iPhone ProRaw nedir?

Apple, iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max’i duyurduğunda, şirket açıkça yeni kamera sistemlerine odaklanmıştı. Geçmiş yıllardan farklı olarak, bunlar artık her iki “Pro” cihazı için aynı değildi. Ancak, her iki modele de gelen yeni bir özellik var. iOS 14.3 ile gelen Apple ProRAW, profesyonel düzeyde fotoğrafçılığı avucunuzun içine getiriyor. ProRAW, Smart HDR ve Deep Fusion gibi özellikleri bir araya getirirken, RAW’da fotoğraf çekme avantajı sağlar.

ProRAW nedir?

RAW dosyaları sıkıştırılmamış olup, fotoğrafın her yönünü düzenlemeyi çok daha kolay hale getirir. Kötü görünen bir resmi çarpıcı olmasa da kullanışlı bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Bir fotoğraf çektiğinizde, iPhone’unuz sadece birkaç saniye içinde çok sayıda görevi yerine getiriyor. Bu, deklanşöre dokunma ile fotoğrafı görüntüleme arasında herhangi bir gecikme olmaksızın çeşitli görüntüleri aynı anda birleştirmeyi içerir. CPU, GPU, yerleşik Neural Engine ve daha fazlası dahil olmak üzere iPhone’unuzun her yönü tarafından gerçekleştirilen işlemenin sonucu olarak görüntüler ortaya çıkar.

ProRAW ile yalnızca RAW formatında fotoğraf çekmenin avantajlarını elde etmekle kalmaz, aynı zamanda Apple’ın hesaplamalı fotoğrafçılık zekasına da sahip olursunuz. Bu kombinasyon, giderek daha fazla fotoğrafçının 12 Pro ve 12 Pro Max’e atlaması ile dünyayı kasıp kavurmaya hazırlanıyor.

ProRAW destekleyen iPhone modelleri

Bununla birlikte, şu anda yalnızca iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max için ProRAW desteği vardır. Bu, iPhone 12 Mini, iPhone 13 mini, iPhone 12 ve iPhone 13’ün’nin dışarıda kaldığı anlamına geliyor. Ayrıca iPhone 11 ve önceki iPhone modellerinde de ProRAW yoktur. iPhone 13 modellerinde ProRAW’ın nasıl sunulacağı henüz belli değil.

Başka bir olası sınırlama, çektiğiniz her ProRAW fotoğrafının boyutuyla ilgilidir. Apple, bu görüntülerin 25 MB’a kadar “ağırlık kazanabileceğini” belirtiyor. Örneğin, iPhone 12 Pro Max’ten alınan standart bir HEIC görüntüsü, ortalama olarak yaklaşık 1,5 MB boyutundadır.

iPhone 12 Pro Max’inizle çok sayıda fotoğraf çekmeyi planlıyorsanız, kesinlikle daha büyük depolama seçeneklerine ihtiyacınız olacak. Pro modelleri için 128 GB’lık temel depolama bile yeterli olmayabilir. 256GB veya 512GB varyantları tercih etmiyorsanız, bu dosyaları kısa sürede PC’nize aktarmalısınız ya da bir miktar bulut depolama alanına yatırım yapabilirsiniz.

ProRAW dosyaları ile ilgili bir diğer sınırlama ise dosyaları Apple’ın amaçladığı şekilde düzenleyebilecek iPhone’unuz dışında başka bir cihazın olmamasıdır. Elbette, bunları MacBook Pro’nuza yükleyebilir ve düzenleme için Pixelmator’ı çalıştırabilirsiniz. Ancak LightRoom ve Photoshop gibi uygulamalar, Adobe resmi ProRAW desteği getirene kadar düzenleme sürecinde yoksun kalacaklar.

Apple ProRaw nasıl açılır?

Apple, iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max için ilk iOS 14.3 beta sürümünde ProRAW’ı tanıttı. Bu, profesyonel düzeydeki bu fotoğrafları doğrudan akıllı telefonunuzdan çekmeye hemen başlayabileceğiniz anlamına gelir. ProRAW’ı nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  1. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Aşağı kaydırın ve Kamera‘yı seçin.
  3. Sayfanın üst kısmındaki Biçimler‘e dokunun.
  4. Apple ProRAW‘ı Açık konumuna getirin.
proraw etkinlestirme

Ayarlar uygulamasından ProRAW’ı etkinleştirdikten sonra bu yeni fotoğraf formatından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bunun Kamera uygulamasında etkinleştirildiğinden emin olmak için üstte küçük bir geçiş var.