Blue­tooth 4.2 ile 5.1 arasındaki fark

Bir süre öncesine kadar Bluetooth 4.2, teknolojik olarak gelişmiş Bluetooth sürümlerden biri olarak kabul edildi. Ancak, günümüzün IoT ürünleri için ihtiyaç duyulan şekilde enerji verimli olmadığı anlaşıldı. Bu nedenle Bluetooth 5.0 ve hemen ardından Bluetooth 5.1 sürümleri kullanıma sunuldu.

Bluetooth 5.1 sürümü, birçok değişiklik ve özellik getirdi. Bluetooth 5.1, enerji verimliliği açısından oldukça popüler. Bu yazıda, Bluetooth 4.2 ve Bluetooth 5.1 arasındaki büyük farkları göstereceğiz.

Menzil ve hız farkı

Bluetooth 4.2 ile karşılaştırıldığında birincil değişikliklerden biri menzil ve hızdır. Bluetooth 4.2, maksimum 1 Mbps hızında iletim yapabilirken, yeni Bluetooth sürümünde bu hız iki katına çıkarak 2 Mbps’ye ulaştı.

Menzil ise, Bluetooth 4.2’ye göre neredeyse dört kat daha fazla. Bu daha geniş aralık, kaynak ile bağlantı arasındaki mesafe artsa bile daha az bağlantı kopması sağlar.

Yön bulma farkı

Bluetooth 5.1 ile yön bulma şekli de değişti. Doğru cihazları kullanırsanız, hem yönü hem de sinyal gücünü takip edebileceksiniz. Bluetooth 5.1, konum takibini santimetreye kadar kolaylaştırıyor. Bu, Haritalar’da ve cihaz konumunu kullanan diğer uygulamalarda potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Bluetooth cihazının bir dizi anteni olacaktır. Ve konumu izleyen cihaz, doğru konumu bulmak için bu antenlerden gönderilen verileri analiz etmek zorunda kalacak. Kayıt için, Bluetooth 5.1 bunun için iki yöntem kullanır: Varış Açısı (AoA) ve Ayrılma Açısı.

Ses farkı

Diğer bir iyileştirme alanı, ikili ses alanındadır. Bluetooth 4.2 destekleyen bir cihaz (akıllı telefonunuz gibi) ses verilerini aynı anda yalnızca bir hoparlöre bağlayabilir ve aktarabilir. İkili ses için iki hoparlör bağlamak, hoparlör üreticisinin tescilli bağlantı tekniklerine güvenmek anlamına geliyordu.

Bluetooth 5.1 ile iki uyumlu ses cihazını bağlayabilir ve ayrıca yüksek kaliteli sesin keyfini çıkarabilirsiniz.

Performans farkı

Bir Bluetooth cihazının varlığını nasıl yayınladığı, performans açısından önemlidir. Bluetooth 4.2’de (LE piconet kanalı), kanal başına veri yükü sadece 0-31 bayt arasındaydı. Yeni sürümle maksimum yük 254 bayta çıktı. Daha büyük kanal, gerçek veri yükü için daha fazla kapasite anlamına gelir, böylece yeni sürümü performans ve enerji tasarrufu açısından daha verimli hale getirir.

Bir başka ilginç değişiklik, cihazların varlıklarını yayınlamak için kanalları nasıl seçtikleridir. Bluetooth 5.0’da cihazların 37, 38 ve 39 kanal (Birincil reklam kanalları olarak adlandırılır) arasında katı bir sırayla geçiş yapması gerekiyordu. Bu daha fazla zaman aldı ve diğer Bluetooth cihazlarından ara sıra parazit oluşmasına neden oldu.

Bluetooth 5.1 ile uyumlu cihazlar, Rastgele Reklam Kanalı İndeksleme özelliğini kullanarak reklam paketlerini yayınlamak için kanallardan birini rastgele seçebilir. Bu, diğer Bluetooth cihazlarıyla paraziti azaltmak için tasarlanmıştır.

Enerji verimliliği farkı

Daha önce belirtildiği gibi, başka bir iyileştirme alanı enerji verimliliği alanındadır. Bu faktör, akıllı saatler, kulaklıklar ve bağlı IoT cihazları gibi küçük cihazlarda enerji tüketimi önemli bir rol oynamaktadır.

Bir diğer önemli gelişme alanı, Genel Nitelik Profilinin (GATT) nasıl çalıştığıdır. Geleneksel olarak, bir Bluetooth Low Energy cihazı bağlandığında, uzak GATT sunucusunun ayrıntılarını almak için ‘Servis Keşfi’ adı verilen bir mod kullanır. Ve bu ayrıntıları gelecekte daha sonraki bağlantılar için kullanır. Doğal olarak, bu hem zaman hem de enerji gerektirir.

Bluetooth 5.1, ayrıntıları hatırlayarak daha agresif önbellekleme yaparak bu hizmet keşif modunu resimden çıkarır. Bu sonuçta daha hızlı ve daha enerji verimli bağlantılara dönüşür.