını iddia ediyor. Dahası, Zoho Mail ek güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulama, EAR, S/MIME ve TLS sunar. Zaten bir e-posta hesabınız varsa, IMAP/POP ve Outlook Exchange desteğiyle kolayca Zoho Mail’e taşıyabilirsiniz.

Özellik açısından, doğrudan gelen Kutunuzdan Zoho takvimine, kişilere, görevlere ve notlara erişebilirsiniz. Ayrıca, ekip arkadaşlarınıza görevler atayabilmeniz, etkinlikler oluşturabilmeniz ve notlar paylaşabilmeniz için ortak çalışma araçlarıyla birlikte gelir. Zoho Mail ayrıca e-posta sınıflandırması, etiketleme, istenmeyen e-posta filtresi ve e-postaları önemli olarak işaretleme sunar.

8. Mail

Kullanmayı düşünebileceğiniz en iyi ücretsiz e-posta sağlayıcılarından biri olan Mail, kullanıcılarına sınırsız e-posta depolama alanı sunan bir web posta hizmetidir. Ayrıca ücretsiz 2 GB dosya depolama alanı ve e-posta başına 50 MB ek desteği de alırsınız. Ayrıca @engineer.com, @usa.com, @dr.com, @email.com ve daha fazlası dahil olmak üzere 200’den fazla alan adına sahip 10 adede kadar e-posta takma adı oluşturabilirsiniz. Başka e-posta servis sağlayıcıları da kullanıyorsanız, bu e-posta hesaplarını Mail.com gelen kutunuza bağlayabilir ve tüm e-postalarınıza tek bir yerden erişebilirsiniz.

Mail ayrıca Organizer adlı kullanışlı küçük bir araç sunar. Bu, kullanıcıların takvimlerini ve etkinliklerini kolayca yönetmelerini sağlar. Hatta bu verileri bir CSV dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Organizer, hatırlatıcılar ve alarmlar oluşturmanıza da olanak tanır ve hatta bunları iş arkadaşlarınızla, ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca, etkinliklerinizin ve takvim girişlerinizin kullandığınız tüm hizmetlerde güncellenebilmesi için diğer büyük çevrimiçi takvim hizmetleriyle senkronizasyonu destekler.

Bir Mail e-posta hesabı, mobil uygulamalarla senkronize edilebilen kişilere erişimi de beraberinde getirir. Ayrıca belgeler, elektronik tablolar ve sunumlar için çevrimiçi düzenleyiciler dahil olmak üzere bir Office uygulamaları paketine de erişebilirsiniz. “Mail” e-posta hizmeti ayrıca spam filtreleri, entegre virüs koruması, iki faktörlü kimlik doğrulama vb. dahil olmak üzere gizlilik ve güvenlik özellikleri de getiriyor.

9. AOL

Y kuşağının çoğundan daha yaşlı olan herkese sorun, muhtemelen AOL kullanma konusunda hoş anıları olacaktır. Eski moda cazibesini kaybetmiş olabilecek, ancak hala kullanılabilir ve ihtiyaç duyabileceğiniz en kullanışlı özelliklerin tümüne sahip harika bir ücretsiz e-posta sağlayıcısıdır.

AOL, kullanıcılar için sınırsız e-posta depolama alanı ve 25 MB dosya ek sınırı sunar. AOL’nin hizmeti ayrıca IMAP, POP3 ve SMTP’yi de destekler, böylece diğer e-posta hizmetlerinizi AOL gelen kutunuza bağlayabilir ve tüm e-postalarınızı tek bir yerden alabilirsiniz.

Güvenlik için AOL, e-postalarınız için spam filtreleme ve antivirüs güvenliği sunar. Dahası, yerleşik bir dizi sınıflandırma ve kişiselleştirme özelliği de elde edersiniz. AOL’deki temel özelliklerden bazıları, cep telefonlarına metin mesajı, e-posta sınıflandırması için klasörler, spam filtreleri, etkinlikler, görevler, kişiselleştirme vb.

10. Yandex

Son olarak, aynı zamanda en iyi ücretsiz e-posta sağlayıcılarından biri olan Yandex Mail var. Yandex ile, sizin için e-postaları ayırma konusunda iyi bir iş çıkaran akıllı bir e-posta gelen kutusu elde edersiniz. Temel olarak, manuel olarak herhangi bir kural belirlemeden bile Yandex, gerçek kişilerden gelen e-postaları kolayca bulabilmeniz için e-postalarınızı otomatik olarak sıralar, promosyon postaları ve diğer e-postalar daha sonra incelemeniz için ayrı klasörlere gider.

Yandex, her kullanıcıya 10 GB ücretsiz bulut depolama alanı sağlar ve bunu eklerden fotoğraflarınıza ve diğer belgelerinize kadar her şeyi depolamak için kullanabilirsiniz. Yandex Mail’deki diğer önemli özellikler, e-postaları planlamanıza olanak tanıyan e-posta zamanlayıcıları, yerleşik antivirüs, özelleştirilebilir bir arayüz ve daha fazlasını içerir. Bir Yandex hesabı, diğer tüm Yandex servislerine de erişmenizi sağlar. Ayrıca, hem Android hem de iOS cihazlar için uygulamalarla, hareket halindeyken e-postanızı takip edebilirsiniz.